آغاز هفته وحدت
1389/04/09 15:36:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون قضایی:

استقلال قوه‌ قضاییه ایجاب می‌کند که دور از عوامل سیاسی، به حق و عدل عمل‌کند

**یک عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت:‌ استقلال قوه‌ی قضاییه ایجاب می‌کند که مستقل و دور از عوامل سیاسی به حق و عدل عمل کند. این وظیفه ذاتی قوه‌ی قضاییه است که مقام معظم رهبری به آن توصیه کردند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدتقی رهبر در گفت‌وگو با ایسنا، درباره سخنان مقام معظم رهبری در دیدار مسوولان قضایی مبنی بر خارج نشدن از جاده عدل و انصاف و تاثیرناپذیری از جوسازی‌های سیاسی و حب و بغض در قضاوت و صدور احکام گفت: حتی در احکام فقهی قضاوت نکاتی وجود دارد مانند این‌که قاضی عصبانی نباشد و در شرایط عادی باشد تا از عوامل درونی و بیرونی متاثر نباشد. این چیزی است که مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید کردند.

این عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به این‌که در یک سال اخیر فضای سیاسی کشور ملتهب و تنش‌زا بوده است، افزود: عملکرد قوه‌ی قضاییه در این راستا خوب بوده است. البته جامعه انتظاراتی نسبت به برخی عملکردها داشته که مرتب خواسته شده است که پاسخ آن را هم قوه‌ی قضاییه به ما داده است که مصلحت نظام این‌طور ایجاب کرده است ما با کسانی برخورد کردیم یا نکردیم. این‌ها براساس مصلحت نظام بوده است.

رهبر تاکید کرد: با شرایط حاد و فضای ملتهبی که در کشور بوده است، می‌توان گفت عملکرد خوبی در دستگاه وجود داشته است. ما نیز در دیدارها و گفت‌وگوهایی که داشتیم دیدیم روال همین بوده است.

وی با بیان این‌که عملکرد دستگاه قضایی را در مسائل جاری مثبت ارزیابی می‌کنم، گفت: برخی مسائل در دستگاه قضایی وجود دارد که حرف امروز نیست. مربوط به ساختار دستگاه قضایی و تحولاتی است که باید انجام شود و سال‌هاست در مورد آن صحبت می‌کنیم که برای کاهش فرایند دادرسی و پیش‌گیری از وقوع جرم چه مسائلی مدنظر قرار گیرد.

این عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس درباره بخش دیگری از سخنان مقام معظم رهبری که بر لزوم حمایت سایر دستگاه‌ها از قوه‌ی قضاییه تاکید کرده بود، اظهار کرد: حمایت سایر دستگاه‌ها به معنی این است که هر سه قوه به یکدیگر کمک دهند.

رهبر با اشاره به وجود سه قوه قضاییه، مقننه و مجریه در کشور گفت: اقدامی که ما در مجلس در راستای کمک به قوه‌ی قضاییه می‌توانیم انجام دهیم این است که در زمینه قوانین، نیازهای قوه و طرح‌ها و لوایحی که می‌تواند موثر باشد کمک دهیم. که اتفاقا مجلس این کار را کرده است. به اعتراف اهل مجلس و قوه‌ی قضاییه عملکرد خوبی در این زمینه وجود داشته است.

وی درباره نحوه تعامل قوه قضاییه و مجریه نیز گفت: قوه مجریه هم باید با قوه‌ی قضاییه همکاری کند. هم‌چنان که قوه‌ی قضاییه هم باید با آنها همکاری کند. تعامل و همکاری هر سه قوه لازم است تا قوانین روشن باشد. احکام سریع و قطعی و شفاف باشد و برای اجرایی شدن‌شان تمامی دستگاه‌ها کمک دهند.

رهبر افزود:‌ دستگاه مجریه هم از قوه‌ی قضاییه انتظار دارد که اگر مثلا یک مجرم یا متخلف را دستگیر می‌کنند و تحویل قوه‌ی قضاییه می‌دهد قاضی دقیق برخورد کند. گاهی ما ناهماهنگی‌هایی در این رابطه دیده‌ایم. باید قوه‌ی مجریه، مقننه و قضاییه با هم هماهنگ و مکمل باشند و نیازهای یکدیگر را رفع کنند. در کار یکدیگر دخالت نکنند و همدیگر را تحمل کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet