خبرگزاری خانه ملت

آغاز هفته وحدت
1389/04/09 21:56:14
سرویس بین الملل
خانه ملت منتشر کرد

بیانیه پایانی اجلاس اضطراری بین‌المجالس اسلامی

**بیانیه پایانی کنفرانس اضطراری اتحادیه بین المجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی به تصویب روسای پارلمان های عضو رسید.

 به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، در کنفرانس که ضرورت شکستن حصر غزه بیانیه ای در 19 بند به تصویب روسای پارلمانی های کشورهای اسلامی رسید.

 متن کامل بیانیه به شرح زیر است:

1- تاکید بر اینکه مسئله فلسطین موضوع اصلی و محوری خاورمیانه است که ایجاب می کند همه کشورهای عضو اتحادیه موضعی یکپارچه در قبال آن اتخاذ کرده و از پایداری مردم فلسطین حمایت و از حق آنها بر مقاومت به خاطر برپا کردن دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس حمایت نمایند.

2- تاکید بر محکوم کردن محاصره تحمیلی هوایی، زمینی و دریایی غزه توسط اسرائیل که این عمل دشمنانه و وحشیانه ای که مغایر با کلیه قوانین بین المللی است و جنایتی علیه بشریت محسوب می شود و همچنین تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی است.

3- این همایش کشتار بی رحمانه تعدادی انسان بی گناه در عرشه کشتی حامل کمک های انسانی برای مردم تحت محاصره غزه محکوم و این عمل را دزدی دریایی و تروریسم دولتی در آب های بین المللی می داند.

4- در خواست از دبیرکل سازمان ملل برای اجرای سریع موضع گیری اش و تشکیل کمیته بی طرف بین المللی برای بررسی این جنایت.

5- تاکید بر اجرای قطعنامه شورای حقوق بشر پیرامون تشکیل کمیته مستقل حقیقت یاب برای بررسی نقض مقررات بین المللی توسط رژیم صهیونیستی.

6- درخواست اجرای قطعنامه های سازمان کنفرانس اسلامی و سازمان های مشابه منطقه ای که در خصوص تحریم کالاهای شرکت های اسرائیلی صادر شده است.

7- درخواست از همه گروه ها نیروهای فلسطینی برای ادامه تلاش هایشان در راستای دستیابی به وحدت ملی فلسطین به عنوان سلاح اصلی برای پایان دادن به اشغال و دستیابی به آرمان های مردم فلسطین برای بازگشت به موطن و تعیین سرنوشت و برپایی دولت مستقل فلسطینی.

8- درخواست از شورای امنیت سازمان ملل برای تشکیل دادگاه بین المللی و محاکمه کسانی که وارد کشتی کمک های انسانی شده اند.

9- تشکیل هیاتی متشکل از اعضای اتحادیه بین المجالس برای دیدار از اتحادیه های مختلف جهانی، قاره ای و منطقه ای با هدف توضیح واقعیت اتقاق افتاده در منطقه و تشریح ابعاد خطرناک محاصره غزه و جنایات جنگی و یهودی سازی.

10- تشکیل کمیته کاری برای پیگیری و اجرای قطعنامه این کنفرانس که شامل روسای مجالس کشورهای عضو به ریاست رئیس مجلس سوریه.

11- درخواست از سازمان کنفرانس اسلامی اتحادیه عرب و جنبش عدم تعهد که تلاش کنند جلسه ای را در سازمان ملل درخصوص شکستن محاصره برگزار نمایند.

12- تاکید بر اینکه تصمیم اسرائیل در رابطه با کاهش محاصره نوار غزه چیزی به جز نیرنگ و فریب برای ادامه محاصره نیست.

13- درخواست از کشورهای اسلامی و دوستداران صلح برای استمرار اعزام کشتی حامل مواد پزشکی، دارویی و کمک های انسان دوستانه و نیز مصالح ساخت و ساز برای بازسازی غزه.

14- اقدام به اعمال فشار برای بازگشایی تمامی معابر برای ورود افراد و کالا به صورت دائمی به غزه.

15- تقدیر از کشور ترکیه به خاطر اعزام کشتی حامل کمک های انسان دوستانه و نیز ابراز تسلیت به دولت و مردم ترکیه به خاطر شهدای اخیر در کشتی حامل انسان دوستانه به غزه.

16- الزام اسرائیل به جبران کامل خسارت های وارد شده بر اساس معیارهای بین الملل خسارت های جانی، مالی و... و نیز تقاضای آزادی کشتی های توقیف شده.

17- تاکید بر قطع روابط دیپلماتیک، راه حل مناسبی برای مجازات رژیم صهیونیستی است و از کشورهایی که روابط دیپلماتیک و اقتصادی با این کشور دارند، درخواست شده تا در روابط خود تجدید نظر کنند.

18- تشکر از دولت قطر به دلیل مواضع شفاف در موضوع حمله دد منشانه اسرائیل به کشتی آزادی.

19- این کنفرانس مقرر کرد تا کاروان های حامل کمک های انسانی برای مردم تحت محاصره غزه از سوی کشورهای عضو اتحادیه ارسال شود.

20- تشکر از دولت میزبان.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet