هدر اصلی
1389/04/30 19:25:00
سرویس سیاسی
علیرضا سلیمی:

دولت برای دریافت غرامت جنگی اقدام نکند، مجلس دست به کار می‌شود

**طبق کنوانسیون بین‌المللی کشور متجاوز باید غرامت و خسارت جنگی را بپردازد که این قانون عاملی بازدارنده برای عدم تجاوز به خاک کشورهای دیگر است.

هفته نامه وقایع استان مرکزی با "علیرضا سلیمی" نماینده مردم دلیجان و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت‌وگویی داشته که متن آن در پی می آید: 

با توجه به این که در روزهای سالگرد قطعنامه 598 هستیم، نظرتان درباره اینکه غرامت جنگی ایران هنوز پرداخت نشده است ،چیست؟

عراق باید غرامت جنگی ایران را بپردازد. طبق کنوانسیون بین‌المللی کشور متجاوز باید غرامت و خسارت جنگی را بپردازد که این قانون عاملی بازدارنده برای عدم تجاوز به خاک کشورهای دیگر است. در این خصوص چندین بار به وزیر امور خارجه تذکر داده‌ایم که ایشان اظهارکرده‌اند که از حق ایران کوتاه نمی‌آییم اما اقدام عملی‌ای در این زمینه ندیده‌ایم. اگر دولت در این بحث با قاطعیت وارد نشود و زمان‌بندی نحوه دریافت غرامت و برنامه دقیق آن‌را اعلام نکند خود مجلس دست به کار شده و با گذراندن قانون به آن الزام اجرایی خواهد داد.

 آخرین مواردی که در حوزه انتخابی پیگیر آن هستید چه مواردی هستند؟

در راستای پیگیری‌های مشکل کمبود نیروهای متخصص در درمانگاه‌ و بیمارستان‌های محلات و دلیجان که بعد از بازدید وزیر بهداشت از منطقه مرتفع شد، بازدید مشکینی معاون وزیر را داشتیم که  صورتجلسه‌ای تنظیم شده است که طی آن علاوه بر پزشکان عمومی، پزشکان متخصص زنان، بیهوشی، داخلی و قلب نیز به منطقه اعزام شوند.

همچنین سفر معاون وزیر، معاون عمرانی و چند مدیرکل به محلات و دلیجان را داشتیم  و در روزهای اخیر پیگیر مشکلات دو روستای محلات بودم که در مورد یکی از آنها با نام باقرآباد مشکل جدی آب وجود دارد که قرار شد دو چاه در محلات در سیاه‌دره حفر شود و جایگزین دو چاهی شود که در این ناحیه خشک شده اند. دهکده گل و گیاه محلات که کلنگ آن سال 84 به زمین زده شده است، قرار شد زمین آن 480 هکتار گسترش پیداکند. در این خصوص با شهرداری به توافق رسیده و مشکلات قانونی آن‌را با مدیرمسکن استان و مدیر منابع طبیعی استان مرتفع کرد.

همچنین در بخش میراث‌فرهنگی و گردشگری تصمیمات مهمی در روستایی با نام خورهه گرفته شد که ستون‌هایی از دوره‌سلوکیان در آن وجود دارد؛ در همین راستا تصمیماتی نیز در خصوص یخچال طبیعی نیم‌ور اتخاذشد. آخرین بازدیدم از منطقه مربوط به موارد پیگیری‌ام از محلات بود و سفر بعدی‌ام مربوط به دلیجان خواهد بود. در بازدیدی که از روستاها داشتم علاوه بر مورد تأکید قرار گرفتن مشکلات آب و فاضلاب در خصوص ورودی‌شهرک گل محلات نیز با استاندار صحبت‌هایی داشتم که طی آن قرارشد استاندار اعتبار لازم برای این بخش را اختصاص دهد. همین‌طور در خصوص جاده قدیمی باقرآباد نیز تصمیم گرفته شد هر چه زودتر شهرداری آن‌را به مردم واگذار کند.

از جمله موارد دیگری که در این ناحیه پیگیرشدم مربوط به یک معدن سنگ در محلات است که باید زودتر فعال شود تا سود آن عاید مردم شود.

آخرین مواردی که در دلیجان پیگیر آن بوده‌اید چه مواردی بوده اند؟

در دلیجان سخنرانی داشتم و از 3 روستای این ناحیه بازدیدکردم و از نزدیک مشکلات آنها را بررسی‌کرده و جهت پیگیری دسته‌بندی کردم. در بین این سه روستا مشکل آب یکی از آنها با نام راوه بسیار حاداست که قرار شد ظرف یک ماه آینده این مسئله ساماندهی شود. در بقیه روستاها هم با مردم و همچنین دهیاری‌ها دیدار داشتم تا مشکلات آن‌را بررسی کنم. در یکی از روستاها با نام آتش کوه، معدنی وجود دارد که باید درآمد آن در خود روستا هزینه می‌شد که این مورد را پیگیری کردم تا اجرایی شود.

همچنین به مناسبت روز بهزیستی از چند مرکز بهزیستی در محلات و دلیجان بازدید کردم.

به نظر شما آیا میزان رسیدگی به مشکلات کشاورزان و روستاییان از طرف مدیران استانی کافی است؟

به نظر من مدیران چه در سطح استان و چه در سطح شهرستان باید توجه بیشتری به مشکلات روستاییان نشان دهند، چرا اینکه این قشر وفادارترین گروه به نظام هستند و رفع مشکلاتشان باید در اولویت قرار بگیرد.

در خصوص آخرین بحث‌هایی که در کمیسیون مطرح است و موضع خودتان درباره آنها اشاره بفرمایید.

دو بحث اساسی در کمیسیون داشتیم؛ با بررسی یکی از  بندهای برنامه‌ پنجم و حضور دو وزیر در کمیسیون و بحث واگذاری مدارس به بخش خصوصی مطرح شد که من با آن مخالفم. در برنامه پنجم توسعه آمده 50 هزار مدرسه دولتی در شهرها و 30 هزار عدد در روستاها داریم که باید نیمی از مدارس شهری به بخش خصوصی واگذار شوند. از آن‌جایی که از این 50 هزار تعداد زیادی در حاشیه شهرها هستند و نه در خودشهر‌ها اگر این طرح عملی شود این خطر وجود دارد، در خود شهرها مدرسه دولتی باقی نماند.

استدلال کمیسیون تلفیق در این خصوص چیست؟

این کمیسیون مطرح‌کرد باید میزان بهره‌وری و قابلیت مدیریت را از طریق واگذاری مدارس به بخش خصوصی بالا برد که من با این استدلال مخالف هستم. در حال حاضر تنها 40 هزار نفر در بخش کتاب‌های درسی فعال هستند. سؤال این‌جاست که چطور می‌خواهند در حاصل این کار ارزش افزوده ایجاد کنند؟

موضوع حضور دو وزیر در کمیسیون چه بود؟

دو وزیر علوم و آموزش‌وپرورش را به کمیسیون فرا‌خواندیم تا در خصوص عمل‌نکردن به مصوبه مجلس مبنی بر پذیرش دانشجوی فنی - حرفه‌ای پاسخگو باشند.

استدلال وزرا در این خصوص چه بود؟

این بحث مطرح شد که باید سیستم آموزش آکادمیک و آموزش مهارتی از هم جدا شده و توسط نهادهای جداگانه به آنها پرداخته شود که این استدلال درست است اما از آنجایی که امسال دانشجویان خودشان را برای کنکور آماده‌کرده‌اند، اعلام یک‌باره عدم پذیرش بدون هماهنگی قبلی به این افراد ضربه روحی وارد خواهدکرد.

تصمیم نهایی که در این خصوص گرفته شد چه بود؟

تصمیم گرفته‌شد که اجازه‌داده شود  امسال نیز هنرآموزها بتوانند در کنکور سراسری علاوه بر آزمون مخصوص خود شرکت کنند و آزمون خودشان نیز باید پابرجا  باشد.

به طور کلی نظرتان درباره نقض مصوبات مجلس توسط وزرا چیست؟

مجلس برای اجرای مصوبات خودش با قاطعیت‌ عمل می‌کند و این دو موضوع را نیز به هر دو وزیر گوشزد کردیم که مجلس از قوانین خودش پشتیبانی می‌کند. معتقدم قانون توسط قوه اجرایی فقط باید اجراشود و اگر مسئولان اجرایی بخواهند مصوبات قانونی را کنار بگذارند و سلیقه‌ای رفتار کنند، هرج‌ومرج ایجاد خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet