هدر اصلی
1389/04/15 15:20:00
سرویس سیاسی
علی بنایی:

اتحاد ملى، در گرو منش و روش کارگزاران نظام است

**پاره‌اى از رهنمودهاى رهبرانقلاب در ارتباط با همدلى و همبستگى ملت مسلمان ایران و ملل مسلمان جهان، مى‌تواند بستر معرفتى متناسب با شعار بنیادىِ اتحاد ملى و انسجام اسلامى را پدیدار سازد.

 علی بنایی نماینده مردم قم در یادداشتی در نشریه 19قم به بیان دیدگاه های خود در زمینه وحدت پرداخته است.

متن کامل این یادداشت بدین شرح است:

بر آشنایان انقلاب و نظام و خط مشى حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامى پنهان نیست که معظم‌له در همه برهه‌هاى تاریخى جامعه، همچون حضرت امام خمینی (ره) به وحدت ملى و دینى مردم و مسلمانان به عنوان یک محور بنیادى نگریسته‌اند، نگرش‌هاى الهى- اجتماعى ایشان، همواره ویژگی‌هاى فراجناحى و فراملى را به همراه داشته است.

پاره‌اى از رهنمودهاى رهبرانقلاب در ارتباط با همدلى و همبستگى ملت مسلمان ایران و ملل مسلمان جهان، مى‌تواند بستر معرفتى متناسب با شعار بنیادىِ اتحاد ملى و انسجام اسلامى را پدیدار سازد.

بى‌گمان در سایه خطوطى که وارث صلابت و معنویتِ بنیان‌گذار جمهورى اسلامى ترسیم کرده‌اند، روشن‌تر مى‌توان گام زد و ژرف‌تر مى‌توان راهکارهاى دست یابى به آرمان‌هاى اتحاد ملى و انسجام اسلامى را سراغ گرفت.

ناگفته نماند که چه بسا برداشت‌هاى انحرافى از وحدت در ابعاد داخلى و خارجى، ممکن است چهره آن را در ذهن مخاطبان مخدوش سازد و نوعى ناهمگرایى را به همراه داشته باشد، از این رو بهتر است که اصالت‌ها را در مکتب کسى جست‌و‌جو کرد که آشکارا چنین اظهار داشت: ما همان سیاست‌هایى را که امام بزرگوار با الهام از متن اسلام و قرآن، به انقلاب اسلامى و به ملت ایران تعلیم داد و آن خطى را که او ترسیم کرد، دنبال مى‌کنیم و علاج گرفتارى‌ها و مشکلات خودمان را در دنبال کردن این راه مى‌دانیم. درست نقطه مقابل آنچه که دشمنان اسلام قصد دارند آن را در ذهن‌ها جا بیندازند و در فضاى ذهنى اعلام کنند. در بندهاى پیش‌رو، پس از ذکر کلامى روشنگرانه از رهبر معظم انقلاب، تحلیلى کوتاه پیرامون شناخت آسیب‌ها و بایسته‌هاى وحدت ملى ارائه خواهیم داد.

اگر وحدت ملى و امنیت ملى تأمین شد، دولت هم مجال پیدا مى‌کند که کارهاى خود، مسئولیت‌هاى خود، وظایف خود و برنامه‌هاى سازنده خود را اجرا کند. مى‌تواند به اقتصاد مردم برسد، به اشتغال مردم برسد، به مسائل زندگى مردم رسیدگى کند، به فرهنگ مردم رسیدگى کند، اگر امنیت و یاوحدت نباشد، اختلاف و جنجال باشد، دائماً تشنج سیاسى باشد، اوّل کسى که ضربه می‌خورد، دولت است. بنابراین این دو شعار مهم است.

پیوند وحدت ملى و امنیت ملى در کلام رهبرى، به دست مى‌دهد که نگرش‌ها و کوشش‌هاى اتحاد‌گرایانه مردم و روحانیت و احزاب هم‌سو، باسیاست‌هاى راهبردى نظام جمهورى اسلامى، هر کدام به گونه‌اى در روند امنیت ملى و مقابله با توطئه‌هاى استکبارى تأثیرگذارند.

تنگاتنگ بودن این ارتباط که بر اساس ایمان و اسلام و مصالح ملى استوار گشته است ، مجال نمى‌دهد که کسى یا دسته اى ساز مخالف با وحدت داشته باشد؛ زیرا فقدان وحدت ملى، یعنى فقدان امنیت ملى.

در فضاى ناامن اجتماعى و سیاسى نمى‌توان نظاره‌گر پیشرفت و تکامل در عرصه‌هاى فرهنگ و اقتصاد جامعه بود و اساساً انتظارهاى مردم ازحاکمیت در چنین آشفتگى و بی‌اعتمادى، معقول و ممکن نخواهد بود. ازاین روست که مقام معظم رهبرى، اتحاد ملى را بسترساز فعالیت‌هاى دولت خدمت‌گزار و مردمى مى‌شمارد، و نیز آسیب‌پذیرترین نهاد و کانون در جمهورى اسلامى را دولت مى‌شناسد، چراکه دولتمردان ما در هواى غبارآلودِ تفرقه داخلى نمى‌توانند اجرا‌کننده خواسته‌هاى ملت باشند.

از آنچه گذشت بر مى‌آید که در شرایط کنونى جامعه که هجوم بى‌امان ِجنگ روانى آمریکا، محسوس و نگران‌کننده است، شعار حیاتىِ اتحاد ملى از سوى رهبر معظم انقلاب، در صورت تعهد نیروهاى سیاسى و ملى مى‌تواند توانمندى دولت را در برآوردن نیازهاى مردم مانند اشتغالزایى و فرهنگ، بالا ببرد و دیپلماسى آن را فعال و نیرومند سازد.

از طرفى هم اتحاد ملى را باید تأمین‌کننده امنیت ملى و آسایش ملت و قدرت‌نمایى آن در عرصه‌هاى خودباورى و الگو شدن به حساب آورد، بنابراین برکات اتحاد ملى را مى‌توان در فقدان تشنج سیاسى دایمى، در جامعه‌اى شاهد بود که عزم ملى خود را به سمت افق روشن برنامه بیست‌ساله جمهورى اسلامى هدایت کرده است. یک نکته، انسجام و هماهنگى دولت است و پرهیز از این که بخشى از دولت، بخش دیگر را تضعیف کند. این مجموعه شما باید واحد باشد. شما دولتمردان باید به معناى واقعى کلمه با هم همکارى کنید.

چنانکه در کلام رهبرى انقلاب آمده است؛ عدم انسجام درونى دولت درجمهورى اسلامى، در حقیقت خنثى‌کننده اتحاد ملى ملت است. همان‎گونه که ملت وظیفه دارد که وحدت ملى خود را حفظ کند و به دولتمردان خود مجال خدمت بدهد، دولت نیز موظف است که یکپارچگى در تصمیم‌سازى‌ها را تداوم بخشد.

بنابراین از یک دولت غیرمنسجم و گرفتار آراى متضاد و عملکردهاى ناهماهنگ، نباید به عنوان یک پشتوانه و عامل حرکت در روند اتحاد ملى یاد کرد. افزون بر این باید دانست که چنین دولت‌هاى ضعیف و ناکارآمدى، تأثیرهاى منفى بر سرنوشت و حرکت ملت خواهند نهاد و روند ناهم‌گرایى قومیت‌ها و اقلیت‌ها را سرعت خواهند بخشید.

 ذکر این نکته ضرورى است که تشکیل دولتى نیرومند و منسجم و هدایت‌گرِ جریان اتحاد ملى در جامعه، مشروط به حذف جناح مقابل نخواهد بود.دو جناح نظام موجود مى‌توانند با نظر به مصلحت انقلاب وملت، ترکیبى سالم و فعال و هماهنگ پدید آورند.

آنچه اتحاد ملى مى‌طلبد، عدم تشنج‌هاى سیاسى و نیز گریز از صحنه تسویه حساب‌هاى شخصى و جناحى و انتخاباتى است که همواره به صورت یک آفت بزرگ و مرموز، وحدت ملى را تهدید مى‌کند.

تأکیداً عرض مى‌کنیم، همکارى با قواى دیگر؛ قوه قضاییه و قوّه مقنّنه، هم مسئله بسیار اساسى و مهمی است که به‌حمدالله در برهه اخیر، همکارى و روش مهربانانه‌اى بوده است. قوه قضاییه فعال است و قوه مقننه با احساس مسئولیت و دلسوزى در مسائل، حرکت و مشى مى‌کند.

شما هم که به‌حمدالله دولت برگزیده مردم و نمایندگان مردم هستید و امیدواریم که ان شاء الله این همکارى به بهترین شکل انجام گیرد و ادامه پیدا کند.

تأکید مداوم رهبرى انقلاب بر ضرورت همکارى قواى سه‌گانه در جمهورى اسلامى، در حقیقت بیان عوامل زمینه ساز اتحاد ملى در جامعه است. دراین مسئله هیچ تردیدى نیست که اتحاد ملى مى‌باید از سطوح بالاى نظام شروع شود و آرام آرام لایه‌هاى پایین و همگانى جامعه را فراگیرد.

اگر شکاف‌هاى فکرى و خطى در صدر جامعه، جلوه‌هاى یأس آور ایجادکند، شعار اتحاد ملى از طریق خطابه‌هاى عناصر دولت یا قواى دیگر، و همچنین نماز جمعه‌هاى کشور چه تأثیرى خواهد داشت؟ اینکه پیامبربزرگوار اسلام، فساد و اصلاح امّت‌ها را در ارتباط با فساد و اصلاح حاکمان و عالمان مى‌شمارد، بر همین واقعیت دلالت دارد.

افزون بر لزوم همدلى سران سه قوه، نباید از یاد برد که تحقق اتحادملى در جامعه، بدون سیاست‌هاى عملى و هدایت گرانه هر قوه در ارتباط با آن، ممکن نخواهد بود. به سخنى دیگر، قواى سه‌گانه در عین حال که طریق وفاق را می‌پویند، ناگزیر از التزام عملى به خطوط فراجناحىِ اتحادملى مى‌باشند.

گرایش‌هاى ناپسند و خطى هر قوه، در گزینش‌ها یا برخوردها، راه اتحادملى را سد خواهد کرد. آیا در این صورت که اعتماد ملى سخت آسیب دیده است، اتحاد ملى فراتر از سطح یک شعار خواهد بود؟

بنابراین اتحاد ملى در ارتباط با قواى جمهورى اسلامى را باید در منظرى دو سویه نگریست، منظرى که درونىِ کارگزاران نظام است و منظربیرونى که نمودار اجراى ضوابط و قوانین برآمده از متن اصول قانون اساسى جمهورى اسلامى است.

یعنى همانگونه که دست اندرکاران قواى سه گانه، تکلیف همراهى بایک دیگر را دارند، مسئولیت تحقق خواسته‌هاى نظام و ملت در فضایى پیراسته از حبّ و بغض‌هاى صنفى و جناحى و سیاسى بر دوش آنان سنگینى مى‌کند.در این‌باره، سخن حضرت آیت‌الله خامنه‌اى مد ظلّه‌العالى شنیدنى و آموختنى است: فقط در سایه انسجام و وحدت در سطح عالى نظام و در مسائل عمومى، وجود یک اراده جمعى است که دنبال شود و همین است که به وحدت عمومى به معناى مستمر کلمه منتهى خواهد شد. این که یک عدّه از این طرف و یک عده از آن طرف درگیر باشند، بعضى‌ها به فکر حرف و کارخودشان، یک عدّه هم باز به فکر حرف و کار خودشان باشند، این نمى‌شود. تقسیم‌کردن و تجزیه‌کردن در سطوح عالى نظام به ضرر نظام تمام خواهدشد. به سود هیچ‌کس تمام نمى‌شود. البته به سود دشمن تمام مى‌شود. اگردشمن زرنگ و عاقل داشته باشیم، او فوراً سوءاستفاده خواهدکرد.

وجود اراده جمعى که معظم‌له بدان اشارت دارند، بىگمان باید از جانب مسئولان بلندپایه نظام دنبال شود؛ اراده‌اى که تجلى اتحاد ملى در سطوح عالى نظام بوده و از آن پس به سطوح میانى و پایین جامعه سرایت خواهدکرد.

همان‌گونه که رهبرمعظم مطرح کرده‌اند، کشش‌هاى نفسانى که در کشاکش‌‌هاى سیاسى و خطى بروز مى‌کند، اتحاد ملى را ناممکن مى‌سازد؛ زیرا تقسیم و تجزیه نیروها و اندیشه‌ها و برنامه‌ها و اقدام‌هاى خرد و کلان نظام، بیراهه‌ تفرقه و دشمنى داخلى را مى‌گشاید و فقط دشمنان را کامیاب مى‌کند.

گفتنى است که مقام معظم رهبرى با حضرت امام خمینى، نسبت به مردم دیدگاهى مشترک و شفاف دارند، همان سان که رهبر فقید انقلاب، برآراى ملت و میزان بودن آن تأکید داشت و آنان را تکیه گاه نظام تلقى مى‌کرد، حضرت آیت‌الله خامنه‌اى- مدّ ظلّه العالى- نیز چنین نگرشى دارد.

معظم‌له در ارتباط با اتحاد ملى، هیچ‌گونه نگرانى نسبت به ملت ندارند و اقشار گوناگون مردم را به رغم تنوع‌هایى که به لحاظ مذهبى و اقلیمى وقومى و فکرى در آنان به چشم مى‌خورد، یکپارچه و متحد مى‌خوانند.دغدغه رهبرى آنگاه رخ مى‌نماید که کارگزاران و مسئولان نظام، از هر صنف و گروه و خط سیاسى، در تضمین و ریشه‌دار شدن اتحاد ملت، حس مسئولیت و تعهد دینى نداشته باشند.

 بنابراین مى‌توان جایگاه سران قواى سه‌گانه در روند اتحاد ملى را، جایگاهى تعیین‌کننده به شمار آورده‌؛ زیرا در حقیقت، اتحاد ملى در گرو منش و روش آنان و دیگر کارگزاران نظام است. استکبار جهانى هم با نظر به همین روزنه قصد نفوذ و تضعیف وحدت و انسجام همگانى را دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet