انتخابات ریاست جمهوری
1389/05/03 10:03:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نماینده اسفراین:

دود اختلافات دولت و مجلس به چشم مردم خواهد رفت

**نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی گفت: در فضایی که فاصله‌ی بین دولت و مجلس هر روز بیشتر و بیشتر شود، چیزی عاید کسی نخواهد شد و در حالی که همه‌ی قوا در تلاشند تا مشکلات مردم برطرف شود؛ دود ناشی از اختلافات دولت و مجلس به چشم مردم خواهد رفت.

هادی قوامی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که قوای سه‌گانه مکمل یکدیگرند و باید برای اعتلا و آبادانی کشور دست به دست هم دهند، اظهار کرد: قطعا انتقادات قوا از یکدیگر باید سازنده باشد، به این معنی که هم نقاط ضعف و هم نقاط قوت مطرح شود تا نقاط ضعف مرتفع شود. اگر بنا باشد انتقادات برای مچ‌گیری مطرح شود، قطعا مشکلات زیادی به وجود می‌آید و کارها به سامان نمی‌نشیند.

وی با تاکید بر لزوم رعایت ملاحظات دولت در تصویب قوانین افزود: طبعا اجرای قوانینی که به ظرفیت اجرایی توجه نداشته باشند، سخت‌تر است و نباید انتظار داشت قوانینی که مالایطاق و از توان اجرایی کشور فراتر است، اجرا شود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قطعا در بررسی طرح‌ها در مجلس باید به توان اجرایی آن توجه شود و در مورد لوایح هم تغییر و تبدیل‌ها نباید بیش از حد اتفاق بیفتد، تا امکان اجرای آن وجود داشته باشد؛ در این صورت است که قانون مصوب می‌تواند مشکلات اجتماعی را کاهش دهد و انسجام اجتماعی را بیشتر کند؛ در غیر این صورت قوانین می‌توانند محلی برای ایجاد مشکلات اجتماعی شوند.

قوامی اضافه کرد:‌ از مجلس انتظار می‌رود وقتی طرح‌ها و لوایح را بررسی می‌کند، تعامل بیشتری با دولت داشته باشد، بحث‌های کارشناسی را بدون غرض مورد توجه قرار دهد و دلسوز اقتصاد و به فکر حل مشکلات جامعه باشد، تا قانون مصوب با هزینه‌ی کمتری اجرا شود. در مقابل اگر به این مسائل توجه نشود، اجرای قانون هم سخت خواهد شد و هزینه‌های زیادی را در پی خواهد داشت.

نماینده مردم اسفراین در خانه ملت یادآور شد: دولت و مجلس باید پیش از تولید قانون آنقدر تعامل داشته باشند که قانون با هزینه‌ی کمی تصویب شود و پس از تصویب در مجلس هم همه به اجرای آن کمک کنند.

وی در ادامه اضافه کرد:‌ طرح اختلافات دولت و مجلس اگر در جهت برطرف کردن نواقص قوانین باشد، می‌تواند سودی داشته باشد؛ اما اگر در جهت ایجاد اختلاف و مشکلات باشد، چیزی را حل نخواهد کرد.

قوامی تاکید کرد: ما در مجلس باید تلاش کنیم طرح‌ها را پیش مطالعه کنیم، وقت زیادی صرف بررسی طرح‌ها و لوایح کنیم، از کمک‌های مشورتی کارشناسان بهره بگیریم و مسائل حاشیه‌ای را کمتر در تصویب قوانین دخالت دهیم.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پایان خاطر نشان کرد: در صورتی که این مسائل رعایت شود قوانین مصوب مجلس می‌تواند موجب کاهش مشکلات اجتماعی، کاهش بیکاری، افزایش تولید، کاهش اختلافات طبقاتی و ارتقای شاخص‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet