هدر اصلی
1386/05/03 12:20:00
سرویس صحن

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر اعلمی: هیات رئیسه تلاش می‌کند حق نمایندگان در رای گیری‌ها ضایع نشود

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر اعلمی گفت: هیات رئیسه تلاش می‌کند از جاده عدل و انصاف خارج نشده و حق نمایندگان در رای گیری‌ها ضایع نشود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، اکبر اعلمی در جلسه علنی روز چهارشنبه طی یک تذکر آیین نامه‌ای با استناد به مواد 17 و 13 اظهار داشت: در ماده 17 اعضای هیات رئیسه سوگند خورده‌اند که برای اجرای آیین نامه داخلی مجلس با مراعات بی طرفی کامل در انجام وظایف اقدام کنند.

وی خطاب به رئیس مجلس گفت: جنابعالی نهایت تلاش خود را برای رعایت آیین نامه می‌کنید ولی در مواردی شما هم به عنوان یک نماینده صاحب رای هستید و چه بسا رای شما متفاوت با رای سایر نمایندگان باشد اما اگر رئیس یا نواب رئیس که ریاست جلسه را برعهده دارند مر قانون را در تصمیم گیری‌های خودشان اعمال کنند احیانا دیگران استنباط نمی‌کنند که نظر شخصی این افراد در اداره جلسه اعمال شده است.

اعلمی تصریح کرد: روز گذشته زمانی که حضرتعالی برای رای گیری در موارد مختلف لحاظ کرده‌اید متفاوت است و زمان رای گیری برای طرح دو فوریتی بنزین که شما با آن مخالف بودید کمتر از بقیه موارد بوده است.

وی ادامه داد: ممکن است که این موضوع غیر ارادی باشد و شما نخواسته باشید نظر شخصی‌تان را اعمال کنید ولی وقتی ما اینها را در یک جمع‌بندی با هم مقایسه می‌کنیم خود بخود این استنباط ایجاد می‌شود که برخوردهای سلیقه‌ای هیات رئیسه باعث می‌شود در مواردی ما با دوگانگی مواجه شویم.

اعلمی گفت: پیشنهاد من این است که برای جلوگیری از چنین استنباط‌هایی شما یک زمان مشخصی را برای رای گیری تعیین کنید و آن بصورت یک قاعده درآید.

نماینده تبریز یادآور شد: جنابعالی به نواب رئیسه هم توصیه و تاکید کنید که هر رویه و سلیقه‌ای که می‌خواهید اعمال کنید اگر در قانون صراحت ندارد بصورت وحدت رویه درآورید تا ما به چنین مشکلی مواجه نشویم.

حدادعادل در پاسخ به این تذکر اعلمی گفت: مواقعی که یک دو فوریت مطرح است اگر رای نیاورد بلافاصله برای یک فوریت رای گرفته می‌شود و این سنت مجلس است و چون نمایندگان همه در جای خودشان هستند و برای دو فوریت که مهم‌تر از یک فوریت است مجلس آمادگی دارد ما بلافاصله با اشاره یکی از طراحان یک فوریت را به رای می‌گذاریم. این دیگر نیازمند مقدمات نیست که من از نمایندگان خواهش کنم در جای خود قرار بگیرند.

وی افزود: اگر زمان رای گیری برای یک فوریت طرح بنزین در روز گذشته کوتاه بوده است صرفا به این دلیل است، البته من خود را مبرا از گناه نمی‌دانم اما به یاد ندارم در این مدتی که در خدمت شما بوده‌ام موردی بوده باشد که من در تعیین زمان نظر خودم را دخالت داده باشم. شاید هم اتفاق افتاده باشد ولی من تلاش می‌کنم از جاده عدل و انصاف خارج نشوم.

حدادعادل تصریح کرد: اگر ما بخواهیم زمان مشخصی را برای رای گیری اعلام کنیم باز اسباب گله مندی شما می‌شود چون گاهی اوقات 2 دقیقه لازم است که ما دوستان را جمع کنیم و مجلس را سر و سامان بدهیم تا همه بتوانند رای بدهند.

رئیس مجلس تاکید کرد: مطمئن باشید که بنده و سایر همکارانم تلاش می‌کنیم به وظیفه خود عمل کنیم و حق شما نمایندگان در رای گیری‌ها ضایع نشود. چه رای مجلس موافق رای بنده باشد چه نباشد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet