آغاز هفته وحدت
1389/04/20 11:13:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون فرهنگی:

برای اصلاح الگوی مصرف خلاءفرهنگی داریم نه خلاءقانونی

**یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به سیاستهای ابلاغی رهبر معظم انقلاب در خصوص اصلاح الگوی مصرف، گفت: خلاء قانونی برای اجرای این سیاستها وجود ندارد بلکه اکنون خلاء فرهنگی وجود دارد که باید مقاومت در برابر تغییر و رودربایستی ها را بشکنیم.

"بهروز جعفری" عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در پاسخ به این سوال که چه اقدامات عملی باید در رابطه با اصلاح فرهنگ مصرف مطابق با سیاستهای ابلاغی رهبر معظم انقلاب صورت بگیرد و بهتر است چه دستگاه هایی متولی این امر باشند، اظهار داشت: سیاستهای ابلاغی رهبر معظم انقلاب حکم یک برنامه را دارد و در راستای سند چشم انداز و برنامه است و ما باید تا پایان سال از نظر کمیتی به شاخص هایی در این خصوص دست یابیم.

وی افزود: وظیفه هر دستگاه و هر بخشی در یک چارچوب مشخص شده و همه باید هم خود را بر اجرای این سیاستها قرار دهند.

جعفری همچنین رعایت الگوی مصرف را مستلزم بستر سازی دانست و گفت: در بستر سازی نیازمند کار فرهنگی هستیم لذا از صدا و سیما گرفته تا سایر بخش ها و حتی معلمان باید در ترویج این فرهنگ بکوشند تا الگویی همگانی در این زمینه طراحی شود.

این عضو کمیسیون فرهنگی ادامه داد: همزمان با فرهنگ سازی باید اجرا هم صورت بگیرد و اگر هر دستگاه دولتی فکر کند که می تواند در برنامه ها و هزینه های خود صرفه جویی کند باید این حرکت خوب را انجام دهد تا این حرکت رفته رفته به کل جامعه سرایت کند و نهادینه شود.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه موانع فرهنگی در زمینه مصرف چیست و برای برطرف شدن باید به چه اقداماتی پرداخت، گفت: بخشی از این موانع به خاطر رسومات غلط است که مردم به آنها خو گرفته اند و حتی گاهی در برابر تغییرات مقاومت می کنند.

جعفری ادامه داد: در ایران هیچ کس هندوانه را به صورت تکه ای و یا میوه را به صورت دانه ای نخریده است اما این کار در کشورهای خارجی انجام می شود لذا مقاومت در برابر تغییر و رودربایستی ها باید شکسته شود.

این عضو کمیسیون فرهنگی همچنین با بیان اینکه رسومات غلط مصرف گرایی را بالا می برد، گفت: در حقیقت خلاء قانونی وجود ندارد و فقط خلاء فرهنگی وجود دارد به گونه ای که خلاء فرهنگی بسیار وسیع تر است و به فرهنگ تبدیل شده است. 

وی تاکید کرد: مسئولان که الگوی جامعه هستند باید از خود آغاز کرده و طوری نشود که خود به این سیاستها عمل نکنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet