هدر اصلی
1389/04/13 17:39:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون ویژه مجلس:

حرکات‌ دولت در اجرای اصل 44، بیشتر نمایشی است

**به اعتقاد یک عضو کمیسیون ویژه پیگیری و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، حرکت‌های دولت در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی بیشتر نمایشی است تا واقعی.

"محسن نریمان" در گفت ‌و گو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به صحبت‌های رییس دیوان محاسبات مبنی بر اینکه "در سال 88 تنها 10 درصد از واگذاری‌ها به بخش خصوصی بوده است و 90 درصد به بخش شبه دولتی" عنوان کرد: تمام عملکرد دولت در این زمینه نشان می‌دهد که این سخن کاملا درست است.

وی با اشاره به مواضع دولت در مسئله دانشگاه آزاد گفت: در بحث دانشگاه آزاد شاهد بودیم که به جد پیگیری ‌شد تا یک نهادی که از بیخ و بن خصوصی است به زیر سلطه‌ی دولت درآورده شود کمااینکه با بررسی عملکرد دولت در بحث واگذاری‌های اصل 44  نیز ثابت می‌شود که دولت شدیدا تمایل دارد در همه‌ بخش‌ها وارد شود.

این عضو کمیسیون عمران مجلس با اعتقاد به اینکه مجلس اشتباهی را مرتکب شد که خصوصی سازی را به کسانی سپرد که  باید از اسب اقتصاد پیاده شده و ملت را سوار آن کنند افزود: متاسفانه شاهدیم که در روند کوتاه کردن دست دولت از یکسری مسائل، مقاومت‌های شدیدی وجود دارد.

نماینده بابل در مجلس با اظهار این مطلب که اجرای خصوصی سازی را هم حتی باید خصوصی کرد افزود: بخش خصوصی حتی در اجرای قانون خصوصی سازی هم باید دخالت کند و این کار به NGO ها سپرده شود، نه اینکه دولت را مامور کنیم که اصل 44 را اجرا کند.

عضو کمیسیون ویژه نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی درباره‌ی راهکارهای جلوگیری از این روند تخلفات خاطرنشان کرد: در اصلاحیه‌ای که به زودی در کمیسیون اصل 44 تصویب و به مجلس می‌آید تلاش می‌کنیم این مساله را مورد بازنگری قرار دهیم تا دولت نتواند تمام ارگان‌های خصوصی سازی را به خود اختصاص دهد.

این نماینده مجلس این نوع عملکرد‌های دولت را مغایر با روح قانون اصل 44 و برنامه‌ی پنجم توسعه دانست و اظهار داشت: ما می‌خواهیم تصدی گری دولت را کاهش دهیم اما دولت عملا تلاش می‌کند که اقتدارش را در قسمتهایی که تاکنون اصلا سابقه نداشته است اضافه کند. این دولت اولین دولتی است که رسما می‌گوید قانون را اجرا نمی‌کند و این در حالی است که طبق اصول مصرح قانون اساسی دولت موظف است قوانین مجلس را اجرایی نماید.

عضو کمیسیون ویژه نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی در بخشی دیگراز سخنان خود، این نوع عملکرد دولت در بخش واگذاری ها را مغایر با سند چشم‌انداز 20 ساله نیزدانست و در عین حال درباره نحوه عملکرد دولت در این زمینه در سال 89 گفت: در سال 89 این روال خلاف دولت در بحث خصوصی سازی‌ها ادامه داشته است، و اتفاقا این نوع مغایرتها در سال 89 بروز علنی‌تری پیدا کرده است.

نماینده مردم بابل مجلس گفت: در بحث انتخابات مطرح می‌کردند که چرا رقیب ما قانون را رعایت نمی‌کند؛ اما امروز شاهدیم که خودشان به راحتی قانون را زیر پا می‌گذارند؛ حقیقتا اگر برای خود نمی‌پسندند که قانون را اجرا کنند به دیگران هم حق دهند که در مقابل قانون بایستند. اگربه خودشان حق می‌دهند که در مقابل مجلس تجمع می‌کنند و صراحتا بگویند ما قانون شما را رعایت نمی‌کنیم باید به دیگران هم چنین حق مشابهی را بدهند.

نریمان با تاکید به اینکه این نقایص و تعارضات در دولت باید حل شود ادامه داد: من به عنوان نماینده‌ی مردم که قسم خورده‌ام قانون اساسی را رعایت کنم به دولت هشدار می‌دهم که حرکات خود را کنترل کرده و اجازه ندهد که به میثاق ملی ما خدشه وارد شود.

به گفته این نماینده مجلس دولت باید به اجرای کامل خصوصی سازی اعتقاد راسخ داشته باشد، و از دادن واگذاری مدیریتها به بخشهای دیگر اجتناب کند و واگذاریها نباید به هیچ وجه نمایشی باشد البته بهترین راهکار در این زمینه این است که ما در اصلاح قانون این موارد را صریح و روشن مورد اشاره قرار دهیم تا برداشتهای دو گانه از قانون صورت نگیرد.

وی با تاکید به اینکه باید بخش عظیمی از سرمایه‌هایی که دست دولت است به مردم سپرده شود افزود: مردم اگر احساس کنند که مثلا می‌توانند در مدیریت یک کارخانه دخالت کنند راحتتر می‌توانند سرمایه‌های خود را به میدان بیاورند.ما به دنبال این هستیم که سرمایه‌های کوچک مردم اقتصاد را بگرداند و فکر ملت در اداره‌ اقتصاد و صنعت مملکت به کار گرفته شود.

این عضو کمیسیون ویژه پیگیری اجرای اصل 44 قانون اساسی با تاکید به اینکه ما به دنبال واگذاریهای کامل هستیم و نه واگذاریهای نمایشی افزود: شاید گزارشی هم که امروز دیوان محاسبات ارایه کرده خیلی عمیق نباشد و همه‌ی ابعاد واقعیت در آن دیده نشده باشد.متاسفانه ما تاکنون نتوانسته‌ایم به مصوبات برنامه و سند چشم انداز به درستی عمل کنیم و این تاسف‌بار است.

نریمان در پایان سخنان خود تاکید کرد که هم دولت و هم مجلس و مخصوصا کمیسیون ویژه باید در قانون واگذاری ها اصلاحات لازم را کاملا لحاظ کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet