هفته دفاع مقدس
1389/04/16 17:32:00
سرویس سیاسی
عضو هیات رئیسه مجلس:

ارسال مصوبات هیات‌دولت به مجلس یک تکلیف‌قانونی است

**عضو هیات رئیسه مجلس ارسال مصوبات هیات دولت به مجلس را یک تکلیف قانونی دانست و خواستار پایبندی دولت به این قانون شد.

"محسن کوهکن" در گفتگو با خانه ملت درخصوص اشکالات قانونی عدم ارسال مصوبات هیات دولت با هیات تطبیق قوانین مجلس اظهار داشت: اصل بر این است که کلیه آئین نامه های اجرای قوانین و دستورالعمل ها باید خلاف قوانین موضوعه نباشد.

وی با اشار به اینکه در نظام جمهوری اسلامی از دو مسیر مصوبات، آئین نامه اجرایی، دستورالعمل ها و بخش نامه های دولت با قانون تطبیق داده می شود، افزود: یکی اینکه دولت در همان ابتدا که موردی را به تصویب رساند، یک نسخه را برای ریاست مجلس می فرستد و ایشان هم به هیات تطبیق ارسال می کنند تا تطبیق یا عدم تطبیق آن را بررسی کنند و اگر هیات مواردی را خلاف قانون تشخیص دهد توسط رئیس مجلس به رئیس جمهور اعلام می شود و دولت هم باید طرح را متوقف کرده و اصلاح کند.

کوهکن به راهکار دوم اشاره کرد و گفت: این راهکار از حقوق همه مردم است که اگر بخشنامه، آئین نامه ای یا دستورالعمل اجرایی را بعد از تطبیق با قوانین مربوطه، خلاف قانون تشخیص داد، دادخواستی به دیوان عدالت اداری بدهد. دیوان هم موظف است این دادخواست را بررسی کند و اگر آن بخش، یا آئین نامه را خلاف قوانین ببیند، آن را ابطال کند.

عضو کمیسیون اصل نود خاطرنشان کرد: ارسال مصوبات هیات دولت به مجلس یک تکلیف قانونی است و مصوبات باید به مجلس فرستاده شود.

عضو هیات رئیسه مجلس افزود: مثلا مصوبات مجلس باید به شورای نگهبان فرستاده شود و تا زمانی که شورای نگهبان بررسی نکند و نظر خودش را اعلام نکند مصوبه تبدیل به قانون نمی شود.

وی در ادامه تاکید کرد: اما روند کاری بین دولت و مجلس متفاوت از روندی است که بین مجلس و شورای نگهبان وجود دارد. یعنی اصل بر این است که این مصوبات و آئین نامه ها را طبق قانون نوشته اند ولی اگر مواردی هم وجود داشته باشد که هیات تطبیق آن را خلاف قانون تشخیص دهد؛ سریعا به دولت برمی گرداند و دولت باید آن را اصلاح کند، در غیر این صورت خلاف قانون عمل کرده است. بنابراین شاید ابلاغ اولیه بدون ارسال به مجلس چندان مشکلی ایجاد نکند اما زمانی که هیات تطبیق ایراد گرفت، مصوبه باید تا زمان اصلاح لغو شود.

وی تاکید کرد: با قانون نمی شود چنین کاری کرد چرا که محتوای قانون برای افراد ایجاد حق و تکلیف می کند؛ اما بخشنامه ها و آئین نامه های اجرایی ناظر بر اجرای قوانین هستند؛ بنابراین اگر دولت این مصوبات را هم نفرستد مشکلی در روند اجرای آن پیش نخواهد آمد اما اگر مجلس از طریق دیگری آن آئین نامه مصوب را بررسی کند و هیات تطبیق ایرادات و اشکالاتی بر آن وارد ببیند، طبیعی است که آن اقداماتی که در مدت عدم ارسال مصوبه انجام دادند فاقد وجاهت قانونی خواهد بود.

عضو هیات رئیسه مجلس با اشاره به اینکه عدم ارسال مصوبات به مجلس راه بررسی آن را نخواهد بست خاطرنشان کرد: حتی اگر مصوبات به مجلس ارسال نشود راه برای بررسی آن باز است و همانطور که اشاره کردم در راهکار دوم دیوان عدالت اداری براساس درخواست هایی که به آن می رود می تواند مصوبات را بررسی و حتی ابطال کند.

نماینده مردم لنجان در خانه ملت با تاکید بر این که مصوبات هیات دولت در موارد معدودی برگشت داده می شود، گفت: سوابق نشان می دهد که موارد معدودی از مصوبات در همه دولت ها برگشت داده می شود؛ بنابراین این مساله نباید انگیزه ای برای عدم ارسال مصوبات به مجلس باشد و امیدواریم دولت با ارسال مصوبات پایبندی خود به قانون را نشان دهد.

کوهکن اظهار داشت: ارسال مصوبات دولت به مجلس به معنای آن نیست که این مصوبات باید به تایید مجلس برسد منظور از ماده 138 قانون اساسی این است که وقتی هیات تطبیق مجلس ایراد و اشکالی به بخشنامه یا دستورالعملی می گیرد و می گوید که خلاف فلان بند قانون است، دولت مکلف است آن اشکال را برطرف کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet