هدر اصلی
1389/04/30 12:13:00
سرویس بین الملل
محسنی بندپی در میزگرد شمارش معکوس برای نیل به اهداف توسعه هزاره:

تحقق اهداف هزاره نیازمند همکاری‌ بین‌المللی است

**عضو هیات پارلمانی اعزامی جمهوری اسلامی ایران به سومین نشست سران مجالس عضو اتحادیه بین‌المجالس جهانی تصریح کرد: استمرار بی‌اعتمادی جنوب در زمینه عزم کشورهای شمال برای همکاری در جهت نائل شدن به اهداف هزاره، می‌تواند در نهایت صلح و امنیت بین‌المللی را به طور جدی به مخاطره بیندازد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "انوشیروان محسنی بندپی" در حاشیه این اجلاس در میزگرد "شمارش معکوس تا سال 2015 برای نیل به اهداف توسعه هزاره" حضور یافت.

وی با ابراز خرسندی از این‌که موضوع مهمی مانند اهداف توسعه در این اجلاس مورد توجه قرار گرفته است، ریشه‌کنی فقر مطلق و گرسنگی، رسیدن به سطح آموزش ابتدایی مورد انتظار، عدالت جنسیتی و تواناسازی زنان، کاهش مرگ و میر کودکان، افزایش بهداشت مادران، مبارزه با ایدز و بیماری‌های مختلف، ‌توسعه پایدار و مشارکت بین‌المللی را به عنوان اهداف جامعه بین‌الملل برشمرد که بایستی تا سال 2015 به آنها دست یافت.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رسیدن به این اهداف تا پنج سال آینده نیازمند وجود نقشه راه جامع و عزمی راسخ همراه با ارتقای همکاری‌های بین‌المللی و تعهد به اجرای آنهاست.

وی یادآور شد: فائق آمدن بر مشکلات و نیل به اهداف هزاره با نگاهی یک سویه و انتزاعی به مشکلات بین‌المللی و برخوردی گزینشی با آنها و نیز بدون پرداختن به علل و ریشه آنها میسر نیست.

نماینده مجلس شورای اسلامی متذکر شد: در حقیقت تشدید برخی از این مشکلات در دهه‌های اخیر به دلیل عدم درک درست از ریشه‌ بحران‌های بین‌المللی و نبود اراده سیاسی برای ریشه‌کنی آنها بوده است.

محسنی بندپی تاکید کرد: کشورهای در حال توسعه در اثر بحران‌های مختلف از بحران غذایی در کشورهای فقیر و در حال توسعه گرفته تا بحران اقتصادی و مالی اخیر در کشورهای صنعتی که عمدتا از آمریکا سرچشمه می‌گیرد، ضربه شدیدی خورده‌‌اند.

وی ادامه داد: آثار مخرب این بحران‌ها در اقتصاد ‌آنها مانع از پیاده کردن طرح‌های خرد برای نیل به اهداف توسعه هزاره شده است.

عضو هیات پارلمانی اعزامی جمهوری اسلامی ایران به سومین نشست سران مجالس عضو اتحادیه بین‌المجالس جهانی با ابراز تاسف از اینکه امروز بیش از یک میلیارد نفر، یعنی از شش نفر جمعیت جهان یک نفر در فقر به سر می‌برد و با گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کند به گونه ای که براساس آمارهای معتبر بین‌ المللی در سال 2009 تعداد فقرا، گرسنگان از مرز یک میلیارد نفر گذشت، تصریح کرد: این ناشی از آثار منفی بحران‌های بین‌المللی در کشورهای فقیر و در حال توسعه است.

وی با بیان اینکه کشورهای در حال توسعه در طول چند سال گذشته با تدوین سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصادی و مالی تلاش کرده‌اند، در جهت نیل به اهداف توسعه گام بردارند، یادآور شد: با این وجود متاسفانه به دلیل نبود شرایط بین‌المللی مناسب این دسته از کشورها در اجرای برنامه‌ها و سیاست‌‌های خود ناکام مانده و برخی از برنامه‌های حیاتی آنها به شدت مورد تهدید قرار گرفته است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: شکاف فزاینده بین شمال و جنوب برای چندین دهه موجب بی‌اعتمادی جنوب در زمینه عزم کشورهای شمال برای همکاری در جهت نائل شدن به اهداف هزاره گردیده است.

وی ادامه داد: استمرار این بی‌اعتمادی می‌تواند در نهایت صلح و امنیت بین‌المللی را به طور جدی به مخاطره بیندازد.

محسنی بندپی خاطرنشان ساخت: بر این باوریم که همکاری‌های بین‌المللی با کشورهای در حال توسعه یک "باید" است که لازم است فعالانه گسترش یافته و با اولویت در حوزه‌های مشخصی مانند فقرزدایی، آموزش، ‌انتقال تکنولوژی و فناوری به کشورهای در حال توسعه و ... متمرکز گردد.

وی یادآور شد: ‌ساز و کارهای پارلمانی بایستی در جهت نیل به اهداف هزاره فعال گردند و مجالس نیز در زمینه ارتقای آگاهی و تضمین برنامه‌های دولت‌ها ضروری است که نقش سازنده‌ای را ایفا کنند.

عضو هیات پارلمانی اعزامی جمهوری اسلامی ایران به سومین نشست سران مجالس عضو اتحادیه بین‌المجالس جهانی در پایان متذکر شد: با توجه به تاکید بعضی از همکاران پارلمانی برای رسیدن به اهداف توسعه هزاره سوم الزام تعهدات کشورهای کمک کننده مالی چگونه نظارت می‌شود؟ همچنین نقشه راه در تامین منابع مالی برای ریشه‌کن کردن فقر و گرسنگی در پنج سال باقی‌مانده برای رسیدن به اهداف توسعه هزاره سوم توسط بانک جهانی چگونه است؟

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet