خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1389/03/23 08:47:00
سرویس صحن
رییس مجلس:

ادعای آمریکا برای تبادل سوخت، توخالی بود

**رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ادعای آمریکا برای تبادل سوخت برای تامین سوخت رآکتور تهران، توخالی بود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" در جلسه علنی روز یک‌شنبه 23 خرداد ماه در نطق پیش از دستور خود با اشاره به صدور قطعنامه شورای امنیت علیه ایران گفت: در چند هفته اخیر در جریان مسائل هسته ای ایران قرار گرفتیم و همانگونه که مستحضرید مدتها بود که آمریکا در بحثهای علنی و غیرعلنی موضوع تبادل سوخت را پی گیری می کرد و نهایتا اوباما طی نامه هایی جداگانه به رئیس جمهور محترم برزیل و نخست وزیر محترم ترکیه تقاضای وساطت آنها را برای تحقق این موضوع نمود.

لاریجانی با اشاره به سخنان دبیر شورای عالی امنیت ملی در جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا این باور را القا می کرد که این بحث در چارچوب تعهد رفتار تعاملی سامان می یابد و مسیر تقابلی کنار گذاشته شود.

وی گفت: هر چند این ادعا توخالی بود و بنده هم در مذاکرات با رئیس جمهور برزیل و نخست وزیر ترکیه عرض کردم که هیچ اعتمادی به پیشنهاد آنان وجود ندارد.

لاریجانی تصریح کرد: در منطق آمریکا نوعی فریبکاری نهفته است و دلایل آن را برای آقایان توضیح دادم اما آنان مصر بودند که به ما اعتماد کنید به هر نحو آنان براساس نامه های اوباما در مسیر پیشنهادی خود تاکید داشتند و سرنوشت کار همان شد که در بیانیه تهران آمد و جمهوری اسلامی ایران به احترام دو کشور برزیل و ترکیه نشان داد که چنانچه طرف مقابل در آنچه مدعی است صادق باشد در چارچوب بیانیه آمادگی حل و فصل موضوع را دارد.

رئیس مجلس تاکید کرد: هر چند از قبل روشن بود این حد از اصرار آمریکا در جهت تامین سوخت راکتور اتمی تهران حتی بیش از خود ایران برای ملت ما معنای دیگری دارد حال در تحلیل این واقعه ملاحظه کنید در فاصله کمتر از یک ماه از بیانیه تهران آمریکا با دستپاچگی به شورای امنیت متوسل شد تا قطعنامه موذیانه ای را صادر کند.

لاریجانی گفت: آیا این پدیده به اندازه کافی رفتار فریبکارانه آمریکا را نشان نمی دهد؟ آیا این همان موضوعی نبود که رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای دامت برکاته کراراً انذار دادند که در این دست دراز شده پس زمینه چدنی زیر لفافه مخلمین می توان دید البته عده ای به ظاهر از حرفهای آنان فریفته شدند.

رئیس مجلس با بیان این که ادعای اوباما نوعی بازیگری فرصت طلبانه است یادآور شد: اینک دوستان ما برزیل و ترکیه و بسیاری از کشورها به وضوح دریافتند که آنچه اوباما در نامه خود مدعی بود صرفا نوعی بازیگری فرصت طلبانه بود.

وی تصریح کرد: البته جمهوری اسلامی در طی این طریق مقر آنان را روشن نمود در این آزمون ملتها رفتار آمریکا را در مورد 2 پدیده مقایسه کردند که ایالات متحده آمریکا چگونه در کمک رسانی به مردم مظلوم غزه و رفتار سبوعانه رژیم صهیونیستی از حق وتوی خود استفاده کردند اما خلاف همه وعده های دروغین در مورد موضوع هسته ای ایران از اهرم شورای امنیت بهره جست و رفتاری تبهکارانه نسبت به مسلمانان از خود به ظهور رساند.

البته آمریکا می داند این آخر ماجرا نیست این مسیر با بازی آقایان و آنان شروع شد اما توسط آنان خاتمه نمی یابد.

لاریجانی گفت: در سالگرد انتخابات شورانگیز ریاست جمهوری اسلامی ایران با حضور 40 میلیون نفر ایرانیان سخنان مضحک آقای اوباما و مویه های وزیر امور خارجه آمریکا نسبت به مسائل داخلی ایران تماشایی تر است که گفتند بی صبرانه در انتظار روزی هستند که ایرانیان بتوانند آزادانه حرف بزنند و آن را چرخش تاریخ به سوی عدالت نامیدند و ضمنا مسئولیت ملت ایران و مردم آزاده جهان را گوشزد کردند که به ایرانیان نشان دهند از کسانی پشتیبانی می کنند که خواهان آزادی و عدالت هستند.

وی افزود: ملت ایران بر طریق اصحاب حکمت، از همین سخنان نارس و مداخله جویانه راه خود را شناخته اند که گفته اند نصیحت از دشمن پذیرفتن خطاست و لکن شنیدن رواست تا به خلاف آن کار کنید که علیه شماست.

رئیس مجلس تصریح کرد: مطمئن باشید مردم سرافراز و انقلابی ایران محکم تر از گذشته در مقابل دسایس هسته ای و مکر ناشیانه شما در مسائل داخلی خواهد ایستا و با حمایت از مواضع شفاف و راهگشای رهبر معظم در 14 خرداد در پیروی از سلوک امام (ره) الگوی جدیدی از پایداری ملی در مقابل شگردهای استکبار را به ظهور خواهد رساند و در این مسیر هر چه آمریکا مقاصد درونی خود را روشن تر بیان کند، وحدت همه گروهها در مبارزه با آنان قوی تر خواهد شد.

وی خطاب به زمامدران کشورهای غربی اظهار داشت: کسانی که دل به شما بسپارند و همراستا با آمریکا به ماجراجویی ادامه دهند نزد ملت، بی آبروتر خواهند شد که فتنه در پارس برنمی خیزد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet