خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1389/04/11 18:31:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
بروجردی:

روسیه جبران مافات کند

**رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از رفتارهای اخیر روسیه در قبال ایران، گفت: امیدواریم روس ها طرح جبران مافات را اجرا کنند.

علاءالدین بروجردی در گفت وگو با ایرنا به بیان آخرین دیدگاه های خود در قبال روسیه وچین پرداخت.

وی با یادآوری این مطلب که هر چند از عملکرد روسیه رضایت نداریم، افزود : اما با استفاده ازهنر دیپلماسی باید تلاش کنیم مواضع آینده این کشورهمسویی بیشتری با مواضع جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

بروجردی با یادآوری سطح روابط تجاری و اقتصادی روسیه و چین با ایران تاکید کرد جمهوری اسلامی هیچ گاه از این دو کشور عضو دائم شورای امنیت انتظار نداشته است که از حق وتوی خود به نفع ایران استفاده کنند.

وی با یادآوری این نکته که روس ها هیچ وقت نتوانسته اند حداقل اعتماد را در میان افکار عمومی جامعه ایران ایجاد کنند، به تشریح برخی مواضع شوروی سابق در قبال ایران در زمان جنگ تحمیلی رژیم صدام علیه ایران پرداخت و گفت : در آن دوران، شوروی سابق خیلی بد عمل کرد و به صراحت به ایران پیام داد که اگر تهران دست از حمایت مجاهدین افغان برندارد، مسکو هم به تجهیز تسلیحاتی رژیم صدام علیه ایران ادامه خواهد داد.

 

** تنظیم رابطه سیاسی با روسیه در جهت مثبت، معقول و منطقی است

بروجردی ادامه داد: به هرحال روسیه به عنوان یک عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و به عنوان یک ابرقدرت سابق، ظرفیت و جایگاه ویژه ای در عرصه بین المللی دارد و بنابراین تنظیم رابطه سیاسی در جهت مثبت با روسیه، سیاست معقول و منطقی است که جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کرده است.

وی در ادامه به تاخیر در راه اندازی نیروگاه بوشهر توسط روسی ها اشاره کرد و گفت : اگرچه تردیدهایی درباره راه اندازی نیروگاه بوشهر وجود داشت و البته این تردیدها در شرایط کنونی به حداقل رسیده است، باید توجه داشت که غیر از روسیه گزینه دیگری برای اجرای نیروگاه بوشهر وجود نداشت و گرنه شاید روسیه را برای این کار انتخاب نمی کردیم.

رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس افزود: در مجموع اگر بخواهیم فارغ از بدبینی های تاریخی و تجربه دوران جنگ قضاوت کنیم، در خیلی از موارد آشکار و پنهان، همکاری های تهران - مسکو همکاری های خوبی بوده و باید تلاش کنیم این روابط به سطح مطلوب تر برسد.

بروجردی در ادامه با بیان اینکه عرصه رقابت بین المللی یک عرصه رقابت جدی است، گفت: آمریکا از یک سو و رژیم صهیونیستی و هم پیمانان آنها از سوی دیگر تلاش می کنند که موضع روسیه نسبت به جمهوری اسلامی ایران منفی تر شود و نمونه این تلاش ها هم موضوع سامانه دفاع موشکی اس - 300 است.

وی افزود: فشارهای زیادی رژیم صهیونیستی بر روسیه آورده کرده و با ابزارهای مختلف از جمله قراردادن هواپیماهای بدون سرنشین در اختیار روسیه، این کشور را تطمیع کرد تا از تحویل سامانه دفاعی اس- 300 به ایران خودداری کند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این باره به روسیه توصیه کرد: آنچه که باید برای مسکو مهم باشد، این است که به عنوان یک عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و کشوری که جایگاه ویژه ای در عرصه بین المللی دارد، وجهه بین المللی خود را با پای بندی به قراردادها و اجرای تعهداتش حفظ کند.

بروجردی با بیان مجدد این نکته که تصور استفاده روسیه و چین از حق وتو در حمایت از ایران، تصور درستی نیست، در عین حال گفت: اگر بخواهیم روسیه و چین را با دیگر اعضای دائم شورای امنیت مقایسه کنیم، این دو کشور بانی قطعنامه ها و تحریم های ضد ایرانی نبوده اند که این خود موضوع مهمی است.

وی اقدام عجولانه کنگره و تندروهای آمریکا را که بلافاصله پس از صدور قطعنامه اخیر، به سمت تحریم های فراقطعنامه ای رفتند، ناشی از نارضایتی آنها از قطعنامه 1929 دانست و اظهار داشت که نقش روسیه و چین را در کاستن از شدت این قطعنامه نیاید نادیده گرفت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet