خبرگزاری خانه ملت

عید سعید غدیرخم
1389/05/02 16:49:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
علی لاریجانی:

آمریکا از بزرگترین موانع تعمیق دموکراسی در کشورهای دنیاست

**رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سومین اجلاس سران مجالس کشورهای مختلف دنیا که در سوئیس برگزار شد،گفت: گسترش و تعمیق دموکراسی در کشورهای مختلف دنیا از جمله محورهای گفتگوی این اجلاس بود.

دکتر علی لاریجانی در گفتگوی اختصاصی با باشگاه خبرنگاران جوان، ادامه داد: اصل فکر خیلی خوب است، به شرطی که آمریکایی ها اجازه این کار را بدهند چرا که امروز آمریکا یکی از بزرگترین دشمنان دموکراسی در دنیاست.متولیان این کشور با رفتارهای ناپسند نسبت به اتفاقات جهانی و حمایت هایی که از برخی کشورها انجام می دهند تا به امروز نشان داده که آنان هیچ نقشی در تعمیق دموکراسی و روابط حسنه بین کشورها ندارند و عملاً این اراده را تضعیف می کند.

وی با اشاره به میزان شرکت کنندگان در این اجلاس افزود: اجلاس بسیار خوب بود، در این اجلاس گزارشی مبنی بر اینکه چه اقداماتی در شرایط بحران زده دنیای کنونی می توان برای برون رفت از این مشکلات انجام داد، قرائت شد که گزارش کاملی نبود ولی بخشی از بحران موجود در دنیا را ارایه می کرد.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: تغییر ساختار بین المجالس و وابستگی آن به سازمان ملل از دیگر محورهای گفتگو در این اجلاس بود، اصل اینکه با سازمان ملل که در واقع مجمع دولت های عالم است و بین المجالس که مجمع مجالس عالم است یک ارتباطی تعریف شود کار درستی است اما چگونگی این تعریف بسیار مهم و حیاتی است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از بزرگترین نقایص سازمان ملل این است که نتوانست اهداف اصلی دنیا که ایجاد صلح و جلوگیری از جنگ هاست را محقق کندحتی در جنگهای خرد نیز موفق نبوده است از این رو این ارتباط باید به نحوی باشد تا بتواند این نقایص را جبران کند.

دکتر لاریجانی در ادامه اظهار داشت: سندی که بین رؤسای مجالس تهیه شد بیشتر نوعی سازماندهی بین المجالس بود که بتواند ارتباطات را برقرار کند که فکر نمی کنم با این سند به سادگی بین المجالس بتواند به سازمانی تبدیل شود چرا که بند دالی که در آن گنجانده شده است بیشتر جنبه تشکیلات و سازمان جدید برای بین المجالس دارد که با مخالفت اروپایی ها و عرب ها مواجه شد و بقیه بندها ملاحظاتی داشته که پذیرفته شدند واین بخش برای بررسی و حل و فصل به آینده موکول شد.

وی با اشاره به مذاکرات جانبی در حاشیه این اجلاس تصریح کرد: در این اجلاس ما بیش از 20 ملاقات داشتیم که این دیدارها، تأثیرات بسیار خوبی هم برای ما و هم برای کشور مقابل داشت، زیرا زمینه های اختلاف و اشتراک میان دو کشور مشخص و در برقراری ارتباط و بهره برداری از ظرفیت های کشورهای مذاکره کننده مؤثر خواهد بود.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه بین کشور ما و کشورهای اروپایی نقاط اشتراک بسیاری وجود دارد، بیان داشت: اروپا شریک تجاری مورد اعتماد ماست و ایران نقطه اشتراک زیادی با آن ها دارد.

در این اجلاس با کشورهای عربی و آسیایی مثل ژاپن که با کشور ما سابقه تجاری طولانی دارد، نیز مذاکره کردیم چندی قبل در سفری که به ژاپن داشتیم در باره مسائل هسته ای و اقتصادی ایران مذاکراتی داشتیم.

وی با اشاره به مذاکره با کشور پاکستان در این اجلاس اظهار داشت: پاکستان، کشور دوست و برادر ماست که روابطه ای طولانی با آن داریم اما به دلیل رخداد برخی حوادث باید رایزنی های نزدیکی با آن ها داشته و نحوه پیگیری مسائل و مشکلات را مورد بررسی قرار دهیم.

دکتر لاریجانی در ادامه افزود: سودان، سوریه، برخی کشورهای آفریقایی و قزاقستان از جمله کشورهایی هستند که در این اجلاس با آنها مذاکراتی داشتیم و به افق های روشنی دست پیدا کردیم ایران با این کشورها رابطه های تجاری مؤثری از گذشته های دور دارد و تاکنون با برخی از این کشورها از جمله سوریه و سودان در باره مسائل منطقه ای و مسائل مربوط به فلسطین مذاکراتی داشته ایم.

وی با اشاره به ارتباط با پاکستان و اتفاقات اخیری که در سیستان و بلوچستان رخ داد، اظهار داشت: در این زمینه با رئیس مجلس سنای پاکستان و رئیس مجلس ملی این کشور خانم دکتر فهمیده میرزا بحث هایی انجام شده و ابعاد مختلف موضوع و زمینه های امنیتی این رویداد مورد بررسی قرار گرفته که در دست اقدام و پیگیری است.

دکتر لاریجانی با تأکید بر اینکه حوادث رخ داده در سیستان و بلوچستان توسط سران قوا در حال پیگیری است، گفت: این حادثه ماهیتی امنیتی دارد و مجلس ایران تنها وظیفه پیگیری و نظارت بر آن را برعهده دارد و به صورت مستقیم بر روی این مسئله نقش خاصی ندارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet