خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1389/04/14 10:52:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
کمیسیون انرژی خبر داد:

شمارش معکوس برای خودکفایی کشور در زمینه تولید بنزین آغاز شده است

**رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت:درحال حاضر بخشهای پتروشیمی در مرز خودکفایی تولید بنزین قرار گرفته است لذا شمارش معکوس برای خودکفایی کشور در زمینه تولید بنزین به عنوان یکی از فراورده های سوختی بسیار مهم آغاز شده است.

حمیدرضا کاتوزیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه مجلس همواره نقش تشویقی برای دولت درخصوص تولید بنزین داشته است گفت: همواره تاکید مجلس بر این بوده است که کشوردر زمینه تامین بنزین به خودکفایی برسد.

وی با بیان اینکه بنزین یک فرآورده گران قیمت است اظهار داشت: اگر بتوانیم درخصوص بنزین تولید مازاد داشته باشیم و این فرآورده را صادر نمائیم قطعا برای کشور سوددهی دارد و انرژی افزوده بسیار خوبی را برایمان ایجاد خواهد کرد.

کاتوزیان با اشاره به اینکه کشورهایی که با اهداف جمهوری اسلامی ایران مقابله می کنند مکررا بر فشار بر ایران تاکید دارند اذعان داشت: برای اینکه بتوانیم در مقابل فشارهای اقتصادی دشمنان ایستادگی نمائیم باید در تامین بنزین به خودکفایی برسیم.

رئیس کمیسیون انرژی تصریح کرد: خوشبختانه درخصوص تولید بنزین، وزارت نفت اقدامات موثری را انجام داده و به پیشرفتهای چشمگیری نائل شده است.

وی با بیان اینکه فعال کردن مجموعه هایی که در خصوص پتروشیمی مشغول به کار هستند در تولید بنزین گام بسیار موثری تلقی می شود تصریح کرد: با توجه به تولید آزمایشی که توسط این مجموعه ها صورت گرفته با تولید 13 میلیون لیتر بنزین در روز توانسته ایم این فرآورده مهم را تولید نمائیم.

کاتوزیان افزود: در صورتیکه پالایشگاه ها بتوانند 42 تا 45 میلیون لیتر در روز بنزین تولید نمایند و بخشهای پتروشیمی نیز 13 میلیون لیتر تولید داشته باشند عملا به مرز خودکفایی در زمینه تامین بنزین خواهیم رسید.

رئیس کمیسیون انرژی با اشاره به اینکه بنزین تولیدی بخشهای پتروشیمی از درجه بالای اکتان برخوردار هستند لذا خواهند توانست بنزین سوپر تولید کنند اظهار داشت: این تواناییها گام بسیار موثری در جهت مقابله با فشارهای دشمنان خارجی و تامین بخش بزرگی از فرآورده های سوختی مورد نیاز کشور دارد.

کاتوزیان با بیان اینکه  چنانچه اکنون بخواهیم واردات بنزین را قطع نمائیم با مذیقه مختصری مواجه خواهیم شد اذعان داشت: در حال حاضر میزان مصرف بنزین کشور در روز 65 میلیون لیتر است و هم اکنون توانایی تولید 60 میلیون لیتر در کشور را داریم لذا در صورتیکه بخواهیم واردات بنزین را قطع نمائیم 5 میلیون لیتر بنزین کم خواهیم داشت.

وی افزود: در صورتیکه فعالیتها را ساماندهی نمائیم و در تاسیس  پالایش و پخش فراورده های نفتی تلاش بیشتری برای تولید بنزین نماییم قطعا در زمینه تولید بنزین به خود کفایی خواهیم رسید./

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet