خبرگزاری خانه ملت

اربعین حسینی
1389/04/09 18:55:00
سرویس اقتصادی
کعبی در واکنش به سخنان مدیر عامل شرکت گاز:

افزایش قیمت راه کنترل مصرف گاز نیست

**نایب رییس کمیسیون کشاورزی ضمن انتقاد از سخنان مدیر عامل شرکت ملی گاز روش های کنترل مصرف گاز را چیزی به غیر از افزایش قیمت گاز عنوان کرد و از نیازهای ضروری و روز افزون مردم به گاز خبر داد.

"عبدالله کعبی" نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با خبرنگار خانه ملت ضمن عنوان این مطلب که کاهش 25درصدی مصرف گاز به واسطه افزایش قیمت ها آنچنان که مدیر عامل شرکت گاز عنوان کرده است، ممکن نیست، گفت: مگر مردم ما چقدر گاز را بی رویه مصرف می کنند که با افزایش قیمت بتوان 25درصد از مصرف گاز را کم کرد، آیا این حرف به این معنی نیست که 25درصد از مصرف گاز مردم مصرف بی رویه است، حقیقت این است که اینطور نیست و استفاده از گاز تقریبا بهینه است.

کعبی با انتقاد از سخنان مدیر عامل شرکت ملی گاز افزود: بعضی وقتها آقایان ارقامی را اعلام می کنند که برای ما مشخص نیست چطور می شود به این ارقام رسید و آقایان باید فکر این را بکنند که با افزایش جمعیت و افزایش خطوط گاز طبیعتا مصرف گاز افزایش خواهد یافت و با اهرم قیمت، کنترل مصرف ناممکن خواهد بود.

وی همچنین افزود: اگردولت دنبال افزایش تولید نباشد چطور می خواهند مشترکان را افزایش دهند و به مردمی که مصرف کننده گاز هستند فشار وارد نشود.

 

کاهش 25درصدی مصرف به وسیله افزایش قیمت ممکن نیست

نایب رییس کمیسیون انرژی  با اشاره به این که در حال حاضر به خاطر برخی دلایل، صنایع نیز به مصرف گاز روی آورده اند گفت: نباید فراموش کرد که وابستگی به گاز روز بروز در صنایع دارد افزایش پیدا می کند و فشار بر صنایع به تمام جامعه منتقل خواهد شد.

وی با تاکید بر نقش صنعت در جامعه افزود: آقایان با چه استنادی می خواهند با گران کردن گاز جلوی مصرف سوخت را گرفت.

 کعبی یکی از دلایل ناکامی طرح افزایش قیمت در جلوگیری از افزایش مصرف گاز را این طور عنوان کرد: اگر در مقام مقایسه بنزین با گاز باشیم، باید توجه کرد که این افزایش قیمت نبود که مصرف آن را کنترل کرد؛ بلکه سهمیه بندی بود و آن هم به واسطه جلوگیری از قاچاق توانست مصرف را کاهش دهد و چون در بحث گاز قاچاق مطرح نیست، افزایش قیمت نیز نمی تواند موثر باشد و این از طرفی است که گاز در موارد ضروری مردم از جمله گرمایش و پخت و پز استفاده دارد و نمی شود آن را سهمیه بندی کرد.

 

اصلاح وسیله های مصرفی به جای افزایش قیمت

کعبی مکانیزم افزایش قیمتها را تنها مکانیزم مد نظر دولت برای کنترل مصرف عنوان کرد و با غلط خواندن این مکانیزم گفت:نباید تنها به دنبال کنترل مصرف از طریق افزایش قیمت باشیم چرا که این تنها حربه دولت ناموفق است و به جای ان من پیشنهاد می دهم از راهکارهای تشویقی، جایگزینی وسایل مصرفی و بهسوز کردن آنها و در نهایت استانداردکردن سازه های ساختمانی برای جلوگیری از فرار انرژی استفاده شود، افزایش قیمت و جریمه مصرف کنندگان راه کنترل مصرف گاز نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet