آغاز هفته وحدت
1389/04/14 14:47:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سیدرضا اکرمی:

تاکنون رهنمودهای رهبری از سوی هنرمندان و دست‌اندرکاران زیاد جدی گرفته نشده‌است

**عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در ارزیابی از رهنمودهای مقام معظم رهبری در دیدار با اهالی سینما و مسوولان صدا و سیما، تصریح کرد: نباید منتظر باشیم مقام معظم بحثی را یادآوری کنند و ما درصدد برآییم در آن مورد اقدامی انجام دهیم.

حجت‌الاسلام سیدرضا اکرمی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب، افزود: مقام معظم رهبری چون خود اهل هنر بوده و هنرشناس هستند، هر زمان فرصتی پیش آید با هنرمندان بحث‌های بدیع و نویی مطرح می‌کنند که متاسفانه تاکنون آنگونه که باید و شاید هم از ناحیه هنرمندان و هم از ناحیه دست‌اندرکاران رهنمودهای ایشان خیلی جدی گرفته نشده است.

به نظر این نماینده‌ی مردم تهران، اولین حرفی که در این راستا وجود دارد این است که هنرمند می‌تواند در قالب‌های مختلف ارزش‌ها، ارزشمداری و ارزشمندان را معرفی کرده و خوب است از این سوژه‌ها استفاده کنند که متاسفانه در سینما، تئاترها و نمایشنامه‌های ما چنین چیزی کمتر دیده می‌شود.

اکرمی ادامه داد: در واقع بطور مثال می‌توانیم مانند سریال یوسف پیامبر، از سرگذشت دیگر پیامبران و ائمه‌ی اطهار و بزرگان، اهل جهاد و دفاع، صلح، ابتکار و ابداع و امثال آنها فیلم‌هایی ساخت و آنها را به مردم معرفی کرد که آنها الگو شوند، اما در این زمینه کمتر کار می‌شود.

اکرمی همچنین به حل مشکلات هنرمندان اشاره کرد و گفت: در کمیسیون فرهنگی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در صحبت‌هایی عنوان کردند که چه تعداد هنرمندان بیمه شده و تا چه اندازه به آنها وام داده شده است ،احساس کردم تاکنون هیچ کاری برای هنرمندان صورت نگرفته و تازه قصد دارند کارهایی برای آنها انجام دهند. این درست نیست که مقعطعی و موردی کاری را شروع کرده و یا منتظر بمانیم تا رهبری مطلبی را بازگو کنند و ما تازه دنبال این باشیم که چه کاری باید انجام دهیم و آنها هم ناقص رها شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، با اشاره به نامگذاری سال 89 به نام همت مضاعف و کار مضاعف، تلاش در جهت شناسایی هنرمندان مستعد را در کشور یادآور شد و گفت: در کشور خانواده‌هایی وجود دارند که با هنرمندی و فکر خود، کارهای بزرگی انجام داده‌اند که باید آن را شناسایی و معرفی کرد و در این راستا باید الگوسازی نمد.

وی خاطر نشان کرد: همچنین ظاهرا بنا نیست سیستماتیک و به صورت پروسه‌ای عمل کنیم و باید حتما مقام معظم رهبری چیزی را یادآوری کنند تا ما دنبال کار بیفتیم. در حالی که بعد از 31 سال خیلی از کارهای ما باید قانون‌مند و روش‌مند شود. باتوجه به وجود سند چشم‌انداز 20 ساله و بر اساس آن باید همه کارها سیستماتیک انجام شود از جمله در بخش هنر و هنرمندان.

وی بر همت بیشتر هنرمندان نیز تاکید کرد و گفت: خود هنرمندان نیز باید تلاش کرده و همدیگر را پیدا کنند و با همدلی و همکاری، امور مربوط به خود را پیش ببرند.

اکرمی با اظهار تاسف از خالی بودن نیمی از صندلی‌های سینماها به دلیل عدم عرضه فیلم‌های مناسب و یا گرانی قیمت بلیط‌ها، گفت: باید از امکانات موجود خود در همه‌ی مسائل از جمله در بخش هنر درست استفاده کنیم. آن هم به معنای جامع کلمه که شامل قلم، بیان، فیلم، نمایش و سرود و ... می‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، در ارزیابی از نقش کمیسیون فرهنگی مجلس برای کمک به اهالی سینما و تلویزیون در عمل به رهنمودهای مقام معظم رهبری نیز، خاطر نشان کرد: مجلس اصولا اگر بخواهد قانونی عمل کند، باید دولت لایحه هر چیزی را به مجلس بفرستد. مجلس هر طرح یا پیشنهادی که بار مالی داشته باشد تا منبعش را پیدا نکند نمی‌تواند کاری انجام دهد، ولی دست دولت باز است که لایحه بیاورد و تبدیل به قانون کند.

نماینده‌ی مردم تهران در خانه‌ی ملت، افزود: اگر مشکل قانونی وجود داشته باشد از ناحیه‌ی دولت باید اقدام شود و یا خود هنرمندان مشکلات‌شان را مکتوب به کمیسیون ارسال کنند تا بدانیم مشکل آنها چیست؟ و درصدد حل آنها برآییم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet