سال ۹۸ سال رونق تولید
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

الزام پیش فروشنده به پرداخت خسارت در صورت تخلف

سرویس صحن
**مجلس تصویب کرد در صورتی که به دلیل تخلف پیش‌فروشنده، پیش خریدار حق فسخ خود را اعمال کند پیش‌فروشنده باید خسارت وارده را بپردازد.
چهارشنبه 30 تیر 1389 ساعت 12:10

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی لایحه پیش فروش ساختمان مصوب کردند که در صورتی که مساحت بنا براساس صورت‌مجلس تفکیکی کمتر یا بیشتر از مقدار مشخص شده در قرارداد باشد مابه‌التفاوت براساس نرخ مندرج در قرارداد محاسبه قرار خواهد گرفت.

لیکن چنانچه مساحت بنا تا پنج درصد افزون بر زیربنا مقرر در قرارداد باشد هیچکدام از طرفین حق فسخ قرارداد را ندارند و در صورتی که بیش از 5 درصد باشد صرفا خریدار حق فسخ قرارداد را دارد.

چنانچه مساحت واحد تحویل شده کمتر از نود و پنج درصد مقدار توافق شده باشد پیش‌خریدار حق فسخ قرارداد را دارد یا می‌تواند خسارت وارده را بر پایه قیمت روز بنا و براساس نظر کارشناسی از پیش‌فروشنده مطالبه کند.

همچنین نمایندگان تصویب کردند در تمامی مواردی که به دلیل تخلف پیش‌فروشنده پیش‌خریدار حق فسخ خود را اعمال می‌نماید پیش‌فروشنده باید خسارت وارده را بر مبنا مصالحه طرفین یا برآورد کارشناس مرضی‌الطرفین به پیش‌خریدار بپردازد.

در صورت عدم توافق طرفین، پیش‌فروشنده باید تمام مبالغ پرداختی را براساس قیمت روز بنا طبق نظر کارشناس منتخب مراجع قضایی همراه سایر خسارات قانونی به پیش‌خریدار مسترد نماید.

پیش‌فروشنده در قبال خسارات ناشی از عیب بناء و تجهیزات آن و نیز خسارات ناشی از عدم رعایت ضوابط قانونی در برابر پیش‌خریدار و اشخاص ثالث مسئول است و باید مسئولیت خود را از این جهت بیمه نماید.

چنانچه میزان خسارت وارده بیش از مبلغی باشد که از طریق بیمه پرداخت می‌شود پیش‌فروشنده ضامن پرداخت مابه‌التفاوت خسارت وارده خواهد بود.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000