هدر اصلی
1389/05/03 15:55:00
سرویس اقتصادی

2 میلیارد ریال اعتبار برای آب و فاضلاب روستایی لاهیجان و سیاهکل

** عضو کمیسیون اقتصادی دولت در خصوص شرکت‌های خریدار سهام‌های دولتی در بورس گفت: من با این نوع خصوصی‌سازی مخالفم.

"یوسف قاسمی" در گفتگو با هفته نامه گلچین تصریح کرد روند معاملات بورس باید شفاف باشد نه اینکه شرکت‌ها بتوانند بر روند معاملات اعمال نفوذ کنند.

این عضو کمیسیون اقتصادی تصریح کرد: در مسیر اصل 44 مبنای صورت مسئله قانون است که اصل آن واگذاری شرکت‌ها به مردم است و گاهی در شرکتهای تعاونی خود مردم شرکت‌کننده و خریدار هستند اما اگر کسی بیاید از روابط خود برای جهت‌دهی به معاملات استفاده کند و معامله را به نفع خود سوق بدهد، بر این روند اشکال وارد است.

قاسمی خاطرنشان کرد: طبق قانون، تصدی‌گری باید از دست دولت خارج شود نه اینکه واگذاری‌ها فقط تغییر نحوه رابطه دولت با مردم باشد.

یوسف قاسمی نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی که از معترضان ارجاع بررسی قانون تجارت به کمیسیون اقتصادی مجلس بود در این خصوص گفت: این قانون بیش از 100 تبصره دارد که جزو مباحث تخصصی کمیسیون اقتصادی است و قرار بود پس از انحلال کمیته پیگیری آن، اصلاح این قانون به یکی از کمیسیون‌ها ارجاع داده شود.

وی گفت: ما نسبت به ارجاع این قانون به کمیسیون  قضایی اعتراض خود را اعلام کردیم چون معتقدیم بررسی این قانون مربوط به حوزه کاری کمیسیون اقتصادی است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص طرح ادغام وزارتخانه‌های بازرگانی و صنایع و معادن گفت: این بحث در حد پیشنهاد است و باید کار تخصصی روی آن صورت بگیرد. وی گفت: تا زمانی که این پیشنهاد بررسی نشده و ابعاد و مزایا و معایب آن مشخص نشده است نمی‌توان در مورد آن اظهار نظر کرد.

وی افزود: البته من با کوچک شدن دولت موافقم اما چنین اقداماتی باید با دلیل و توجیه کافی مطرح شود و پروسه لازم را طی کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص نرخ ارز نیز گفت: نرخ جدید هنوز تعیین نشده است و با توجه به شرایطی که در سطح بین‌المللی داریم باید هرچه زودتر نرخ جدید اعلام شود چون بخش صادرات و واردات و معاملات بین‌المللی از این بحث متأثر هستند.

قاسمی در خصوص ضرورت کاهش نرخ سود بانکی و رابطه آن با کاهش قیمت حامل‌های انرژی گفت: نرخ بهره بانکی بحثی جداست. مبنای این کاهش هم قانون است که طی مدت زمانی که 3 سال تعیین شد و مجلس آن را به 5 سال تغییر داد، باید اجرا شود.

وی تصریح کرد: کاهش نرخ سود بانکی بیش از همه بر بخش‌هایی که تسهیلات دریافت می‌کنند تأثیر خواهد گذاشت.

یوسف قاسمی که از سؤال‌کنندگان از وزیر کشاورزی است در خصوص مشکلات کشاورزان حوزه انتخابی خود نیز گفت: طلب گندم‌کاران و چایکاران از دولت حدود 25 میلیارد تومان است که هنوز به آن‌ها پرداخت نشده است. وی گفت: در این خصوص نمایندگان گیلان به وزیر تذکر جمعی داده‌اند.

یوسف قاسمی در خصوص آخرین موارد مورد پیگیری خود در حوزه انتخابی نیز گفت: برای توسعه آب و فاضلاب در بخش روستایی بالای 200 میلیون تومان اعتبار جذب شده تا مشکل مردم منطقه در این زمینه تا حدود زیادی پوشش داده شود. در بخش تربیت بدنی عقب هستیم و بعضی پروژه‌ها تا 70 درصد اجرایی شده و نیمه‌کاره رها شده‌اند.

وی افزود: سد دیلمان نیز جزو مصوبات دور اول سفرهای استانی رئیس‌جمهور بود که اجرایی نشد. درخصوص فعالیت‌های وزارت راه نیز مشکل اساسی داریم به طوری‌که میانگین توسعه راه‌ها در کل استان گیلان 30 است اما در شهرستان لاهیجان 24 است. مشکل آسفالت راه‌های روستایی در لاهیجان مرتفع شده است اما در سیاهکل جدا از جاده‌های اصلی فقط 528 کیلومتر راه روستایی داریم که هنوز آسفالت نشده ‌است.

قاسمی تاکید کرد: درخصوص گازرسانی نیز میانگین شهر لاهیجان خوب است اما در منطقه سیاهکل و دیلمان مشکل داریم و با وضعیت مطلوب فاصله زیادی داریم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet