ولادت امام حسن عسکری (ع)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

نماینده اصفهان: در جذب توریست اهمال کرده‌ایم

سرویس فرهنگی
**هرساله تابستان که می‌شود بحث مسافرت‌ها و گردشگری پیش می‌آید. اصفهان به خاطر جذابیت‌های تاریخی و فرهنگی‌اش یکی از قطب‌های مسافرپذیر در داخل کشور است. این مسئله در نوروز امسال و سال‌های گذشته به وضوح دیده شد.
سه‌شنبه 8 تیر 1389 ساعت 15:08

آنچه که در این بین اهمیت دارد نحوه پذیرایی از مسافران است. در کنار مسافران داخلی، اصفهان بزرگترین پتانسیل‌ها را برای جذب توریست و گردشگرهای خارجی دارد، اما وقتی دقیق می‌شویم می‌بینیم در این زمینه در مقایسه با کشورهایی مثل ترکیه کاملاً از قافله عقب افتاده‌ایم. برخی می‌گویند خشک شدن زاینده رود دلیل اصلی بی توجهی توریست‌ها و گردشگران است، برخی نیز اخیراً از آلاینده‌هایی که بر شهر سایه افکنده انتقاد می‌کنند، عده‌ای دیگر نیز نظرات دیگری دارند.

هفته نامه جام اصفهان در این زمینه با حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان به گفت‌وگویی داشته است که آن را می خوانید:

منتقدان می‌گویند اصفهان به جای توجه به مسائل فرهنگی به مسائل صنعتی توجه داشته و آن بعد فرهنگی استان رفته رفته تحت‌الشعاع توجه مسئولان به گسترش کارخانه‌های صنعتی در این استان قرار می‌گیرد. این انتقاد را تا چه حد می‌توان پذیرفت؟

توسعه صنعتی می‌تواند بر مسائل فرهنگی استان اثر گذاشته باشد اما اینکه مقوله فرهنگ، هنر، گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی تحت‌الشعاع مسائل صنعتی قرار گرفته و کنار گذاشته شده باشد من این را قبول ندارم. اصفهان قابلیت‌های خود را در بحث گردشگری حفظ کرده و قابلیت های فرهنگی خود را داراست، فرهنگ پرور و هنرپرور است، از 250 تا 260 رشته شناخته شده در حوزه صنایع دستی، حدوداً 150 رشته و 60 درصد این صنایع را می‌توان در استان اصفهان یافت.

 علم و فرهنگ و سابقه شعرا، علما و دانشمندان بزرگی که جزو تاریخ اصفهان هستند، نمی‌تواند تحت‌الشعاع صنعتی شدن اصفهان قرار بگیرد. اصفهان در دوره‌هایی از تاریخ قبل از اسلام و در دوره‌هایی از پس از اسلام، پایتخت تمدن ایرانی بوده است و آثار این پایتختی هنوز هست.

 اصفهان حداقل در سه دوره تاریخی آل بویه، سلجوقیان و دوره صفویه پایتخت بوده و آثار تمدن‌های این سلسله‌ها را می‌توان در این استان دید. در کنار این تمدن تاریخی، اصفهان، استانی است که نزدیک به 5 میلیون جمعیت دارد و با آن جمعیت زمینه استعدادهای فنی، صنعتی و تولیدی مهیا است؛ استانی است که به علت 4 فصل بودنش زمینه کشاورزی، دامپروری و منابع طبیعی در آن وجود دارد و هم اینکه استانی دانشگاهی است. از طرف دیگر هم حوزه‌های علمیه قوی و قدیمی در این استان در حال پرورش عالمان دینی است.

 در بحث فرهنگی نیز هنرمندان بزرگی در رشته‌های مختلف در اصفهان رشد کرده‌اند. اینها همه نشان‌دهنده سرمایه، استعداد و پتانسیلی است که صنعت و تولید تنها بخشی از آن است و بخش بیشترش به فرهنگ، تمدن و تاریخ ایران کهن گره خورده است.

بنابراین به هیچ وجه نباید اینگونه فکر کرد که چون استان اصفهان صنعتی شده است و 4کارخانه تولیدی در آن تأسیس شده و در زمینه‌های صنعتی و عمرانی رشد پیدا کرده است پس آن بعد فرهنگی و تاریخی تحت‌الشعاع قرار گرفته و صنعت گردشگری‌اش به فراموشی سپرده شده است. من این جمع‌بندی را قبول ندارم. ولی تأثیرها را انکار نمی‌کنم. من معتقدم که این تأثیرها باید به گونه ای متقابل و مثبت باشد یعنی متقابلاً بخش فرهنگی برای رشد بخش صنعتی و بخش صنعتی برای رشد بخش فرهنگی بکوشند.

به خاطر همین پتانسیل‌ها که فرمودید، اصفهان می‌تواند به عنوان بزرگترین مرکز جذب توریست مطرح شود اما آنچنان که مشخص است هنوز به این ایده آل نرسیده است؟

ما در نوروز رتبه اول جذب گردشگر را داشتیم. در کل دوره سال، مشهد و آستان قدس رضوی به دلیل اینکه مردم کشورمان ولایی بوده و مشتاق زیارت ثامن‌الحجج هستند استان خراسان از لحاظ جذب گردشگر رتبه اول را دارد که خب عرض کردم این به خاطر علاقه مردم کشورمان به امام رضا (ع) است. اما بعد از استان خراسان، استان اصفهان رتبه جذب گردشگر را دارد و در ایام خاصی مثل نوروز ما رتبه اول را داریم. در میراث فرهنگی و صنایع دستی به اعتقاد من استان اول کشور هستیم. در مجموع یک قطب گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی در استان اصفهان تشکیل داده‌ایم که همین جاذبه‌ها مهمانان را از سراسر کشور به این استان می‌کشاند.

اما اگر بخواهیم اصفهان را با این پتانسیل هایی که دارد مقایسه کنیم با کشورهایی مثل ترکیه قطعاً باید بگوییم اهمال کرده ایم.

در مقایسه با دیگر کشورها متأسفانه باید اعتراف کنیم که جمعیت توریست کمی داریم. الان کشورهایی هستند که قابلیت‌ها و جاذبه‌های توریستی‌شان قطعاً بیشتر از ما که نیست، حتی یک دهم جاذبه‌های تاریخی ما را هم ندارند اما 50 تا 100 برابر جمعیت توریست دارند و به همین نسبت هم درآمدشان از گردشگری بالاست.

کشورهایی داریم که تنها نمونه‌هایی از کل این میراث فرهنگی که در کشور ما پراکنده است در یکی، دو شهرشان دارند اما از همان یک شهر یا 2 شهر درآمد ناشی از توریست‌شان و جمعیت توریست‌شان دهها برابر ماست.

 این نشان دهنده این است که ما در این زمینه باید خیلی کار کنیم. این نقصان ربطی هم به محدودیت‌هایی که بعضاً عنوان می‌شود ندارد. اینکه بعضی‌ها برای فرار از اتهام کم‌کاری عنوان می‌کنند توریست‌های جهان به خاطر محدودیت‌هایی مثل پوشش و یا مسائل سیاسی به ایران نمی‌آیند اصلاً درست نیست.

ما تنها در مقاطعی مثل دوران جنگ، یا دوران موشک‌باران و مقاطع محدود تنش سیاسی داشته‌ایم، اما در مجموع بعد از رد آن سالها، سال‌های زیادی را داشته‌ایم که کشور برای جذب توریست آماده بوده و آرامش و امنیت سیاسی بر کشور حاکم بوده است.

بله ما سختگیری‌هایی در بخش فرهنگی داریم که اینها به اعتقادات و ارزش‌های ما برمی‌گردد. ما اینها را به توریست ها اعلام می‌کنیم که محدودیت‌هایی اینچنین داریم اما من می‌خواهم این را بگویم که خیلی از کسانی که به ایران می‌آیند به دلیل جاذبه‌های توریستی ایران می‌آیند نه برای خوشگذرانی و برای چیزهایی که ما اینجا محدود کرده‌ایم.

اگر کسی برای چیزهایی که ما اینجا محدود کرده‌ایم بخواهد بیاید کشورهای دیگری در دنیا هستند که می‌تواند به آن کشورها برود اما ما باید توجه توریست‌های دنیا را به تمدن خودمان جلب کنیم. تأثیر این عوامل را ما انکار نمی‌کنیم اما توجه کنید که درصد بسیار کمی از توریست‌ها هستند که ممکن است به خاطر اینکه پوششان آزاد نیست، آشامیدنی و خورد و خوراک مورد نظرشان در ایران نیست از جاذبه‌های توریستی ایران صرفنظرکنند کسانی که ایران را برای گردشگری انتخاب می‌کنند، عمدتاً به دلیل جاذبه‌های فرهنگی و صنایع دستی و آثار تاریخی کشور است و رقم کسانی که به خاطر مسائل پوشش و خورد و خوراکی که ما براساس اعتقادات دینی‌مان محدود کرده‌ایم از این جاذبه‌ها صرف‌نظر می‌کنند زیر 10 درصد است.

پس این نباید بهانه‌ای باشد که ما کم کاری‌های خودمان را توجیه کنیم. قطعاً ما باید بیشتر از اینها کار کنیم، باید ایران و اصفهان را بیشتر به توریست‌های جهان معرفی کنیم و کارهای تبلیغی بیشتری بکنیم. پذیرش در تورها باید خوب باشد، در برخورد با این توریست‌ها آداب و معاشرت باید رعایت شود، دست‌اندرکاران اجرایی، تشریفاتی و امنیتی از نقطه‌ای که توریست وارد کشور می‌شود تا خارج شدنش همه چیز را در برخورد با او باید در نظر بگیرند و باید با او مثل یک توریست برخورد کنند. اگر در فرودگاه با یک توریست بد برخورد شود، اگر در ایاب و ذهاب داخل شهرها بی‌نظمی دیده شود، اگر هتل‌های خوبی نداشته باشیم، اگر پذیرایی خوبی نشوند، اگر برنامه‌های منظم نداشته باشیم، تأثیرشان برای طرد توریست خیلی بیشتر از آن محدودیت‌های پوششی و خورد و خوراکی است که در ایران ما داریم.

بحث امکانات را که به آن اشاره کردید من فکر می‌کنم در همان جا هم ما سرمایه‌گذاری نکرده‌ایم. مثلاً در اصفهان به عنوان قطب گردشگری ایران به غیر از یک هتل ما هتل مناسبی برای اسکان توریست‌هایمان نداریم. یا رستورانی که توریست‌های خودمان را در آنجا بتوانیم پذیرایی کنیم نداریم. این همان کم کاری است که به آن اشاره کردید؟

این درست است. ما علاوه بر هتل و رستوران به لیدرهای توریستی خوبی احتیاج داریم که این توریست‌ها را راهنمایی کنند و تاریخ و تمدن کشورمان را بدانند، خوش‌صحبت باشند و مسلط به فرهنگ کشور. در عین حال هم مدافع فرهنگ و نظام و ارزش‌های کشور باید باشند و خود اینها عامل دفع و فرار توریست‌ها نباشند. عرض کردم از همان موقع که توریست به داخل کشور وارد می‌شود همه چیز را از ایاب و ذهاب گرفته تا هتل و لیدرهای توریستی و نحوه پذیرایی و امثالهم را باید در نظر گرفت و همه اینها باید دست به دست هم بدهند تا کشور برای جذب توریست مستعد شود.

زاینده رود یکی از این ظرفیت‌های جذب توریست است. قبلاً درباره کم شدن آب زاینده رود مفصل صحبت‌ها شده است که ممکن است همین کم شدن آب یکی از دلایل اثرگذار بر حضور گردشگران در اصفهان باشد، ولی یکی از این عوامل تأثیرگذار هم همان آلاینده‌هایی است که در نتیجه صنعتی شدن اصفهان بر این شهر سایه افکنده است.

بله خود زاینده رود در مقاطعی که خشک بود، در کاهش توریست خیلی اثرگذار بود. حتی ما این پیشنهاد را داشتیم که از این به بعد اگر هم قرار است توزیع آب شرب و کشاورزی بین شهرستان‌های استان، محدودیت‌هایی را قائل شویم، این کار را بکنیم اما کاری کنیم که در این رودخانه همیشه آب وجود داشته باشد که هم برای بحث اکوسیستم و بحث‌های زیست محیطی و هم برای زیبایی و جذب توریست لازم است؛ از طرف دیگر آن پل‌هایی که بر روی زاینده رود ساخته شده‌اند طوری طراحی شده‌اند که پایه آنها باید همیشه داخل آب باشد چون از ساروج و مواد دیگر ساخته شده است که باید همیشه مرطوب باشد وگرنه به مرور پوسیده می‌شود. ما این پیشنهاد را به مسئولان دادیم که ولو حتی به صورت بازچرخانی آب این رودخانه به شکلی باشد که همیشه محدوده بین پل‌های تاریخی آب جریان داشته باشد و به شکلی نباشد مثل سال گذشته که زاینده رود کاملاً خشک و برهوت شده بود یا چند سال پیش هم این اتفاق افتاد.

باید بحث‌های زیست‌محیطی و بحث‌های آلاینده‌ها را هم حتی برای حفظ خود زاینده رود رعایت کرد. اصلاً زاینده رود محور توسعه اصفهان بوده است اصفهان در حاشیه زاینده رود شکل گرفته است. این تمدن و این بافت شهری و روستایی در نتیجه اصفهان شکل گرفته است و بنابراین باید حفظ شود.

در تابستان برای جذب مسافران و گردشگران برنامه‌های ویژه‌ای در نظر گرفته شده است؟

بله، در ایام نوروز که دست‌اندرکاران واقعاً خوب کار کردند من به عنوان یک نماینده در جلسه شورای اداری هم از دست‌اندرکاران برنامه‌های نوروزی اعم از شهرداری و نیروی انتظامی و هلال احمر و بهداشت و درمان و مسئولان دیگر تشکر کردم و برای تابستان هم گروه‌هایی هستند اعم از تشکیلات وابسته به شهرداری و ارگان های وابسته به میراث فرهنگی و ارشاد و کانون‌های مساجد برنامه‌های خوبی در نظر گرفته‌اند که اگر گردشگرها بیایند می‌توانند از این برنامه‌ها و از خود جاذبه‌های توریستی شهر استفاده کنند.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000