خبرگزاری خانه ملت

انتخابات ریاست جمهوری
1389/04/17 08:26:00
سرویس سیاسی
جمشید انصاری:

استانی شدن انتخابات، نیازمند احزاب قوی است

**جمشید انصاری نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، طرح استانی شدن انتخابات مجلس را همچون هرطرح دیگری، دارای نقاط قوت و ضعف های خاص عنوان کرد.

"جمشید انصاری" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به طرح مذکور که در حال بررسی در کمیسیون مشترک مجلس، گفت: استانی شدن انتخابات، به انتخاب افراد نخبه تر کمک می کند.

نماینده مردم زنجان در خانه ملت، مزایای دیگر طرح استانی شدن انتخابات مجلس را کاهش رقابت درون استانی که در حال حاضر در میان نمایندگان استان ها وجود دارد،عنوان کرد.

وی با اشاره به نقاط ضعف طرح مذکور نیز گفت: با استانی شدن انتخابات مجلس طبیعتا این احتمال هم وجود دارد که تاثیر آراء مناطق کوچک در تعیین نمایندگان کمتر شده و کسانی که انتخاب می شوند متاثر از آرای شهرستان های بزرگ بوده و توجه کمتری به مسایل و مشکلات مناطق کوچک بکنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه نقطه ضعف دیگر طرح مذکور را چنین بیان کرد: در طرح موجود به این نکته تاکید شده کسانی که نامزد انتخابات مجلس می شوند حتما باید نام آنها در یک لیست باشد که این نیازمند احزاب قوی است.

رئیس کمیته سیاسی فراکسیون خط امام (ره) با اشاره به ضعف حزبی در کشور، خاطرنشان کرد: اجرای این طرح نیازمند احزاب قوی است که با توجه به وضع فعلی باید گفت که اساسا یک نوع تقابل با احزاب وجود دارد.

نماینده زنجان در خانه ملت، مشخص نبودن تکلیف انتخابات دور دوم  را از دیگر معایب طرح مذکور عنوان کرد و افزود: درطرح یاد شده تکلیف مشخص نیست که اگر انتخابات یک استان به دور دوم کشیده شد، افراد به چه نحوی باید انتخاب شوند؟آیا باز هم باید لیست گروهی بدهند یا  بصورت انفرادی هم می توانند در انتخابات شرکت نمایندو یا اینکه  این انتخابات باید به طور استانی برگزار شودو یا  اینکه به نحو دیگری هم می توان این انتخابات را اجرا کرد.

انصاری در عین حال در پایان سخنانش با اظهار اینکه در مجموع نقاط قوت طرح استانی شدن انتخابات مجلس بیش از ضعف های آن است، خاطرنشان کرد: اگر این طرح اشکالاتی دارد، دارای نقاط قوت زیادی هم است که می تواند به افزایش کیفیت  کار نمایندگان و مجلس منجرشود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet