هفته دفاع مقدس
1389/04/14 21:24:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون کشاورزی:

هدفمندی یارانه‌ها‌ قدمی بزرگ برای رونق اقتصادی

**نمایندگان مجلس هشتم شورای اسلامی، قانونگذاران و ناظران بر حسن اجرای آن، یکی از اهداف کلان خود را توسعه بخشیدن به رونق اقتصادی و رساندن امنیت به جامعه ترسیم کرده‌اند.

مجلس شورای اسلامی در تلاش خود برای رسیدن به چشم‌انداز توسعه کشور با دید فرادستی درصدد تصویب قوانین مناسب و راهگشا برای جامعه، یکی از طرح‌های بزرگ کشور در درمان اقتصاد بیماری که مدت‌ها گریبانگیر مردم است را به تصویب رساند. تصویب طرح هدفمندکردن یارانه‌ها که از آن با نام جراحی اقتصادی کشور نام برده می‌شود توسط مجلس هشتم شورای اسلامی که به تأیید شورای نگهبان رسید هم‌اکنون در انتظار اجرا از سوی دولت است.

حجت‌ا... رحمانی نماینده الیگودرز و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی عقیده دارد که اجرای این طرح کلان و بزرگ در کشور، رونق اقتصادی، عدالت اجتماعی و... را به همراه دارد.

وی در گفت‌وگو با هفته نامه بامداد لرستان به سؤالات ما در این خصوص پاسخ داد که می‌خوانید:

 

هدفمندسازی یارانه‌ها که به جراحی اقتصادی شهرت یافته است آیا می‌تواند سیستم اقتصادی کشور را در شرایط فعلی نجات دهد؟

سیستم اقتصاد ما نیازمند یک جراحی عمده است که یکی از این اقدامات مهم هدفمند شدن یارانه‌هاست، اما باید گفت با توجه به طرح تحریم علیه ایران، این تهدیدات اثری در ملت ایران ندارد چون این ملت 30 سال تحریم را تجربه کرده و تأثیری در روند کاری آنها نخواهد گذاشت. استکبار دائماً درصدد است که از ملت ایران انتقام بگیرد تا روزی سلطه خود را بر کشور مجدداً گسترده کند اما ملت ایران ثابت کرده که از این تحریم واهمه ندارد و استوار ایستاده‌اند. لذا بحث هدفمندشدن یارانه‌ها که به صورت قانون درآمد باید هرچه سریع‌تر اجرایی شود.

 

بحث هدفمندی یارانه‌ها در استان لرستان تا چه میزان می‌تواند کمک به زیرساخت‌ها کند؟

دولت‌ها وقتی اقدام به پرداخت یارانه می‌کنند این اقدام را جهت کمک به اقشار آسیب‌پذیر انجام می‌دهند اما سیستم اقتصادی در جامعه ما به گونه‌ای است که از یارانه‌ها طبقات مرفه و سرمایه‌دار بهره‌مند می‌شوند و اقشار کم‌درآمد کمترین بهره را از این یارانه‌ها برده‌اند.

در طرح هدفمندی یارانه‌ها به جای آنکه یارانه از طریق دولت توزیع شود مستقیماً به مردم داده‌می‌شود و از این طریق یارانه‌ها حذف نخواهند شد بلکه به صورت هدفمند و عادلانه در میان اقشار جامعه توزیع خواهد گردید. به طور مثال در بحث بنزین می‌بینیم که هرچقدر افراد ثروتمندتر باشند تعداد ماشین‌های شخصی آنها بیشتر است و بر این اساس چنین افرادی با بهره‌گیری از یارانه بنزین بیشترین نفع را از سیستم یارانه‌ها می‌برند. اما مردمی که اصلاً ماشین ندارند و حتی توان خرید آن را ندارند کمترین استفاده را از یارانه بنزین می‌برند. لذا کل قوای سه‌گانه باید دست به دست هم دهند و گامی در جهت این جراحی بزرگ اقتصادی بردارند.

 

نقش این طرح در توسعه زیرساخت‌ها چطور است؟

سودی که از هدفمندی نصیب دولت می‌شود صرفه‌جویی است که مردم انجام می‌دهند. قطعاً از محل صرفه‌جویی می‌توان راه‌ها را ساخت، کمک به خدمات‌درمانی، بهداشت و درمان کرد و قاعدتاً اگر چنین رویداد بزرگی رخ دهد لرستان نیز از آن بی‌نصیب نخواهد بود.

 

به عنوان عضو کمیسیون کشاورزی، هدفمندی یارانه‌ها به چه میزان به قوت و قدرت بحث کشاورزی در کشور کمک می‌کند؟

وقتی کالایی به صورت یارانه‌ای توزیع شود هم تقاضای مردم برای به دست آوردن آن بالا می‌رود و هم در این میان کسانی نیز پیدا می‌شوند که با سوء‌استفاده قصد بهره‌برداری از این کالاها را دارند به طور مثال در بحث سم کشاورزی، زمانی این سم با حواله به کشاورز داده می‌شد اما چون در آن زمان به صورت دو نرخی بود و در بازار آزاد قیمت بیشتری داشت، همه تلاش داشتند که هرطور شده این سم را بگیرند و حتی‌المقدور بیشتر از حد نیاز نیز آن را تهیه کنند.

در این میان افرادی نیز بودند که با تخلف، برخی سموم یارانه‌ای را با نرخ آزاد در بازار می‌فروختند و از آن بهره می‌بردند.

الان سم آزاد شده و کشاورز آن را به میزان احتیاجی که دارد تهیه می‌کند و دست دلالان و واسطه‌ها کوتاه شده است. قطعاً بحث هدفمندی یارانه‌ها دست واسطه‌ها را خواهد بست. در حال‌حاضر برای کود یارانه پرداخت می‌شود که این یارانه به تجار و سرمایه‌داران می‌رسد و ما می‌بینیم وقتی کشاورز کود کم می‌آورد مجبور است آن را از بازار آزاد تهیه ‌کند. باید گفت هدفمندی یارانه‌ها‌ در مجموع وضعیت کشاورزی را بهبود خواهد بخشید.

همچنین وقتی یارانه‌ها برداشته شود، کشاورزان در استفاده از آب، برق و انرژی صرفه‌جویی خواهند کرد که به سود همه است.  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet