خبرگزاری خانه ملت

اربعین حسینی
1389/04/21 09:34:00
سرویس اقتصادی
فولادگر در واکنش به ورود شرکت‌های نیمه دولتی به روند خصوصی‌سازی:

با روند فعلی از اهداف خصوصی‌سازی دور خواهیم شد

**رییس کمیسیون نظارت بر اجرای اصل ۴۴ با اشاره به ورود شرکت های شبه دولتی به خرید سهام شرکت های دولتی، ضمن بیان این مطلب که با این روند از اهداف خصوصی سازی دور خواهیم شد گفت: قانون خصوصی سازی برای جلوگیری از چنین مشکلاتی نیازمند اصلاح است.

"حمیدرضا فولادگر" رییس کمیسیون ویژه نظارت و پیگیری اجرای اصل (44) قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به اینکه گزارش این کمیسیون در مورد روند خصوصی سازی ظرف مدت  دو تا سه هفته آینده ارائه خواهدشد گفت: در زمینه خصوصی سازی اقدامهای خوبی شده، ساختارهای لازم تهیه شده، آیین نامه ها تنظیم شده و واگذاری هم از لحاظ حجم خوب بوده اما هنوز به اهداف مورد نظر نرسیده ایم.

فولادگر با اشاره به اینکه طبق برنامه قانونی روند خصوصی سازی از برنامه خیلی عقب نیست تصریح کرد: موضوع حال حاضر در مورد خصوصی سازی این است که به اهداف نرسیده ایم، چرا که دو هدف عمده وجود داشته یکی کاهش تصدی دولت در موارد غیر ضروری و دیگری زمینه ایجاد کردن برای حضور بخش خصوصی حقیقی  و این دوتا هدف هنوز محقق نشده است.

رییس کمیسیون نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی با تاکید بر این موضوع که خصوصی سازی به اصلاح الگوی مصرف کمک می کند افزود : خصوصی سازی در راستای اصلاح الگوی مصرف یک قدم مهم است چرا که ما معتقدیم بهره وری و صرفه جویی در بخش خصوصی بیشتر است و یکی از دلایلی که مسائل را در رقابت می گذاریم برای این است که بخش خصوصی وارد شود و به روند افزایش بهره وری در کشور کمک کند.

فولادگر با اشاره به ورود مجموعه های شبه دولتی و خریداری سهام شرکت های دولتی توسط این شرکت ها که شرکت های خصوصی واقعی نیستند گفت: تا حالا که آمده اند مغایر با قانون نبوده، اما حالا داریم به این نتیجه میرسیم که شاید لازم است یک بخشی از قانون را تغییر بدهیم و یک محدودیت هایی برای بخش های عمومی دولتی و شبه دولتی بگذاریم. وی همچنین افزود: برای شرکت های  عمومی غیر دولتی طبق قانون تا سقف چهل درصد راه را بازگذاشته ایم تا سهامی شرکت ها را خرید کنند و همین باعث شده که شرکت های شبه دولتی  هم خیلی ها در غالب یک شرکت خصوصی وارد خرید سهام می شوند و ما در حال بررسی این موضوع هستیم که ایرادات آن را رفع کنیم.

وی با اشاره به اینکه واگذاری سهام ایران خوردو هم مشمول همین موضوع شرکت های شبه دولتی می شود گفت: می بینید که  اینها با رعایت قانون آمده اند ولی با این نحوه واگذاری و سهم داشتن هیئت رییسه آخرش این هیئت رییسه در ایران خودرو باقی می ماند و با این شیوه تصدی گری دولت در اقتصاد کاهش پیدا نخواهد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet