آغاز هفته وحدت
1389/04/13 21:11:00
سرویس سیاسی

پارلمان سوئد خدمت سربازی را لغو کرد

**پارلمان سوئد پس از ۱۰۹ سال خدمت اجباری سربازی در این کشور، رای به لغو آن داد.

به گزارش خانه ملت به نقل از خبرگزاری سوئد، پارلمان سوئد پس از 109 سال خدمت اجباری سربازی را لغو کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: مجلس سوئد پیشنهاد ائتلاف راست میانه را به ریاست فردریک راینفلد، نخست‌وزیر این کشور، در مقابل نظر مخالف احزاب سوسیال دمکرات، سبزها و چپ‌ها در خصوص لغو خدمت سربازی پذیرفت.

بر اساس قانون جدید در سوئد، ارتش این کشور باید از ابتدای جولای سال ۲۰۱۰ میلادی پرسنل خود را از میان داوطلبان استخدام کند.

استن تولگفورس، وزیر دفاع محافظه کار سوئد، سیستم جدید ارتش این کشور را به دلیل شرایط کاملا متفاوت جهان پس از پایان جنگ سرد و در هم تنیدن سوئد در شبکه ساختاری ناتو موجه دانست.

گفتنی است خدمت وظیفه عمومی در بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا  و پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، پایان گرفته است و ۲۱ کشور از مجموع ۲۷ کشور اتحادیه اروپا و ۲۳ کشور از ۲۸ کشور عضو ناتو خدمت سربازی را لغو کرده‌اند.

در این میان آلمان، قبرس، یونان، اتریش، نروژ، فنلاند و ایسلند از دیگر کشورهای اروپای غربی هستند که خدمت وظیفه عمومی هنوز در آنها برقرار است. 

لازم به ذکر است در قبرس طولانی‌ترین زمان خدمت سربازی وجود دارد که در این کشور جوانان باید ۲۶ ماه خدمت کنند، اما در دانمارک تنها چهار ماه برای دوران سربازی در نظر گرفته شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet