خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1389/04/08 09:23:00
سرویس فرهنگی
رئیس فراکسیون گردشگری مجلس خبر داد:

صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری گردشگری تشکیل می‌شود

**رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی گفت: پیشنهاد داده‌ایم مثل صندوق ضمانت توسعه صادرات، صندوقی تحت عنوان صندوق ضمانت توسعه سرمایه‌گذاری گردشگری در قالب برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور ایجاد شود.

این خبر، نویدی است که "اسدالله عباسی"، در آستانه رسیدگی به برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور در خانه ملت می‌دهد.

نماینده 49 ساله رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی که در حال اتمام دوره دکترای رشته فلسفه تعلیم و تربیت و برنامه‌ریزی است، در گفگتو با روزنامه گلیچن امروز گیلان به سابقه چهار ساله تشکیل این فراکسیون اشاره می‌کند و می‌گوید: «در سال سوم فعالیت مجلس هفتم، به منظور کمک و تسهیل امور مربوط به توسعه گردشگری و همین طور سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، این فراکسیون را تشکیل دادیم». در حال حاضر، عمده‌ترین معضل توسعه زیرساخت‌های گردشگری، نبود اعتبارات کافی در سازمان و عدم همکاری بانک‌ها در ارائه تسهیلات به سرمایه‌گذاران راغب به فعالیت در این حوزه است».

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در این گفت‌وگو به موضوع دیگری علاوه بر بحث‌های مربوط به ایجاد اشتغال از طریق گردشگری نیز پاسخ داد. سؤال ما این بود که بهتر نیست مجلس، در قالب برنامه پنجم که رویکرد فرهنگی دارد، مسئولان اجرایی را موظف به راه‌اندازی تلویزیون خاص گردشگری کند و او پاسخ داد: «سازمان صدا و سیما با این طرح، مخالفت‌هایی دارد اما پیشنهاد راه‌اندازی تلویزیون را سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری مطرح کرده و ما نیز این موضوع را پیگیری می‌کنیم».

شاید این گفت‌وگو، بتواند به جست‌وجوی حلقه‌های گم شده رونق گردشگری کشورمان از طریق قوه مقننه و نمایندگان مردم کمک کند.

 

باتوجه به اینکه یکی از کارگروه‌های کمیسیون فرهنگی به موضوع گردشگری اختصاص دارد و از سوی دیگر، موضوع فعالیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز از موارد انجام وظیفه کمیسیون فرهنگی است، چه عاملی باعث ایجاد و فعالیت فراکسیون گردشگری در قوه مقننه شد؟

فعالیت کمیسیون فرهنگی جای خود را دارد. اما درباره راه‌اندازی فراکسیون گردشگری باید بگویم در سومین سال فعالیت مجلس هفتم و به منظور کمک به پیش‌برد برنامه‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که فعالیت‌های بین بخشی بسیار دارد، این فراکسیون تشکیل شد.

نمایندگان بسیاری در راه‌اندازی این فراکسیون تلاش کردند و در حال حاضر نیز تلاش می‌کنند تا از ظرفیت‌های مجلس شورای اسلامی به عنوان قوه مقننه، جهت بهبود و اصلاح قوانین مربوط به گردشگری و حذف موانع پیش روی توسعه آن، به نحو احسن استفاده کنند.

فراکسیون گردشگری در مجلس هشتم نیز با قوت بیشتر و همین طور با تعداد بیشتری از نمایندگان، تشکیل شد. اکنون این فراکسیون چهار زیرمجموعه دارد: کمیته‌های گردشگری، صنایع دستی، میراث فرهنگی و کمیته طرح‌ها و لوایح. در این کمیته‌ها در مجموع هم مسائل مربوط به توسعه توریسم در کشور را پیگیری می‌کنیم و هم وظایف نمایندگی در قالب نظارت و قانون‌گذاری را انجام می‌دهیم.

 

 این فراکسیون در حال حاضر چگونه اداره می‌شود و چند عضو دارد؟

هشت تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، عضو هیأت‌رئیسه آنند و من هم ریاست این فراکسیون را بر عهده دارم. به طور کلی فراکسیون گردشگری در حال حاضر 200 عضو دارد.

 

 مهم‌ترین ویژگی گردشگری، علاوه بر جذابیتی که نزد مردم دارد، اهمیت آن در ایجاد اشتغال است. با کمک صنعت گردشگری و بدون دخالت دولت، می‌توان به کمک بخش خصوصی مشاغل مختلفی را ایجاد کرد. ضمن آنکه کارشناسان اقتصادی و فعالان توریسم به این صنعت به عنوان فرصتی در توسعه پایدار اشاره می‌کنند. آیا در فراکسیون گردشگری، به موضوع اشتغال با گردشگری توجه می‌شود؟

طبیعتاً بعد اشتغالزایی گردشگری، مسئله‌ای غیرقابل انکار است. در سال‌های اخیر که دولت با انجام سفرهای استانی، مصوباتی را به ایجاد منطقه نمونه گردشگری اختصاص داده، توجه سرمایه‌گذاران به فعالیت در این بخش بیشتر جلب شده است. به هر حال، ما هنوز در ابتدای راهیم و تا زمانی که گردشگری در سبد اقتصاد خانواده قرار گیرد و از همین طریق اقتصاد خانواده‌ها از آن تأثیر پذیرد، زمان بسیاری لازم داریم. گرچه حرکت‌هایی در این زمینه آغاز شده ولی هنوز کافی نیست، با این اوصاف ما اعتقاد داریم می‌توان صنعت گردشگری را جایگزین صنعت نفت در کشور کرد. ما به توانایی این زمینه در ایجاد اشتغال فکر می‌کنیم و درباره آن مصممیم و تصورمان نیز این است که با کمک نمایندگان مجلس شورای اسلامی که اتفاقاً هر یک از خطه‌ای در خانه ملت جمع شده‌اند، بهتر می‌توان پتانسیل‌های مناطق مختلف را شناسایی کرد و در راستای شکوفایی آن گام برداشت. از سوی دیگر ما در کشورمان به شدت با معضل بیکاری روبه‌رو هستیم و گردشگری می‌تواند سریع‌تر از هر راه دیگری به بهبود شرایط در این زمینه و کاهش نرخ بیکاری کمک کند. ما هم در طرح‌هایی که مد نظر نمایندگان است و هم در لوایح به این موضوع توجه داریم.

 

 در حال حاضر، برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور پیش روی نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار دارد. شما در این قالب می‌توانید برنامه پنج سال آینده حوزه گردشگری و نیازمندی‌های آن را تدوین کنید. چه تدارکی در فراکسیون دیده‌اید؟

مهم‌ترین تلاش ما بهبود شرایط قانونی ارائه تسهیلات به سرمایه‌گذاران و فعالان گردشگری از طریق سیستم بانکی کشور است. همان طور که احتمالاً مطلع شده‌اید، برنامه پنجم، رویکردی فرهنگی دارد. میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از این منظر در اولویت قرار می‌گیرند اما علاوه بر این، ما پیشنهاد داده‌ایم مثل صندوق ضمانت توسعه صادرات، در قالب برنامه پنجم، صندوقی تحت عنوان «صندوق ضمانت توسعه سرمایه‌گذاری گردشگری» تشکیل شود تا کسانی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این حوزه‌اند، بتوانند با خیالی آسوده به آن وارد شوند و همچنین، بتوانیم از آن‌ها حمایت کنیم. این صنعت گرچه به سرمایه‌های کلان نیاز ندارد، به سبب دیربازده بودن، نیازمند حمایت‌های ویژه از ناحیه قانون، ‌مجلس و دولت است. علاوه بر این، همان‌طور که گفتیم سیستم بانکی نیز باید با سرمایه‌گذاری‌ درحوزه گردشگری همراه شود. در حال حاضر، طرح‌های خوبی در سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مطرح شده که دست کم هزار میلیارد تومان اعتبار و تسهیلات نیاز دارد. فراکسیون در تلاش است با کمک بانک مرکزی و بانک‌های فعال عامل، گشایش اعتبار به این منظور انجام گیرد.

 

 به موضوع بانک اشاره کردید و سیستم بانکی. مشکل عمده سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری، همین سیستم بانکی ماست. روش‌های بانکداری ما باعث شده‌اند سرمایه‌گذاران از حوزه گردشگری گریزان شوند. این موضوع را با معاون سرمایه‌گذاری و طرح‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در میان گذاشته‌ایم (که در شماره قبلی هفته‌نامه در همین صفحه چاپ شد)، اما او نیز تنها به این نکته بسنده کرد که بانک‌ها بعضاً سلیقه‌ای برخورد می‌کنند و همین، جریان ارائه تسهیلات را کند کرده است. شما به عنوان نمایندگان مجلس و قانون‌گذاران کشور، فکرمی‌کنید مشکل از قانون است یا برخوردهای سلیقه‌ای؟

ببینید یکی از مهم‌ترین مسائلی که ما پیگیر آنیم، همین موضوع تسهیلات بانکی است. اگر بانک‌ها به درستی به این موضوع ورود نکنند، ما به زودی در این زمینه مشکل خواهیم داشت. این بخش، توجه خاصی می‌طلبد. خیلی‌ها طرح آورده‌اند و طرح‌هایشان با سرمایه‌گذاری و تسهیلات آن اجرایی خواهد شد. از طرف دیگر، ما برای آنکه بتوانیم گردشگر خارجی جذب کنیم و باعث اقتصادی شدن صنعت گردشگری شویم، باید سرمایه‌گذاران خوبی جذب کنیم. مسلم است که باید اعتبارات خوبی هم برایش اختصاص دهیم و آن را با بهره کم در اختیار سرمایه‌گذاران بگذاریم. این صنعت می‌تواند پرسود باشد ولی به شرط آنکه تسهیلاتی خوب با هزینه‌ای پایین ارائه کنیم.

 

شما به رویکرد فرهنگی برنامه پنجم توسعه اقتصادی فرهنگی و اجتماعی کشور اشاره کردید. متأسفانه ما هنوز در عرصه گردشگری از قدرت تبلیغات بی‌بهره‌ایم. دلیلش هم این است که تلویزیون به خوبی به این مقوله و کارکردهایش نمی‌پردازد. از طرف دیگر ما می‌خواهیم گردشگر خارجی را حذف کنیم. در این صورت تا گردشگر خارجی وجود نداشته باشد، نمی‌توانیم شغل ایجاد کنیم. حال آنکه نه تلویزیون چنین فضایی را ایجاد کرده و نه اجازه داده شده تا شبکه‌ای ماهواره‌ای تأسیس شود و از آن طریق به توسعه گردشگری بها داده شود. آیا در برنامه پنجم، شما در قالب فراکسیون گردشگری به این مقوله توجه می‌کنید؟

البته خود سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این پیشنهاد را مطرح کرده بود و پیگیر آن نیز بود. ما نیز این مقوله را لازم می‌دانیم و دنبال آنیم تا کانالی تلویزیونی یا شبکه‌ای ماهواره‌ای برای این منظور تأسیس شود. برای توسعه گردشگری، همان طور که شما نیز اشاره کردید، بدون توجه به مقوله تلویزیون و تبلیغات گسترده نمی‌توان به رونق این کار امیدوار بود. البته الان برنامه‌هایی داریم و شبکه بین‌المللی سحر نیز به عنوان شبکه برون مرزی برنامه‌هایی در زمینه گردشگری، معرفی جاذبه‌ها و. . . تولید می‌کند، اما کافی نیست. در حال حاضر، رسانه‌های جهان به خوبی این کار را انجام می‌دهند و ما شاهدیم که خروج گردشگر از کشور، بسیار بیشتر از ورود آن به کشور است. البته این مقوله از طریق سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی پیگیری می‌شود اما سازمان مخالفت‌هایی دارد. ما در تلاشیم تا این مهم به زودی اجرایی شود و گردشگری از شبکه تلویزیونی یا شبکه ماهواره‌ای خاص بهره‌مند شود.

 

 دوباره به سؤال اول برمی‌گردیم؛ اینکه شما در فراکسیون گردشگری به مشاغل فعال در گردشگری هم توجه دارید؟ اگر چنین است، آیا برروی مشاغل گردشگری و اشتغالزایی ‌مطالعه هم داشته‌اید؟

این زمینه بسیار وسیع است. شما نمی‌توانید دست روی چند عنوان شغلی خاص بگذارید. به همان اندازه که ایجاد تفرج‌گاه‌ها، شغل ایجاد می‌کند، ایجاد فضاهای ورزشی و تفریحی لازم برای گردشگری نیز کمک فراوانی در این زمینه است. به عبارت دیگر هر دو این موارد یا موارد دیگر از نیازهای ما در توسعه زیرساخت‌های گردشگری است. در بحث غذا یا صنایع دستی هم اوضاع به همین شیوه است و ما به سرمایه‌گذاری و مشاغلی که این‌گونه ایجاد می‌شوند، نیاز داریم، حتی اگر فعالیتمان را در حوزه گیاهان دارویی گسترش دهیم، می‌توانیم مشاغل بسیاری را برای توسعه گردشگری ایجاد کنیم. همه این موارد بسته به منطقه جغرافیایی و مقصد گردشگران، متغیر است. ما در فراکسیون گردشگری از ایجاد هر شغل در حوزه گردشگری حمایت می‌کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet