شهادت حضرت فاطمه معصومه (س)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

گرامی مقدم در نطق پیش از دستور:محصولات بسیاری از کشاورزان به دلیل کمبود و گرانی بنزین برداشت نشده است

سرویس اقتصادی
نماینده مردم بجنورد گفت: محصولات بسیاری از کشاورزان به دلیل کمبود و گرانی بنزین برداشت نشده و بیم آن را دارند که در اثر حوادث طبیعی محصول‌شان کاملا از بین برود.
یکشنبه 7 مرداد 1386 ساعت 16:11

اسماعیل گرامی‌مقدم امروز یک‌شنبه در نطق پیش از دستور خود گفت: امروز پس از گذشت حدود یک ماه از سهمیه‌بندی بنزین نتایج آن به خوبی روشن شده و نمایندگان مردم در حوزه‌های انتخابیه خود عوارض آن را کاملا لمس کرده‌اند.

نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی، افزود: محصولات بسیاری از کشاورزان به دلیل کمبود و گرانی بنزین برداشت نشده و بیم آن را دارند که در اثر حوادث طبیعی محصول‌شان کاملا از بین برود. هم‌چنین کشاورزان به ویژه گندم‌کاران که محصول‌شان به قیمت سال قبل خریداری می‌شود، به دلیل کمبود بنزین، هزینه‌های حمل و نقل‌شان بیش‌تر از قیمت فروش محصولات‌شان شده است.

عضو فراکسیون اقلیت مجلس در ادامه تصریح کرد: هم‌چنین وسایل موتوری که آسان‌ترین وسیله برای مسافت‌های زیر10 کیلومتر برای سرکشی به مزارع و باغ‌ها بوده، امروز به دلیل فقدان سهمیه لازم، روستاییان را زمین‌گیر کرده است. در کلان شهرها هم موتور‌سیکلت‌ها که امور پیک را انجام می‌دادند، با سهمیه یک لیتر در روز از ادامه کار باز مانده‌اند.

او به دیگر مشکلات سهمیه‌بندی بنزین اشاره کرد و افزود: درآمد وسایل حمل و نقل عمومی و وانت بارها به نصف تقلیل یافته و در اثر کاهش مسافرت‌های تابستانی و افت گردشگری، هتل‌داران و رستوران‌ها و بسیاری از کارگران آن‌ها بیکار شده‌اند.

سخنگوی حزب اعتماد ملی اظهار کرد: هم‌چنین در اثر کاهش مصرف مواد غذایی به دلیل کاهش گردشگری، بسیاری از کارخانجات با کاهش تولید مواجه‌اند؛ هم‌چنین در اثر سهمیه‌بندی بنزین بازار سیاه و انواع فساد از قبیل فروش کارت‌های سوخت و خرید و فروش بنزین با قیمت‌های گران رایج شده است.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل فقدان بسترهای لازم برای این طرح حتی ابتدایی‌ترین آن، یعنی وسایل حمل و نقل عمومی از قبیل اتوبوس و مترو، مسافران درون شهری ساعت‌ها در ایستگاه‌ها منتظر می‌مانند و این موضوع علاوه بر اتلاف اوقات مردم، به بدبینی آن‌ها نیز دامن زده است.

گرامی‌مقدم، فروش آزاد بنزین توسط برخی از تاکسی‌داران را عامل خروج‌شان از دایره سرویس‌رسانی و کاهش وسایل نقلیه عمومی دانست و ابراز عقیده کرد: با این همه جای بسی شگفتی است که ریاست محترم مجلس با نادیده گرفتن عوارض یاد شده و مشکلات مردم اعلام می‌کند که مردم بالشت نرم می‌خواهند و این در حالی است که تحقق شعارها و وعده‌های بهبود معیشت مردم پیوسته از ناحیه ایشان و همفکرانشان مطرح می‌شده است. آیا مردم حق ندارند بگویند پول نفت را برای سفره‌ها دیگر نمی‌خواهیم؟ حداقل نانمان را آجر نکرده و عرصه را بر ما تنگ نکنید.

وی ادامه داد: امروزه کاهش درآمدهای عمومی مردم زندگی و معیشت، آن‌ها را به مخاطره جدی انداخته که البته جلوگیری نکردن از پیامدهای درازمدت آن که به افزایش بزهکاری در جامعه می‌انجامد، بسیار خطرناک‌تر از نتایج کوتاه مدت آن است.

گرامی مقدم ابراز عقیده کرد: تعجب این جاست که دولت هم خود مختاری کرده و قانون را به طور کامل اجرا نمی‌کند و می‌گوید اگر عرضه آزاد بنزین اجرا شود تورم و گرانی می‌شود.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: تردیدی نیست هر تصمیم اقتصادی آثار تورمی خود را به می‌گذارد، ولی چرا اجازه ندادید هم زمان با سهمیه‌بندی، نرخ آزاد نیز اعلام شود تا هر دو عامل یک بار در تورم تأثیرگذار باشند؟ با مدیریت کنونی باید ملت شاهد دو مرحله تورم و گرانی باشند. هر تصمیم غلط اقتصادی منجر به گرانی‌های شدید و کاهش قدرت خرید مردم و در نتیجه افزایش گستره فقر در جامعه خواهد شد.

این عضو فراکسیون اقلیت مجلس خطاب به نمایندگان مجلس گفت: به تعبیری از هر جا جلو ضرر را بگیریم، منفعت است. امروز مردم، مجلس را مسوول وضعیت کنونی می‌دانند. نباید مجلس سکوت کرده و از کنار مشکلات به راحتی عبور کند. عقل و شعور جمعی حکم می‌کند که ضایعات تصمیم‌گیری‌ها را به حداقل برسانیم.

 

 

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000