هدر اصلی
1389/03/23 12:28:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات:

دانشجویان ما در دانشگاه‌های خارجی وضعیت فرهنگی مناسبی ندارند

**رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اظهار تاسف از وضعیت فرهنگی نامناسب در برخی دانشگاه‌های خارج از کشور، به خانواده‌ها نسبت به حضور فرزندان‌شان در این دانشگاه‌ها هشدار داد.

علی عباسپور تهرانی‌فرد در گفت‌وگو با ایسنا، تصریح کرد: مسایل فرهنگی نامناسب در دانشگاه‌های خارج از کشور بسیار فراتر از آن است که ببنیم یک دانشجوی خانم یا آقا حجاب یا مسایل شرعی را در این دانشگا‌ه‌ها رعایت می‌کند یا خیر، چراکه دانشجویان در دانشگاه‌های کشوری مانند هندوستان از نظر فرهنگی در بدترین وضعیت به سر می‌برند و مورد هجمه سنگین فرهنگی هستند.

نماینده مردم تهران در خانه ملت ادامه داد: پس از بازدید تعدادی از اعضای کمیسیون از دانشگاه‌های برخی کشورهای همجوار گزارشاتی مبنی بر پایین بودن سطح علمی در این دانشگاه‌ها ارایه کردند، متاسفانه در دانشگاه‌های کشورهای همسایه در آموزش عالی به خصوص مقاطع تحصیلات تکمیلی حتی خرید و فروش نمره و مدرک صورت می‌گیرد، لذا سطح علمی برخی از این دانشگاه‌ها اصلا برای ما قابل قبول نیست.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات هم‌چنین خاطرنشان کرد: علاوه بر وضعیت علمی نامناسب و خرید و فروش نمره در دانشگاه‌ کشورهایی مانند هندوستان وضعیت فرهنگی هم بسیار نامناسب و نامطلوب است و برخوردهای غیراصولی با دانشجویان ایرانی صورت می‌گیرد، متاسفانه مراکز نمایندگی ایران در این کشورها هم نقش موثر خود را ایفا نمی‌کنند.

عباسپور افزود: این داستان در برخی دانشگاه‌های کشورهای اروپای شرقی هم وجود دارد، متاسفانه به خاطر برخی مسایل مختلف تعداد دانشجویان ایرانی در کشورهایی که از نظر علمی سطح بالایی دارند کم است اما در دانشگاه‌هایی که به هیچ عنوان کیفیت ندارند حجم زیادی از دانشجویان را داریم.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات تاکید کرد: به دلیل اهمیت بسیار زیاد بررسی این موضوع را در دستور کار کمیسیون قرار داده و جلسه‌ای با حضور نمایندگان وزارتین علوم، بهداشت، اطلاعات و امور خارجه تشکیل دادیم که در این جلسه عنوان می‌شد برای نظارت بر وضعیت دانشجویان ایرانی خارج از کشور محدودیت‌هایی وجود دارد که باید برطرف شود.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: متاسفانه هماهنگی لازم میان دستگاه‌ها برای نظارت بر وضعیت علمی و فرهنگی دانشجویان حاضر در کشورهای دیگر وجود ندارد، اما کمیته‌ای با مسوولیت خانم دکتر افتخاری در کمیسیون تشکیل شد تا مساله را به جد پیگیری و قدم‌های بعدی در ابعاد مختلف قانون‌گذاری و نظارتی را برای مجلس مشخص کنند، ضمن این‌که از دستگاه‌های ذیربط هم درخواست شد نمایندگانی معرفی کنند تا بتوانیم وضعیت دانشجویان ایرانی در خارج از کشور را سر و سامان دهیم.

عباسپور گفت: تعداد زیادی دانشجو در دوبی داریم که آموزش‌های بسیار سطح پایین با هزینه‌های بسیار سنگین در شعبات دانشگا‌ه‌های کشورهای دیگر در این کشور دریافت می‌کنند اما شعبات این دانشگاه‌ها به هیچ عنوان از نظر عملی منعکس کننده آنچه که در دانشگاه مادر در کشور اصلی ارایه می‌شود، نیست. این‌ها همه مشکلات و معضلاتی است که در ارتباط با دانشجویان در کشورهای دیگر در نظام داریم.

وی با تاکید بر این‌که مساله بسیار پیچیده‌تر از رعایت حجاب و عفاف دانشجویان در دانشگاه‌های خارج از کشور است، اظهار کرد: بحث وزارت امور خارجه این بود که با بسیاری از دانشجویان خارج از کشور ارتباط ارگانیک نداریم و در حقیقت نمی‌توانیم هیچ نقشی را در این میان بازی کنیم. دانشجویانی هم که برای ادامه تحصیل به کشورهای همجوار می‌آیند برای این‌که وزارت امور خارجه را در جریان عملکردشان بگذارند، هیچ تعهدی ندارند.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات در ادامه با اشاره به بازدیدی که از دانشگاه‌های بین‌المللی در مناطق آزاد قشم و کیش داشتند، گفت: توسعه مراکز آموزش عالی در مناطق آزاد و خارج از کشور و چگونگی پذیرش دانشجو در این دانشگاه‌ها به عنوان یکی از مهم‌ترین اهداف مورد تاکید کمیسیون است؛ لذا مقدمات تدوین طرحی در حال اجراست که اگر لازم باشد این طرح را برای تصویب به مجلس ارایه خواهیم کرد.

عباسپور در خاتمه خاطرنشان کرد: مهاجرت نخبگان و فرار مغزها بحث حائز اهمیت دیگری است که کمیسیون تقویت نظارت بر آن را در دستور کار دارد، و به همین منظور نیز کمیته‌ای تشکیل شده تا با بررسی دلایل مهاجرت نخبگان چاره‌ای برای آن بیندیشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet