هدر اصلی
1386/05/03 17:18:00
سرویس صحن

رییس مجلس: از دولت مصرانه می‌خواهیم به مشکلات مردم در مسئله سهمیه بندی بنزین توجه دقیق داشته باشد

رییس مجلس گفت: ما موضوع سهمیه بندی بنزین را تمام شده نمی‌دانیم .به این معنا که معتقدیم به همان اندازه که اصل موضوع مهم بوده رفع اشکالات آن هم مهم است و از دولت هم در اجرای اصل سهمیه بندی تشکر می‌کنیم و هم مصرانه می‌خواهیم به مشکلات مردم توجه دقیق داشته باشد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خانه ملت، غلامعلی حدادعادل در نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران با اشاره به لایحه اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی گفت: این سیاست‌های کلی گشاینده یک افق نوینی در فعالیت‌های اقتصادی کشور است که آزاد کننده نیروها، سبک کننده بار دولت و مردمی کردن اقتصاد است که انشاالله هم به عدالت اجتماعی و اقتصادی منجر شود و هم به شکوفایی اقتصادی.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: مجلس از آغاز برخورد مناسبی با این سیاست‌های کلی داشته و کمیسیون ویژه‌ای را برای این امر بر طبق آیین نامه تشکیل داده که نزدیک به یکسال این لایحه را مورد بررسی قرار داده است و با بیش از 80 ساعت کار در کمیسیون و افزون تر از این در کارگروه‌های تخصصی بررسی‌های خود را تقریبا به پایان رسانده است.

وی با بیان اینکه یکی از لوایح مهم کشور در هفته‌ها و ماه‌های آینده موضوع بحث مجلس خواهد بود اظهار داشت: اعضای کمیسیون با دولت همکاری خوبی داشتند و از نظر کارشناسان مرکز پژوهش‌ها و بخش خصوصی، استادان دانشگاه‌ها استفاده کردند.

حدادعادل افزود: این لایحه به صورتی که در مجلس مطرح خواهد شد یکی از نمونه‌های همکاری مجلس با دولت محسوب خواهد شد. تغییرات شکلی و محتوایی در آن داده شده و بخش‌های ضد انحصار که در اصل لایحه نبوده در کمیسیون به آن اضافه شده است. امیدواریم با تلاش دولت و مجلس این قانون به بهترین صورت و در کمترین زمان به تصویب برسد و راه برای اجرای سیاست‌‌های کلی هموار شود.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه با توجه به در پیش رو بودن انتخابات مجلس هشتم، دولت باید کی لایحه بودجه سال 87 را به مجلس تقدیم کند تا با این انتخابات تداخل پیدا نکند؟ گفت: از دولت خواسته‌ایم که امسال زودتر از سال‌های گذشته لایحه بودجه را به مجلس تقدیم کند.

وی افزود: به نظر می‌رسد که این اتفاق خواهد افتاد. ما هم اکنون خشنود هستیم به اینکه لایحه بودجه زودتر به مجلس بیاید دولت هم قول داده است و انشاالله بتوانیم لایحه را اوایل آذر ماه دریافت کنیم و در اواخر بهمن ماه کارش را به انجام برسانیم.

وی در مورد اینکه دولت کی گزارش برنامه چهار ساله را به مجلس می‌آورد، اظهار داشت: آقای احمدی نژاد به زودی به مجلس خواهد آمد. دیروز نیز در جلسه مشترک مجلس با دولت مجددا با ایشان صحبت شد و آماده هستند که بزودی این گزارش تقدیم مجلس خواهد شد.

حدادعادل در پاسخ به اینکه فکر نمی‌کنید دستاورد بزرگ سهمیه بندی دارد با سوء مدیریت‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرد؟ اظهار داشت: موضوع سهمیه بندی بنزین مثل یک مساله ضروری برای کشور بود. هر انسانی ایرانی عاقلی تصدیق می‌کند که این مصرف بی رویه‌ای که در سال‌های گذشته بصورت روز افزون در کشور وجود داشته اگر ادامه پیدا کند آثار سیاسی، امنیتی، اقتصادی، بهداشتی و روانی جبران ناپذیری به بار خواهد آورد. پس در توقف آن روند هیچکس تردید ندارد.

وی از دو راه برای مهار مصرف نام برد و گفت: یکی افزایش قیمت و دیگری سهمیه بندی با حفظ قیمت. اما همگان یا عموما تصدیق می‌کنند که افزایش قیمت طوفانی در همه قیمت‌ها ایجاد خواهد کرد. تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد. همین امسال هم که بعد از سه سال 20 تومان به 80 تومان قیمت بنزین اضافه کردیم عده‌ای درست یا نادرست قیمت‌ها را افزایش دادند. اگر این قیمت به جای صد تومان به چند صد تومان افزایش پیدا می‌کرد چه اتفاقی می‌افتاد.

رئیس مجلس ادامه داد: پس مجلس و دولت با مهار مصرف از طریق افزایش قیمت موافق نبودند ناچار باید سهمیه بندی اجرا می‌شد. سهمیه بندی برای نزدیک به 7 میلیون خودرو و چند میلیون موتور سیکلت در یک کشور با دو هزار و 500 جایگاه تحویل بنزین کار آسانی نبود و از نظر تهیه کارت هوشمند هم تقریبا تا قبل از ابتدای سال 85 کار مهمی صورت نگرفته بوده است.

وی افزود: دولت این شبکه رایانه‌ای گسترده را با یک نرم افزار بسیار پیچیده تهیه کرده است که معنایش این است اگر در یک روستای دور افتاده در سیستان و بلوچستان کسی از کارت بنزین خود استفاده می‌کند می‌تواند در هر نقطه دیگر از کشور که مراجعه می‌کند از این شبکه استفاده کند.

حدادعادل گفت: به دلیل تنوع بیش از حد کار ، نقطه کوری طبعا وجود داشته است. این نقطه‌های کور نیز بعد از اجرا مشخص شد. دولت هم برای اینکه این نقطه‌های کور دیده نشده زیاد زحمت ایجاد نکنند سهمیه را به جای اینکه ماه به ماه مقرر کند ابتدا 4 ماه و بعدا 6 ماه تعیین کرد که اگر کسی بیش از حد به بنزین نیاز داشته از آن استفاده کند تا بعدا نیازش تشخیص داده شود و برایش سهمیه بیش از مقدار مقرر معین شود.

وی تصریح کرد: کارشناسان روز به روز موارد پیش بینی نشده را تشخیص داده و تعیین تکلیف می‌کنند. کار ظریفی که برعهده کارشناسان است اینکه ملاک‌هایی را تعیین کنند که جلوی سوء استفاده و فساد هم گرفته شود. طبیعی است .در این کار به این گستردگی برای برخی مردم نیز مشکلاتی به وجود بیاید که پیش بینی نشده است. مردم تحمل خواهند کرد.

وی تاکید کرد: از طرف دیگر نیز دولت باید سرعت بیشتری به کار خود دهد تا مواردی که قبلا پیش بینی نکرده زودتر تعیین تکلیف کند تا یک دستاورد بزرگ که هم در سطح ملی و بین‌المللی یک نمونه و نمادی از مدیریت کلان است تحت تاثیر این موارد جزیی و مشکلات مردم مخدوش نشود و حسن‌های بزرگ این طرح به دلیل معایب جزیی نادیده انگاشته نشود.

رئیس مجلس گفت: ما در مجلس تلاش می‌کنیم که به دولت کمک کنیم من هم مصر هستم این مشکلات مردم را تشخیص دهم. کمیته 7 نفره هم تشکیل دادم .از بعضی از نمایندگان نیز خواسته‌ام که با من همکاری کنند و مشکلات و اشکالات طرح را که در مجلس مطرح می‌شود از نمایندگان دریافت کرده و به کمیته تنظیم سوخت منتقل کنند. راه حل‌هایی هم که این کمیته پیشنهاد می‌کند و به تصویب می‌رساند به نمایندگان اعلام کند.

وی افزود: ما موضوع سهمیه بندی را تمام شده نمی‌دانیم به این معنا که معتقدیم به همان اندازه که اصل موضوع مهم بوده رفع اشکالات آن هم مهم است و از دولت هم در اجرای اصل سهمیه بندی تشکر می‌کنیم و هم مصرانه می‌خواهیم به مشکلات مردم توجه دقیق داشته باشد.

رئیس مجلس در خصوص عدم ارسال لایحه خدمات کشوری به مجمع تشخیص مصلحت گفت: لایحه مدیریت خدمات کشوری لایحه‌ای است که آثار گسترده زیادی دارد و اگر تدبیر نشود این لایحه مثل همان نظام پرداخت هماهنگ قبلی که در سال 72 تصویب شده بود بی‌نتیجه خواهد بود. لیکن نمی‌خواهیم کار مشکلی کرده باشیم و بخواهیم نتیجه‌ای عاید مردم نشود. بلکه اصرار داریم که مشکلات دولت را در اجرای این لایحه درک کنیم.

وی افزود: دولت هنوز معتقد است این لایحه دشواری‌های زیادی در اجرا به بار می‌آورد. اخیرا نیز در جلسه مشترک با رئیس جمهور و همکاران وی با اعضای کمیسیون مشترک رسیدگی کننده به این لایحه یکبار دیگر نگرانی‌های دولت را شنیدیم و قرار شد مجددا کار کارشناسی بر روی این لایحه انجام شود و حتی الامکان تلاش می‌کنیم در چارچوب حفظ حقوق مجلس این لایحه را با مقدورات دولت تطبیق دهیم. در نهایت اگر نتوانیم راه مجمع تشخیص مصلحت باز است. این لایحه به این مجمع ارسال خواهد شد.

وی در مورد نطق‌های سیاسی برخی نمایندگان اصولگرا در سال چهارم دوره مجلس هفتم گفت: بنده تصدیق می‌کنم نطق‌های آخر مجلس با نطق‌های سال اول تفاوتی پیدا کرده است اما نگرانی شما را ندارم و خیلی وضع مجلس را غیرعادی و دور از انتظار نمی‌بینم.

حدادعادل گفت: طبیعی است که سال آخر این دوره است. انتخابات هم در پیش است. گروه‌های سیاسی به تناسب نزدیک شدن با انتخابات بیان و لحنشان تحت تاثیر انتخابات قرار می‌گیرد و سیاسی‌تر می‌شود. من وضع مجلس را غیر عادی نمی‌بینم.

رئیس مجلس در پاسخ به اینکه ارزیابی شما از مذاکرات ایران و آمریکا درباره عراق و مذاکرات هسته‌ای ایران با آژانس چیست؟ با بیان اینکه برآوردم از هر دو مذاکره مثبت است گفت: این مذاکرات را تا حدودی رضایت بخش می‌دانم از آن جهت که در وین ما موفق شدیم کار را به مسیر منطق مذاکره بیندازیم. این همان مطلبی است که از گذشته بر آن تاکید داشتیم و در حال حاضر نیز در این مسیر قرار گرفته‌ایم.

وی در مورد مذاکره در مورد عراق گفت: هدف ما از این مذاکرات کمک در تامین امنیت در عراق است و معتقدیم ناامنی در عراق ناشی از اشغال عراق است و بدتر از آن ناشی از اینکه اشغالگران به وظیفه خود عمل نکرده‌اند و تلاش می‌کنیم که ما به دولت و ملت عراق کمک کنیم.

حدادعادل ادامه داد: اعتقاد ما این است که امنیت عراق به دست مردم و دولت برآمده از اراده مردم عراق تامین خواهد شد. دولت نوری المالکی که در یک انتخابات آزاد به قدرت رسیده را چنین دولتی می‌دانیم و مبنای مذاکرات ما با آمریکایی‌ها این است که باید این دولت تقویت شود.

وی افزود: اما مواردی می‌بینیم که آشکارا خلاف این معناست. مثلا دستگیری دیپلمات‌های ایرانی در اربیل که در چارچوب روابط دولت مشغول خدمت بودند بدون اطلاع و رضایت دولت عراق، تضعیف دولت مرکزی عراق است. اگر عراق صاحب دولتی است آمریکایی‌ها باید به این دولت احترام گذاشته و اختیارات این دولت را مخدوش و محدود نکنند.

وی افزود: نمونه دیگر از این تضعیف دولت عراق حمایت آمریکایی‌ها از منافقین است در حالی که دولت و مجلس عراق تصویب کردند که منافقین باید خاک عراق را ترک کنند مخالفت آمریکایی‌ها با این تصمیم تضعیف دولت عراق است. امیدواریم در این کمیته سه جانبه که تشکیل شده این دو مورد و موارد مشابه بررسی شده و ما شاهد روزهای بهتری برای مردم مظلوم و ستمدیده عراق باشیم.

وی در پاسخ به اینکه آیا شما موافق انتقاد برخی نمایندگان مبنی بر پرداخت هزینه‌های غیر ضروری در حمایت از دولت هستید گفت:به .
بنده اگر از طرح سهمیه بندی بنزین دفاع و پیگیری می‌کنم به این علت است که معتقدم این کار به مصلحت کشور است مردم هم تصور می‌کنم همینطور فکر می‌کنند.

وی افزود: انشاالله مصلحت کشور تامین شود و از این اسرافی که کشور را از هر جهت در خطر قرار می‌دهد نجات پیدا کنیم. حال ممکن است برخی نمایندگان هم از کلمه بالش نرم که بکار بردم تعبیر کند.

رئیس مجلس در پاسخ به اینکه مجلس چه برنامه‌هایی برای حواشی اجرای سهمیه بندی بنزین دارد گفت: به دلیل گستردگی کار در اینکه در اجرای سهمیه‌بندی محدودیت‌هایی برای عده‌ای ایجاد می‌شود شکی نیست اما اگر نمایندگان پیگیر موضوع هستند به این علت است که آنها پس از بازگشت از حوزه‌های انتخابیه با کوله باری از مشکلات برمی‌گردند و قصد دارند تا آنها را در مجلس بیان کنند.

وی افزود: با پیگیری و همکاری دولت و مجلس و همچنین انتقال مشکلات به نظر می‌رسد در هفته‌ها و ماه‌های آینده شاهد کاهش التهاب باشیم زیرا با تشخیص گره‌ها جایی برای نگرانی باقی نمانده و با کار کارشناسی مشکلات فروکش خواهد کرد.

حدادعادل در پاسخ به اینکه تعبیرهایی مبنی بر اینکه کوتوله‌های سیاسی در مجلس جمع شده‌اند که به جای مباحث سیاسی مباحثی مانند گوجه فرنگی به میان می‌آورند؟ گفت: من این تعبیرها را نمی‌پسندم و امیدوارم اگر انتصاب این تعبیرات به گوینده صحیح باشد هم خود ایشان و هم دولت جبران کنند.

وی خاطرنشان کرد: در دیدار شب گذشته دولت و مجلس نیز هیچ سخن سرد و ناامید کننده‌ای به زبان دو طرف نیامد و امید می‌رود که پس از این نیز به همینگونه به پیش رود. البته برخی تعبیرات ممکن است در متن کلی به یک معنا باشد و جدا شدن از آن متن نیز معنای دیگری را بدهد اما در هر صورت این تعبیرات شایسته مجلس محترم نیست.

رئیس مجلس در پاسخ به اینکه آیا ممکن است نمایندگان قانون جدید انتخابات را با توجه به مشکلات پیش آمده (استقبال نکردن مدیران دولتی برای استعفا به منظور شرکت در انتخابات مجلس هشتم )گفت: اینکه نمایندگان بخواهند مهلت 6 ماهه را به دو ماه تبدیل کنند قابل پیش بینی نیست زیرا نشان‌هایی در این مورد دیده می‌شود اما همه چیز ممکن است.

وی با اینکه لابد کاهش اقبال به استعفا آمار داشته است اشاره کرد و گفت: بنده این آمار را ندارم در دور گذشته که مهلت 6 ماهه نبود چند نفر نسبت به امسال استعفا کردند.

رئیس مجلس گفت: نمایندگان قصد داشتند تا مدیران بیش‌تر سر کار خود باشند و مدیریت کشور استمرار یابد.

حدادعادل در پاسخ به این سوال که در سال آخر مجلس، تصویب طرح‌ها و لوایح شتاب زیادی گرفته است، آیا بهتر نیست که با سرعت کمتری طرح‌ها و لوایح بهتری از سوی مجلس به تصویب برسد؟ گفت: مصلحت‌اندیشی شما را تایید می‌کنم. سرعت نباید ما را از صحت غافل کند، و تلاش می‌کنیم میان این دو به جمع‌بندی برسیم؛ یعنی سرعت به صحت لطمه نزند و علاقه به صحت باعث کندی نشود.

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که با توجه به اصرار شما برسهمیه‌بندی بنزین تکلیف بنزین آزاد و مازاد چگونه خواهد شد؟ گفت: مخالفت با عرضه‌بنزین آزاد دلایلی دارد که اکثریت مجلس که روز گذشته به دو فوریت آن رای ندادند بر آن آگاهند. یکی از دلایل آن است که اگر بنزین به قیمت چند صد تومان عرضه شود کسانی از وسیله‌ نقلیه‌ خودشان برای خدمت به مردم استفاده می‌کنند قیمت‌ها را بر همان اساس قیمت آزاد تعیین خواهند کرد.

وی ادامه داد: در کشور اگر مصرف بنزین به قیمت 100 تومان و مقدار دیگر آن به قیمت چند صد تومان عرضه شود دیگر چگونه می‌توان به نرخ‌ها اعتماد کرد؛ زیرا ممکن است یک ماشین که از بنزین آزاد استفاده می‌کند چندین برابر کرایه را گران‌تر از ماشینی که از بنزین سهمیه‌بندی استفاده می‌کند بگیرد و یا حتی ماشین‌هایی که از بنزین سهمیه‌بندی استفاده می‌کنند قیمت‌هایشان را اندازه‌ بنزین آزاد حساب کنند.

وی گفت: مردم فکر می‌کنند که دولت ابتدا بنزین را سهمیه‌بندی کرده است و سپس قیمت‌ها را افزایش داده است، و در واقع کاری کرده که ما به تب راضی شویم.

رییس مجلس با بیان این‌که ما می‌خواهیم طی مدت زمانی مردم به مدیریت در مصرف خود برسند، گفت: اگر ما این زمان را به مردم دهیم بعید نیست که دیگر نیازی به عرضه‌ بنزین آزاد و مازاد نباشد.

حدادعادل با بیان این‌که در حال حاضر 75 درصد مردم کمتر از سهمیه‌ یکصد لیتر خود در یک ماه اول سهمیه‌بندی استفاده کرده‌اند؟ گفت: این آمار به معنای آن است که این مقدار سهمیه‌بندی درست بوده است، اما در شهری مانند تهران 5/3 لیتر در روز یعنی هر راننده و خودروش امکان حداقل 40 کیلومتر رفت و آمد را دارند. شاید این در تهران کم باشد و کسانی مجبور باشند که بیش از 40 کیلومتر حرکت کنند، اما در بسیاری از شهرهای کوچک که طول و عرض‌شان کمتر از 10 کیلومتر هم نیست این مقدار صرفه‌جویی هم خواهد شد و می‌توانند از صرفه‌جویی‌های خود برای مسافرت استفاده کنند.

وی اظهار داشت: باید از التهاب‌آفرینی خودداری کرد و به مردم فرصت داد تا راه صرفه‌جویی را بیابند و دلیل مخالفت من هم همین است.

رییس مجلس در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که مجلس چه برنامه‌ عملیاتی برای کنترل این افزایش تورم دارد؟ گفت: تورم امسال نسبت به سال‌های گذشته طبق آمار تفاوت حداکثر دو درصدی داشته است، اما آن‌گونه نیست که از 5/11 به 25 درصد رسیده باشد. شما سال‌هایی را به یاد بیاورید که ما 40 درصد تورم داشتیم. البته این دو درصد هم مطلوب ما نیست.

حدادعادل ادامه داد: اقدامات مجلس در راستای جلوگیری از افزایش تورم ادامه دارد و همین امروز قانون موافقت با فروش چهل هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت دو فوریتش به تصویب رسید. برای گردآوری نقدینگی که منجر به تورم شود این امر کار مناسبی است. البته کارهای دیگری هم هست و رییس جمهور هم با 57 اقتصاددان که به او نامه نوشته بودند در همین راستا جلسه تشکیل داشتند.

وی ضمن ابراز خوشحالی نسبت به تشکیل جلسه‌ 57 اقتصاددان با رییس جمهور، گفت: در این جلسه رییس جمهور از نظرات اقتصاددان مطلع شد و ما این را گام مثبتی می‌بینیم و امیدواریم تعامل دانشگاهیان با دولت ادامه پیدا کند که یکی از این نتایج تعاملات مهار تورم است.

رییس مجلس در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که آیا امسال برای انتخابات مجلس کاندیدا می‌شوید و آیا رای خواهید آورد؟ گفت: از خصوصیات کشورهایی که آزادی در آنها است آن است که هیچ‌کس نمی‌تواند نتیجه‌ انتخابات را پیش‌بینی کند. هنوز زمان تصمیم‌گیری برای شرکت در انتخابات فرا نرسیده و من آن‌قدر گرفتارم که به آن کمتر فکر می‌کنم و هر گاه زمانش برسد در مورد این مساله نیز تصمیم خواهیم گرفت.

حدادعادل در مورد سهمیه‌بندی بنزین و تاثیر آن بر انتخابات، اظهار داشت: برای من مساله‌ سهمیه‌بندی بنزین و سایر مسائل از این جهت که در رای آوردن ما اثر داشته باشد یا نه، مطرح نیست؛ زیرا آنچه مهم است خدمت به کشور و مصلحت آن است. اکنون خود مردم قضاوت می‌کنند، اگر دیدند در مجلس افرادی صادقانه خدمت می‌کنند در صورت تمایل، مجددا به آنها رای خواهند داد. بنابراین ما تابع رای مردم هستیم و همان‌طور که امام خمینی (ره)فرمودند میزان رای مردم است.

رییس مجلس در پاسخ به این سوال که رییس جمهور عنوان کرده غربی‌ها از سهمیه‌بندی بنزین به عنوان انقلاب انرژی در ایران یاد می‌کنند و شما هم اشاره کرده‌اید که یک رویه و عادت عمومی که مردم ایران بر آن چیره نشده‌اند، پس چرا شما قبل از سهمیه‌بندی بنزین فرهنگ‌سازی مناسبی را انجام نداده‌اید؟ گفت: من مهم‌ترین مانع بزرگ در مبارزه و مقابله با اسراف را عادت‌ها و باورهایی می‌دانم که متاسفانه در بین مردم ما طی چند صد سال به وجود آمده است. عادت‌هایی که در اذهان رسوخ کرده و برای زدوده شدن احتیاج به زمان دارد.

وی ادامه داد: من قبول می‌کنم که در موازات سهمیه‌بندی کار فرهنگی کم شده و در اینجا نیز از مطبوعات می‌خواهم که به جای آن‌که دائما به بحث سهمیه‌بندی بپردازند قدری فرهنگ‌سازی کنند.

حدادعادل خطاب به مردم، اظهار داشت: باید بپذیریم که استفاده از خودروی عمومی برای رفت و آمد کسر شأن نیست، زیرا باور مردم ما این شده که هر کس از خودروی شخصی استفاده کند شأن بیشتری دارد و استفاده از اتوبوس و مترو برای طبقات فرودست است که این تفکر باید از بین برود. اگر محدودیت کاری برای من وجود نداشت حتما از خودروی عمومی استفاده می‌کردم و مردم باید بپذیرند که فرقی میان این دو وجود ندارد.

رییس مجلس در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که مردم چگونه با روزی 5/3 لیتر بنزین به سر کار بروند، فرزندان خود را به مدرسه برده و بیاورند، بیماران خود را به پزشک و بیمارستان برسانند و در کنار آن نیز بخشی از بنزین خود را به سفر اختصاص دهند؟ آیا در پایان شش ماه تعیین شده برای مصرف بنزین، دولت جبران بنزین مصرف شده در مسافرت مردم را خواهد کرد؟ و جبران خساراتی که به توریست‌ها و آژانس‌های مسافرتی وارد خواهد شد چگونه است؟ اظهار داشت:بسیاری از مردم مجبور نیستند روزانه 40 کیلومتر از خودروی شخصی خود استفاده کنند. آنها می‌توانند با صرفه‌جویی حتی یک مسافرت دو هزار کیلومتری هم بروند و مردم اگر بتوانند مدیریت درستی داشته باشند به مسافرت و گردشگری هم خواهند رفت. هم‌چنین برخی از خانواده‌ها بیش از یک خودرو دارند که می‌توانند از مجموع سهمیه‌ی بنزین‌شان برای مسافرت استفاده کنند. بنابراین باید اجازه دهیم تا در زمان تعیین شده مردم راه‌های صرفه‌جویی را پیدا کنند.

حدادعادل در پاسخ به اینکه در ماه‌های اخیر شاهد فشارهایی بر مطبوعات بوده‌ایم به گونه‌ای که حتی برایشان تیتر هم تعیین می‌شود. هم‌چنین روزنامه‌ هم‌میهن و خبرگزاری کار نیز توقیف شدند و مطبوعات نیز برانداز خوانده می‌شوند، آیا شما هم مطبوعات را برانداز می‌دانید؟ گفت: آنچه راجع به مطبوعات اتفاق می‌افتد برای من هم خوشحال کننده نیست و ما هم مایل هستیم فضای باز و آزاد مطبوعاتی در کشور وجود داشته باشد. دولت هم چنین عقیده‌ای دارد اما باید دید که آن توقیف بر اساس قانون بوده یا نه؟ مثلا در مورد روزنامه‌ی هم‌میهن دادگاه معتقد است که این روزنامه طبق قانون نمی‌تواند منتشر شود. این یک بحث حقوقی است و اگر هم‌میهن این نظر را قبول ندارد باید پیگیری شود.

وی ادامه داد: در مواردی که قانون حکم به تعطیلی رسانه‌ای داده باید موارد آن مورد بررسی قرار گیرد، اما من به عنوان نماینده‌ مردم که مسوولیتی در مجلس دارم از خبر توقیف یک رسانه خوشحال نمی‌شوم. در مورد براندازی نیز از کسانی که این تعابیر را به کار می‌برند سوال کنید.

وی در مورد این‌که به عنوان نماینده‌ شهر تهران چه زمان گزارش عملکرد خود را به مردم تهران ارایه خواهید داد، گفت: ما هر دو هفته یکبار گزارش می‌دهیم، اما در مورد نمایندگی شهر تهران هر گاه که لازم بشود در مورد مجموع اقدامات گزارش خواهم داد؛ البته با مسوولیتی که من در مجلس دارم انتظار مردم از من مانند سایر نمایندگان شهر تهران نخواهد بود.

حدادعادل در پاسخ به این سوال که با سهمیه‌بندی بنزین بسیاری از مشاغل مانند مکانیک‌ها، هتل‌داران و حتی افرادی که خودروی لیزینگی خریداری می‌کردند و می‌خواستند با مسافرکشی اقساط آن را بپردازند با مشکل مواجه شده‌اند و هم‌چنین حتی مکانیکی‌ها نیز می‌خواهند 50 درصد از نیروهای خود را به دلیل نبود کار اخراج کنند، ارزیابی شما از این مشکلات چیست؟ گفت: هر تحول بزرگ اجتماعی آثار مثبت و منفی به همراه دارد. البته وقتی برخی مشاغل محدود می‌شود در کنار آن مشاغل بیشتری ایجاد خواهد شد، و در کنار آن خودروهای عمومی افزایش یافته و استقبال مردم از این خودروها بیشتر می‌شود که آن مشکلات قبلی را جبران می‌کند. البته ممکن است یک عده‌ای در این میان ضرر بیشتری ببینند اما شما کدام تحول اجتماعی را سراغ دارید که همه از آن راضی باشند.

رییس مجلس اضافه کرد: این‌که مردم به تعمیرکارها مراجعه نمی‌کنند نباید ناراحت‌کننده باشد، زیرا این مساله مانند آن است که ما بگوییم برای تصادفات و کاهش خسارات جانی و مالی تلاش می‌کنیم و کسانی که درمانگاه و بیمارستان دارند نسبت به این تلاش ما اظهار ناراحتی کنند.

وی در پاسخ به این سوال که رییس جمهور بر اجرای طرح سهمیه‌بندی بسیار خوش‌بین هستند اما ما هنوز شاهد قاچاق بنزین در کشور هستیم، گفت: این که قاچاق بنزین کاهش یافته بسیار مشخص است، اما نمی‌توان گفت که به صفر رسیده است. البته اگر به زاهدان مراجعه کنید می‌بینید که آن میزان قاچاق بنزین که در گذشته از کشور صورت می‌گرفت به میزان زیادی کاهش یافته است و این یکی از فواید اجرایی شدن سهمیه‌بندی بنزین است.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet