خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1389/05/03 14:26:17
سرویس اقتصادی
مهرداد بائوج‌لاهوتی:

پیشرفت طرح مسکن‌مهر در لنگرود یک گام مثبت تلقی می‌شود

**نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی درخصوص وضعیت اجرای طرح مسکن مهر در این شهرستان اظهار داشت: طی بازدیدهای به عمل آمده تا پیش از این ۸۹۶ واحد در حال ساخت بود که مشمول مسکن مهر بود و ۱۰۰۰ واحد دیگر به بخش‌خصوصی واگذار شده و بناست این بخش، کار ساخت آن را آغاز کند.

"مهرداد بائوج لاهوتی" در گفتگو با هفته نامه گلچین افزود: در همین راستا بنا داریم 500 واحد دیگر را برای ساخت به بخش‌خصوصی واگذار کنیم که گمان می‌رود این تعداد که در مجموع 2500واحد است بتواند نگرانی مردم این شهرستان را برای تأمین مسکن مرتفع کند.

وی با اشاره به دولتی بودن این زمین‌ها و کاهش قیمت تمام‌شده خانه‌های موردنظر اظهار داشت: با توجه به محاسبات صورت گرفته قیمت هر واحد 100متری حدود 33میلیون تومان است که 25میلیون آن تسهیلات و الباقی یعنی 8 میلیون دیگر تا زمان تحویل مسکن به صورت اقساط از افراد گرفته می‌شود که این یک اقدام مناسب در جهت خانه‌دار شدن مردم است.

نماینده لنگرود در خصوص رفع مشکلات و معضلات راه‌های این شهرستان از برپایی جلسه با وزیر راه در این زمینه خبر داد و گفت: به منظور رفع نگرانی در خصوص جاده‌های لنگرود جلسه‌ای با وزیر راه برگزار شد و بنا شد تا با پیگیری معاون وزیر سایر مشکل‌های این بخش مرتفع گردد و پروژه‌ها و طرح‌های مدنظر مربوط به این وزارتخانه از این پس با سرعت بیشتر دنبال شود.

به گفته لاهوتی پل چمخاله، کمربندی لنگرود، جاده چمخاله به رودسر و... از جمله پروژه‌هایی است که برای به بهره‌برداری رسیدن باید سرعت بگیرند.

وی در خصوص رفع مشکلات چای تولیدی در این شهرستان اظهار داشت: طی بازدیدی که با حضور رئیس سازمان چای کشور، فرمانداران شهرهای چای‌خیز و نمایندگان شهرستان‌های لنگرود،‌ لاهیجان، رودسر، آستانه اشرفیه و سیاهکل صورت گرفت نگرانی‌هایی درخصوص عدم‌پرداخت مطالبات چایکاران مطرح شد که بنا شد ظرف هفته  جاری کلیه مطالبات چایکاران که برگ سبز چای را تحویل کارخانه‌ها داده بودند بازپرداخت شود.

به گفته لاهوتی به منظور رفع مشکل چایکاران و پرداخت مطالبات آنها تسهیلات خوبی از سوی متولیان لحاظ شده است.

وی در ادامه به مسئله تعویض استاندار گیلان اشاره کرد و گفت: استاندار کنونی در مجموع حدود 5/1سال فعالیت داشته‌اند که در این‌ بازه زمانی طبیعی است که هیچ مدیری نمی‌تواند به کارهای اساسی بپردازد اما در مجموع در این مدت ایشان کارنامه خوبی داشتند، ضمن اینکه امیدواریم یک فرد مناسب با توانایی‌های بالقوه و بومی جایگزین وی شود.

نماینده لنگرود در زمینه اخبار و موارد مورد بحث نمایندگان در کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: در این هفته بحث از رده خارج کردن هواپیماهای توپولف که اخیراً سازمان هواپیمایی اعلام کرده نقص دارند را مطرح کردیم. این هواپیماها که 154-m هستند، 8 فروند آن متعلق به بخش‌خصوصی بود که براساس ابلاغیه لحاظ شده از رده خارج شد و حدود 23 فروند آن در اختیار دولت (ایرتور و هما) بود که عملاً 3 فروند آن خارج شده و حدود 20 فروند آن در حال پرواز است.

این نماینده مجلس افزود: بحث اصلی در این مورد آن است که با خروج این تعداد حدود 2هزار و 400صندلی کم می‌شود که هواپیمایی ماهان 11 فروند دستگاه ایرباس کوچک خریداری کرده که 7 فروند آن وارد شده و با ورود تمام آنها این ظرفیت را تأمین می‌کند.

وی در ادامه به قرارداد مشترک ایران و اوکراین در مورد ساخت 140 فروند هواپیما اشاره کرد و گفت: تاکنون 7 تا 8 فروند هواپیما ساخته شده که 45-40درصد آن مونتاژ و حدود 60 درصد آن ساخت داخل بوده اما در پرواز آزمایشی صورت گرفته هواپیما در اصفهان این هواپیما دچار نقص فنی شده و سقوط کرده است.

لاهوتی افزود: بحث اصلی آن است که وزیر راه اعلام کردند جرأت استفاده از این هواپیماها را ندارند و حال این مسئله مطرح است که اگر بنا نیست این هواپیماها مورد استفاده قرار گیرند چرا تولید آن‌را متوقف نمی‌کنیم و همچنان ادامه دارد؟

وی در ادامه مفاد مورد بحث کمیسیون به اساسنامه صندوق توسعه ملی اشاره کرد و اظهار داشت: دولت این صندوق را یک صندوق عمومی غیردولتی معرفی کرده بود و در تألیفات آن لحاظ شده بود که هر گاه دولت بخواهد می‌تواند از آن برداشت کند و کسری بودجه خود را تأمین کند که نمایندگان صورت مسئله یادشده را عوض کردند.

نماینده لنگرود افزود: نظر مجلس آن بود که صندوق در قالب شرکت دولتی باشد که دارای رئیس عامل و مجمع و... باشد تا دیوان محاسبات هم بتواند بر آن اعمال نظر کند ضمن اینکه مشکلاتی که برای حساب ذخیره ارزی پدید آمد برای این صندوق ایجاد نشود.

وی در خصوص وضعیت واگذاری‌ سهام سایپا و ایران‌خودرو نیز تصریح کرد: در این واگذاری‌ها متأسفانه اهداف اصل 44 محقق نمی‌شود و تنها یک شرکت از حالت دولتی به شبه‌دولتی تغییر ساختار می‌دهد.

این نماینده مجلس افزود: هدف از واگذاری و حضور بخش خصوصی ایجاد یک متغیر اساسی و بنیادی با نگاه به سمت ارتقای تولید و بهره‌وری است که متأسفانه چنین نگاهی در واگذاری‌ها دیده نمی‌شود.

به گفته لاهوتی تا زمانی که سهامداران نقش اصلی در فعالیت‌ها و تصمیمات این قبیل شرکت‌ها نداشته باشند و این شرکت‌ها با همان نگاه دولتی اداره شوند قطعاً هیچ‌گاه به اهداف اصل 44 نخواهیم رسید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet