ولادت امام حسن عسکری (ع)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
عضو کمیسیون اجتماعی تاکید کرد:

انتخاب شهرداران از طریق آرای عمومی نقطه قوت نظام است

سرویس دیگر رسانه‌ها
**نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که انتخاب شهردار در بسیاری از دموکراسی‌های پیشرفته دنیا در اختیار مردم است، گفت: واگذاری انتخاب شهرداران به آرای عمومی نشان از اهمیت شهرداری‌ها در دنیای کنونی دارد.
چهارشنبه 9 تیر 1389 ساعت 11:18

داریوش قنبری در گفت‌وگو با ایسنا، طرح انتخاب شهرداران توسط مردم را طرح بسیار مفیدی دانست و تاکید کرد: ارزیابی دقیق و جدی از روند انتخاب شهرداران در دموکراسی‌های پیشرفته حاکی از آن است که در دموکراسی‌های پیشرفته هم بحث انتخاب شهرداران انقدر اهمیت دارد که مستقیما به خود مردم سپرده شده است، بویژه در بحث مدیریت شهری که تا حدود زیادی از امورات روزمره شهروندان با آن در ارتباط است به نحوی که شاید بتوان گفت هیچ کدام از جنبه‌های مدیریتی دیگر به اندازه مدیریت شهری در ارتباط مستقیم با زندگی شهروندان نیست.

به گفته وی، به دلیل اهمیت بسیار بالای شهرداری‌ها و مدیریت شهری هم‌اکنون شاهدیم که انتخاب شهرداران در کشورهای پیشرفته را به آراء عمومی می‌سپارند تا خود مردم شهرداران را انتخاب کنند، لذا این‌که در کشورمان به سمتی می‌رویم که شهرداران از طریق آرای مردمی انتخاب شوند، یک نقطه قوت برای نظام و در مجموع اقدامی بسیار با اهمیت و مطلوب است.

وی همچنین با رد اظهارات برخی مبنی بر این‌که واگذاری انتخاب شهرداران به مردم سبب کاهش اختیارات شوراها می‌شود، تاکید کرد: به هیچ وجه چنین بحثی صحت ندارد، اتفاقا به نظر می‌رسد که انتخاب شهرداران توسط مردم باعث قدرت بیشتر شوراها هم خواهد شد، اینکه شوراها با بکارگیری اهرم‌های نظارتی محکم‌تری بر عملکرد شهرداران نظارت کنند قدرت شوراها را افزایش می‌دهد.

قنبری همچنین خاطرنشان کرد: این‌که شوراها انتخابی داشته باشند و در بعضی موارد این انتخاب همراه با شائبه زد و بندهای خاص و ساخت و پاخت باشد که متاسفانه در برخی از نقاط این شائبه واقعیت دارد هیچ نقطه قوتی برای شوراها نیست، بلکه باعث بدبینی مردم و افکار عمومی نسبت به شوراها می‌شود، با تفکیک انتخاب شهردار از حق نظارت، نظارت قوی‌تری از طرف شوراها می‌تواند بر عملکرد شهرداری‌ها اعمال شود که این باعث قوت شوراها می‌شود.

عضو کمیسیون اجتماعی افزود: متاسفانه شوراها مطابق با آنچه که در قانون اساسی آمده و بر اساس آنچه که در قانون شوراها به تصویب مجلس رسیده، تابحال به وظایف خود به خوبی عمل نکرده‌اند، چرا شوراها فقط در ارتباط با شهر فعالیت می‌کنند؟ چرا فقط شورای شهر نمود دارد و از سایر شوراها خبری نیست؟ اگرچه مهمترین شوراهایی که هم‌اکنون باید در جهت تقویت و حتی احیای آنها قدم برداریم شوراهای فرادست نظیر شورای شهرستان، شورای بخش و شورای استان است که آنها را به آن شکل نمی‌شناسند در صورتی‌که این شوراها دارای اهمیت بیشتری هستند.

به گفته این نماینده مجلس، بحث نظارت بر مدیران استانی، بحث نظارت بر مدیران شهرستانی، توسعه بخش‌ها، شهرستان‌ها و استان‌ها به مراتب اهمیت بیشتری دارد که شوراها باید در این جهت حرکت کنند، شوراها باید از حالت شورای شهر بودن خارج و شوراهای فرادست را فعال کنند، شوراها باید به معنای واقعی کلمه در کشور منشاء اثر باشند، در حالی‌که اغلب شوراها به شکل ناقص فعال شده‌اند که آن هم در ارتباط با شورای شهر است که حق انتخاب شهرداران به آنها داده شده و مقداری هم در نظارت بر عملکرد شهرداری‌ها فعال هستند که کفایت نمی‌کند.

عضو کمیسیون اجتماعی در خاتمه با تاکید بر این‌که وظایف شوراها بسیار گسترده‌تر و وسیعتر از انتخاب شهرداران و نظارت بر عملکرد آنهاست، خاطرنشان کرد: متاسفانه هم‌اکنون شوراها، شورای شهرداری هستند، نه شورای شهر که انتظار می‌رود باگرفتن حق انتخاب شهرداران از شوراها آنها به سمت قدرت بخشیدن به شوراهای فرادست بروند و شوراهای فرادست از جمله شورای شهرستان و استان و بخش را بیشتر فعال کنند.

 

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000