هدر اصلی
1389/04/13 10:00:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
علاءالدین بروجردی:

درصورت تشدید تحریم ها، غرب انتظار ادامه مذاکره نداشته‌باشد

**رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی،گفت:اگر کشورهای ۱+۵ قطعنامه ۱۹۲۹ و طرح تشدید تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران را اعمال کنند، نباید انتظار داشته باشند که ایران مذاکرات وین را ادامه دهد.

علاء الدین بروجردی در گفت و گو با ایرنا در واکنش به پیشنهاد روسیه برای ادامه مذاکرات گروه وین درصورت توقف غنی سازی 20 درصدی درایران، بار دیگر بر شروط جمهوری اسلامی ایران برای از سرگیری مذاکرات تاکید کرد.

وی با تاکید بر اینکه بیانیه تهران مبنای ادامه راه دیپلماسی هسته ای است،گفت: در امضای این بیانیه و توافق با کشورهای برزیل و ترکیه فرض بر این بود که قطعنامه ای علیه ایران صادر نشود و اقداماتی نیز درخارج از چارچوب این بیانیه انجام نشود.

این نماینده مجلس تصریح کرد که بیانیه تهران همچنان پایه و اساس مذاکرات آینده ایران خواهد بود.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه،یادآور شد: سه کشور روسیه،فرانسه ، آمریکا که از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل هستند باید در رفتار و موضع گیری های خود تغییراتی ایجاد کنند.

 

* فوریت طرح صیانت از دستاوردهای هسته ای این هفته در کمیسیون

بروجردی همچنین درخصوص زمان رسیدگی به طرح یک فوریتی صیانت از دستاورد های هسته ای ایران در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس،اظهار داشت: این طرح روز سه شنبه در دستور کار این کمیسیون قرار می گیرد.

وی افزود: این طرح برای به خطر نیفتادن جان بیش از 850 هزار بیمار در کشور تهیه شده است و نباید جان این بیماران بدلیل آماده نبودن سوخت رآکتور تهران به خطر بیفتد.

بروجردی در عین حال یادآور شد:طبق اعلام شورای عالی امنیت ملی درصورت تامین سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران،ایران هیچ اصراری بر ادامه تولید این سوخت در داخل ندارد.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده هیچگاه نمی توان به این کشورها اعتماد کرد.

 

** تقابل ایران و قدرت‌های غربی در آسیای میانه

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در بخش دیگری از این گفت و گو وضعیت روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای آسیای مرکزی را مورد اشاره قرار داد و گفت: با وجود بالا بودن ظرفیت روابط ایران با کشورهای آسیای مرکزی، ظرفیت خالی ما بیش از ظرفیت پر است.

بروجردی هدر رفتن بخشی از توانمندی ها و امکانات ایران جهت خنثی سازی تبلیغات منفی غربی ها را در این عرصه، عامل این کاستی دانست و یاد‌آور شد: در عرصه آسیای مرکزی، ایران در یک سو و مجموعه قدرت‌های غربی که با ایران تقابل دارند، در سوی دیگر قرار گرفته اند.

وی با قابل قبول خواندن رویکرد جمهوری اسلامی ایران نسبت به آسیای مرکزی، اقدامات و فعالیت های کشورمان را در قبال کشورهای این منطقه به عنوان گام های ارزشمند ستایش کرد.

بروجردی حمل ونقل و انرژی را دو بخش مهم در عرصه روابط ایران با کشورهای آسیای مرکزی دانست و با اشاره به وجود ظرفیت بالا در این دو بخش، وصل شدن ایران به چین به عنوان قدرت برتراقتصاد جهان، از طریق این کشورها را یک فرصت مناسب برای کشورمان خواند.

این نماینده مجلس اجرای پروژه خط لوله صلح را که اخیرا قرارداد آن بین ایران و پاکستان به امضاء رسیده است به عنوان یک حلقه مکمل در مجموعه اقدامات بزرگ جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با آسیای مرکزی ارزیابی کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet