هفته دفاع مقدس
1389/04/20 18:33:00
سرویس اقتصادی
سیدرضا اکرمی:

دستگاه‌های دولتی کمیته‌ای را برای نظارت بر مصرف بی‌هدف انرژی تشکیل دهند

**یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه حقیقتا دستگاه‌های دولتی باید در رعایت الگوی مصرف پیشگام باشند، گفت: به دلیل اینکه دستگاه‌های دولتی بیشترین انرژی را مصرف می‌کنند باید در این راستا وارد عمل شده و کمیته‌ای را برای نظارت بر مصرف بی‌هدف انرژی تشکیل دهند.

"سید رضا اکرمی" عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در پاسخ به سئوالی در خصوص اینکه چه اقدامات عملی در رابطه با اصلاح فرهنگ مصرف مطابق با سیاست های ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب باید صورت پذیرد و بهتر است چه دستگاه هایی متولی این امر باشند، اظهار داشت: "اصلاح الگوی مصرف" شعار سال 88 بود و متاسفانه این سال با شعار به پایان رسید و اقدام عملی در این خصوص مشاهده نشد.

وی افزود: پس از ابلاغ این سیاست ها توسط رهبر معظم انقلاب، وظیفه مسئولان این است که اگر خلاء قانونی وجود دارد دولت لایحه بدهد و یا نمایندگان با ارائه طرح خلاها را برطرف سازند و همچنین بخش هایی که نیاز به قانون ندارد هم پیگیری عملی شود.

اکرمی با بیان اینکه حقیقتا دستگاه های دولتی باید پیشگام در رعایت الگوی مصرف باشند، گفت: دستگاه های دولتی بیشترین انرژی را مصرف می کنند و لذا این دستگاه ها باید وارد عمل شده و کمیته ای را برای نظارت بر این موضوع تشکیل دهند که در چه مواردی آب، برق و گاز و حتی نان بی هدف مصرف می شوند.

این عضو کمیسیون فرهنگی افزود: گاه نان خشک ما بر آردی که بین نانواها توزیع می شود، غلبه دارد.

وی ادامه داد: رعایت الگوی مصرف علاوه بر اینکه به نفع اقتصاد و سیاست کشور است، دستور دین مبین اسلام نیز هست لذا همه باید در اجرای آن بکوشیم.

اکرمی همچنین در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه موانع فرهنگی در زمینه مصرف چیست و چگونه می توان این خلاء ها را برطرف کرد، گفت: همه باید به اصلاح الگوی مصرف توجه نمایند و لذا اشاعه این فرهنگ تنها کار صدا و سیما و تریبون های نمازجمعه و جماعت نیست بلکه رسانه های، مکتوب، شنیداری و دیداری ما نیز باید در این عرصه بکوشند به گونه ای که اهمیت مطلب را همه احساس کنند و جدی بگیرند.

وی همچنین تصریح کرد: برای کسانی که درست مصرف می کنند و نمی کنند باید تدابیر تشویقی و تنبیهی در نظر گرفته شود تا افرادی که الگوی مصرف را رعایت نمی کنند به شیوه درستی تنبیه شوند.

اکرمی با تاکید بر اینکه کار فرهنگی به طور حتم باید استمرار داشته باشد، گفت: اصلاح الگوی مصرف باید به طور مستمر و مداوم دنبال شود تا علاوه بر نهادینه شدن آن، همگان به این موضوع توجه کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet