هدر اصلی
1389/04/13 10:12:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
فلاحت‌پیشه:

سیاست اتحادیه اروپا در مورد ایران تنش زایی است

**یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در شرایط کنونی سیاست اتحادیه اروپا در مورد ایران به سمت تنش پیش می‌رود تا تنش‌زدایی و نوع رفتاری که آنها در پیش گرفته‌اند بر مبنای بازی کردن در درون میدان آمریکاست.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با ایسنا، خاطرنشان کرد: موضوع روابط ایران و اروپا موضوعی است که به رغم نوسانات سیاسی مختلف؛ از نظر اعداد و ارقام سیر صعودی داشته و حتی صدور قطعنامه‌های تحریمی هم نتوانسته است، باعث کاهش یا نقصان این روابط شود. اتحادیه اروپا سعی کرده است، اما اینکه اتحادیه اروپا تحریم‌های اضافی به قطعنامه 1929 را در دستور کار خود قرار دهد، نشان دهنده دوره تازه‌ای در رابطه کشورهای اروپایی با ایران است.

وی افزود: در اواسط دهه 1990 میلادی زمانی که چند قانون فرامرزی تحریم اقتصادی در آمریکا تصویب شد و زمان کلینتون در دستور کار سیاست خارجی آمریکا قرار گرفت، شرکت‌های آمریکایی و اروپایی طرف قراردادهای اقتصادی با ایران مشمول مقررات تحریم آمریکا قرار گرفتند؛ اما کشورهای اروپایی آن را اقدامی فرامرزی دانستند که آزادی روابط را تحت تاثیر قرار می‌دهد و آن زمان کشورهای اروپایی توجهی به این قوانین آمریکایی نکردند.

نماینده مردم ‌اسلام‌آباد غرب در ادامه این گفت‌وگو افزود: آمریکایی‌ها می‌خواهند به بهانه‌های سیاسی مختلف این قوانین فرامرزی سال‌های دهه 1990 میلادی را به یکسری احکام قطعنامه‌ای تبدیل کنند و موضع اروپا در تحریم ایران نیز در حال همراه شدن با ایالات متحده اروپاست.

وی با اشاره به نامه ایران به اتحادیه اروپا در مورد تحریم های ایران اضافه کرد: وزیر امور خارجه در این نامه نسبت به این موضوع هشدار داده که آنچه اتحادیه اروپا تصویب کرده در واقع پیمان تحریم‌های فرامرزی آمریکاست که در آن زمان شرکت‌ها و کشورهای اروپایی با این استدلال تحریم‌های آمریکایی از جمله قانون داماتو را رد کردند که این قوانین نوعی ضرر رساندن به شرکت‌ های اروپایی و نوعی انتقام‌گیری شرکت‌های آمریکایی از شرکت‌های اروپایی است. آنها از فضای شکل گرفته بعد از تحریم ایران استفاده کردند و قراردادهای با دولت ایران هستند.

فلاحت پیشه اضافه کرد: کشورها و شرکت‌های اروپایی معتقد بودند که به نام آزادی تجارت می‌توانیم با ایران هم رابطه داشته باشیم و در این مدت هم آن‌ها توانستند روابط خوب اقتصادی را با ایران دنبال کنند. اما هم اکنون عملا شرکت‌ها و کشورهای اروپایی خود را از فضا بکری که بعد از تحریم دولت آمریکا در قبال ایران شکل گرفت محروم کردند. آمریکایی ها در پیمان دهه 1990 و پس از آنکه شرکت "کنکو" آمریکا از معادلات و مبادلات نفتی با ایران خارج کردند، عملا وارد تحریم نفتی ایران شدند، اما چون شرکت‌های آمریکایی به دولت آمریکا فشار آوردند که این تحریم یک جانبه ایران فقط باعث می شود شرکت‌های آمریکایی فرصت‌های تجاری را در اختیار شرکت‌های اروپایی قرار دهند و شرکت‌های آمریکایی محروم شوند، همواره به دولت آمریکا فشار می‌آوردند که یا تحریم را از شرکت‌های آمریکایی بردارد، یا اینکه اروپا را نیز همراه کند. اما امروز نیز اتحادیه اروپا با تحریم‌ها اخیر وارد این موضوع شدند و همراهی کردند.

وی گفت: سیاست سابق کشورهای اروپا این بود که آن‌ها به صورت مجزا هم می‌توانستند برخی روابط اقتصادی را با کشورهای دیگر از جمله ایران نیز داشته باشند،اما امروز شاهد هستیم که منسجم‌تر عمل می‌کنند. در شرایط کنونی اتحادیه اروپا به سمت تنش پیش می‌رود تا تنش‌زدایی و نوعی رفتاری که انجام می‌دهد رفتاری است که بازی کردن در درون میدان آمریکاست.

وی افزود: آن‌ها در گذشته سعی کردند که طرح مسائلی مانند حقوق بشر را در ایران داشته باشند و وارد فضاهای سیاسی و امنیتی نمی‌شدند، در مقابل هم ایران سعی می‌کرد که در رفتارهای سیاسی امنیتی و نظامی جای حداقل دغدغه‌ را برای اروپا را باقی نگذارد، حتی در سال 2000 و 2001 پروژه موشکی شهاب 4 به این دلیل به حالت تعلیق درآمد که این احساس در آنها شکل نگیرد که ممکن است پروژه ایران ، پروژه‌ای تهاجمی در مقیاس ژئوپولوتیک اروپا باشد.

فلاحت‌پیشه تاکید کرد: ایران همواره سعی کرده که دغدغه‌های مربوط به اتحادیه اروپا را در نظر بگیرد و سعی کرده که به گونه‌ای عمل کند که کشورهای اروپا را وارد سیاست‌های تنش‌زای برخی کشورها مانند آمریکا نکند، اما واقعیت این است که امروز گرایش کشورهای اروپایی به سمت سیاست‌های آمریکایی است و فضای حاکم بر اروپا نسبت به ایران فضای سیاست‌ تنش‌زا است، نه تنش‌زدا.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet