شهادت حضرت فاطمه معصومه (س)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نائب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی:

رابطه مجلس و دستگاه قضایی در سطوح میانی ضعیف است

سرویس دیگر رسانه‌ها
**نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، طولانی شدن رسیدگی به پرونده‌های قضایی - اطاله دادرسی- را مهمترین چالش قوه قضاییه عنوان و تاکید کرد: قوه قضاییه باید راهکارهایی برای رفع اطاله دادرسی و رسیدگی به احکام بیاندیشد تا نارضایتی مردم از این موضوع را برطرف نماید.
سه‌شنبه 8 تیر 1389 ساعت 12:48

علیرضا مرادی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب، افزود: مردم با مراجعه به دادسراها، دادگاه‌ها و همچنین مراجع قضایی، با بررسی‌های طولانی مدت و پیچ و خم‌های دادگاه‌ها و رفت و آ‌مدهای بسیار برای رسیدگی به پرونده‌شان و حصول نتیجه نهایی مواجه می‌شوند، که این امر باعث نارضایتی از قوه قضاییه شده است.

وی افزود: با توجه به وجود نارضایتی عمومی از طولانی شدن رسیدگی به پرونده‌ها، قوه قضاییه باید به عنوان اولویت کاری، راهکارهایی را برای رفع اطاله دادرسی و دسترسی سریع مردم به احکام‌شان بیاندیشد.

نماینده مردم ممسنی در خانه ملت، کمبود قاضی در دستگاه قضا را از جمله علت‌های اطاله دادرسی عنوان و اظهار کرد: با توجه به گزارش‌های مردمی و اطلاعات کسب شده از کمیسیون قضایی، بسیاری از چارت‌های قضایی خالی است به گونه‌ای که شاید بتوان گفت نیمی از چارت قضایی در سراسر کشور خالی است که دستگاه قضا باید برای رفع این نقیصه تلاش‌های لازم را انجام دهد.

مرادی عدم ابلاغ به موقع اوراق قضایی را از جمله دیگر علل اطاله دادرسی دانست و افزود: از آ‌نجا که رسیدگی‌ها تابع تشریفات آیین دادرسی است، در امر ابلاغ که به عنوان موضوعی مهم و مطابق با نص صریح قانون است و در فاصله‌های کوتاه باید اجرا شود تا برگزاری جلسه دادگستری در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام گردد این امر به دلیل رعایت تشریفات حاصل نمی‌شود.

وی افزود: از سوی دیگر عدم مطالعه دقیق پرونده توسط قاضی یا دادرس مربوطه، باعث اطاله دادرسی می‌شود به گونه‌ای که در بعضی موارد عدم مطالعه دقیق پرونده و همچنین عدم تسلط و آگاهی قاضی به محتویات پرونده منجر به طولانی شدن جلسه دادرسی می‌شود. البته این موضوع از روی عمد انجام نمی‌گیرد، بلکه قاضی یا دادرس به دلیل تراکم زیاد پرونده‌ها فرصت مطالعه در آنها را ندارد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی، عدم تسلط به موضوع و نداشتن اطلاع دقیق و کافی از محتویات پرونده را از دیگر دلایل طولانی شدن رسیدگی به پرونده‌ها عنوان و خاطرنشان کرد: عدم شفافیت دستورات و جامع‌نگری در رسیدگی به پرونده‌ها نیز از دیگر دلایل اطاله دادرسی به شمار می‌رود.

مرادی در ادامه به تبیین راهکارهایی برای رفع اطاله دادرسی پرداخت و توضیح داد: افزایش تعداد قضات از جمله راهکارهایی است که اطاله دادرسی را رفع می‌نماید .در این زمینه باید نیروهای جدید و تحصیل کرده در رشته‌های حقوق و حوزوی در بخش قضا جذب گردد و همچنین زمینه جذب کارمندان دادگستری تحصیل کرده در رشته حقوق و افرادی که در ایام کاری‌شان احاطه به کار قضا پیدا کردند در کنار وکلای خوب مسلط به موضوعات قضایی فراهم شود تا با افزایش قضات و نیروهای انسانی این کمبودها جبران شود.

وی افزایش دادگاه‌ها و شعب دادسرا اعم از بازپرسی و دادیاری را در بهتر شدن و تسریع رسیدگی به پرونده‌ها موثر خواند و گفت: افزایش شعبه‌های قضایی در سراسر کشور امری کاملا لازم است که در این زمینه باید با برنامه ریزی دقیق زمینه‌ای فراهم گردد که تا با افزایش دادگاه‌ها و تشکیل آنها مردم دسترسی بیشتر و زودتری به پرونده‌ها و نتایج رسیدگی به آنها داشته باشند.

وی افزود: البته افزایش شعب دادگاه‌ها و دادسراها نیز باعث بروز مشکلاتی می‌شود که مطمئنا مضرات آن کمتر از فوایدش است.

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی نظارت قوی‌تر در دادسراها و دادگاه‌ها را نیز به عنوان راهکار دیگری در رفع اطاله دادرسی بر شمرد و یادآور شد: دیوان عالی کشور و به کلی تشکیلات نظارتی باید با نظارت قوی‌تر احاطه کافی و کاملی بر موضوعات داشته باشند.

مرادی افزود: در این بین نکته مثبت رایانه‌ای شدن تشکیلات قضایی است که با رخ دادن چنین امری مسوولان ذی‌ربط می‌توانند پرونده‌ها و وضعیت رسیدگی به آنها را به خوبی بررسی نمایند. این موضوع منجر به نظارت قوی‌تر می‌شود.

وی تخصصی کردن شعب حقوقی و کیفری و بالا بردن و به روز کردن سطح علمی قضات و اطلاعات کارمندان و قضات را به عنوان راهکارهای دیگر رفع اطاله دادرسی مطرح و تصریح کرد: ممکن است قضات به دلیل مشغله وقت مطالعه دقیق پرونده را نداشته باشند که در این زمینه باید در جهت بالا بردن اطلاعات آنها به طور مثال هفته‌ای یک یا دو روز برای مطالعه علمی آنها قرار داد.

نماینده مردم ممسنی در مجلس شورای اسلامی اصلاح و به روز کردن قوانین و مقررات جاری را راهکار دیگری برای رفع اطاله دادرسی دانست و گفت: از آ‌نجا که مدت بسیاری از وضع قوانین مربوط به حوزه قضا گذشته است، قوه قضاییه می‌توانند با همکاری نمایندگان در جهت اصلاح قوانین اقدام کند.

مرادی با اشاره به صدور فرمان 8 ماده‌ای مقام معظم رهبری برای رسیدگی به جرایم و مفاسد اقتصادی گفت:‌ گروه‌هایی که با رانت و تشکیل باند اقدام به اختلاس و جرایم مالی می‌کنند، با دسترسی‌هایی که به برخی اشخاص تاثیرگذار دارند تلاش دارند که در مقابل قاضی و دستگاه قضا مقاومت کنند.

وی ادامه داد: البته از آنجا که قاضی مستقل است و هیچ فردی حق دخالت در امر قضا را ندارد، قاضی می‌تواند به خوبی در رسیدگی به این پرونده‌ها تصمیم‌گیری نماید.

وی افزود: رسیدگی به پرونده‌های خاص در دستگاه قضایی نشان می‌دهد که این دستگاه اهل تعارف نبوده و هر جا که به پرونده‌ای ‌خاص برخورد کرده، بدون تحت تاثیر قرار گرفتن با آن پرونده برخورد می‌نماید. البته در این بین ممکن است به دلیل اطاله دادرسی و رسیدگی به پرونده‌ها با مشکلاتی مواجه شوند که این موضوع باید رفع گردد.

مرادی با بیان این که انتظار مردم از دستگاه قضایی و مدیریت جدید آن، ایجاد تحولات بسیاری است، گفت: اگر قرار باشد مدیریت جدید راهکارهای مدیریت سابق را ادامه دهد تاثیر کمی در موضوعات مختلف می‌گذارد. از این رو باید مدیریت جدید قوه قضاییه خلاقیت داشته باشد تا تحول مورد انتظار مردم را تحقق بخشیده و تحقق عدالت را فراهم آورد.

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوق مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که رابطه دستگاه قضایی و مجلس در این دوره در بالاترین سطح بوده است، گفت: با وجودی که انتظار مجلس بالا رفتن این ظرفیت و ارتباط تعامل بیشتر است، اما ارتباطات مجلس و قوه قضاییه در مقایسه با ادوار گذشته رابطه‌ی بسیار خوب در بالاترین سطح بوده است، به گونه‌ای که اعضای این کمیسیون ارتباط خوبی با دستگاه قضا داشته و دستگاه قضا نیز در سطح کلان رابطه خوبی برقرار کرده است.

مرادی در پایان یادآور شد: البته ارتباط بین مجلس و دستگاه قضایی در سطح جز و میانی بسیار ضعیف است و در این زمینه باید با فراهم کردن ارتباطات خوب با مجلس، زمینه برقراری تعاملات مناسب در سطوح میانی و جزء در دستگاه قضایی ایجاد و تقویت شود تا این دو قوه با حفظ استقلال‌شان وظایف محوله قانون اساسی را پیش ببرند.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000