عید سعید غدیرخم
1389/05/06 11:19:00
سرویس اقتصادی
نماینده بابل :

نیازی به واردات برنج درسال زراعی جدیدنیست

**گرچه طی هفته گذشته مهمترین بحث مربوط به مناطق شمالی کشور و به خصوص استان مازندران شکل گرفتن دوباره انتقادات به نیمه کاره ماندن آزادراه تهران - شمال بود اما دغدغه کاری و فکری نمایندگان در تعطیلات تابستانی مجلس به مسئله برنج و محصولات کشاورزی استان معطوف شده و نمایندگان استان مازندران بر این باورند آنچنان که مسئله واردات برنج و ضرورت حمایت دولت از این بخش برای مردم این استان ضرورت دارد، ساخت آزادراه ضرورتی نداشته و در اولویت بعدی است ! گفت‌وگوی روز‌نامه وارش با علی کریمی‌فیروزجایی ، نماینده مردم بابل در

 آقای کریمی سال گذشته اعتراض‌هایی به سیاستهای دولت در قبال برنجکاران استانهای شمالی کشور و واردات بی‌رویه برنج وجود داشت. از این اعتراضات بگویید.

در سال گذشته همزمان با فصل برداشت برنج در استانهای شمالی کشور و اعتراضهایی که کشاورزان به واردات بی‌رویه برنج در کشور داشتند دولت برای رسیدگی به وضعیت برنجکاران مصوبه‌ای داشت و آقای رحیمی معاون اول رییس جمهور در راستای اجرای این مصوبه سال گذشته جلسه‌ای را در استانداری گیلان با حضور نمایندگان استانهای شمالی کشور، وزرای بازرگانی و جهاد کشاورزی و استانداران برگزار کردند.

 مصوبات این جلسه چه بود؟

مصوبات خوبی در این جلسه به تصویب نمایندگان مجلس و دولت رسید که با اجرای کامل آنها نباید برای برداشت سال جاری نگرانی وجود داشته باشد. اولین مصوبه حمایتی دولت این بود که کلیه امور مربوط به برنج اعم از تولید، توزیع و قیمت‌گذاری برنج که مربوط به اختیارات دو وزیر بازرگانی وجهاد کشاورزی بود به استانداران واگذار شد.

نکته مهم دیگر در بحث برنج ، که مورد تأکید نمایندگان استان بود، بحث واردات برنج بود که بنا شد این موضوع نیز با نظر استانداران استانهای شمالی کشور تصمیم‌گیری شود و میزان و نوع برنج وارداتی هر سال بعد از فصل برداشت توسط استانداران اعلام شده و در مورد آن تصمیم‌گیری شود. مسئله مهم در بحث واردات برنج همزمانی این واردات با فصل برداشت برنج در کشور بود که در این باره نیز مقرر شد که برنج اضافه بر تولید کشور که مورد نیاز است میزان و نوع آن از طرف استانداران اعلام شده و زیر نظر آنها این کار انجام گیرد تا مطمئن باشیم کسی نمی‌تواند بدون توجه به برنج‌های تولید داخل، با واردات بی‌رویه برنج به بازار داخلی این محصول صدمه بزند.

 در مورد تنظیم بازار و توزیع محصولات داخلی نیز تصمیماتی اخذ شد؟

از مهمترین تصمیمات این جلسه مکلف کردن تمامی دستگاه‌های دولتی و دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و همچنین مراکز نظامی به خرید برنج تولید داخل و عدم استفاده و خرید برنج خارجی توسط دستگاه‌ها بود؛ علاوه بر آن، تعاونی‌های مصرف دستگاه‌های مختلف نیز مکلف شدند از برنج داخلی تهیه کرده و برای مصرف در اختیار کارمندان نهادهای دولتی قرار دهند.

 این مصوبات با آنچه قبل از این وجود داشته تفاوت‌های زیادی دارد آیا در عمل نیز ضمانت اجرایی برای این مصوبات وجود دارد ؟

اساس مصوبات این جلسه برای سال جاری بود و ما منتظر هستیم ببینیم از این منظر چه اتفاقی خواهد افتاد. در همان زمان نیز ما پیگیری مجدانه و قابل تقدیری را در این زمینه از آقای رحیمی دیدیم و از آن زمان تاکنون نیز پیگیریهای مهم در این خصوص بر عهده معاون اول رییس جمهور بوده است و انتظار ما این است که در حال حاضر نیز پیگیری‌های مربوط به اجرای این مصوبات را نیز آقای رحیمی که از طرف دولت اختیار تام داشتند تا به این مسائل رسیدگی کنند، خود عهده‌دار شوند و ان‌شاءالله وزرای بازرگانی و جهاد کشاورزی نیز در این زمینه به نمایندگان یاری خواهند داد تا از امسال شاهد بحران فروش نرفتن برنج‌های تولید داخل و ورشکستگی کشاورزان نباشیم.

 یکی از مسائل مهم در این زمینه نرخ خرید تضمینی برنج توسط دولت است، برای خرید امسال فکر می‌کنید مشکلی برای قیمت‌گذاری وجود داشته باشد؟

نکته مهم در تعیین نرخ خرید محصولات کشاورزی از جمله در برنج این است که جمیع جوانب در این قیمت‌گذاری باید مورد توجه قرار گیرد. در این‌باره باید گفت هزینه‌های تولید برنج در شهرهای شمالی کشور نکته اصلی در این تصمیم‌گیری است و در مرحله بعد باید این قیمت به طوری تعیین شود که حقوق مصرف‌کنندگان نیز رعایت شود. در حال حاضر علی‌رغم اینکه ما به عنوان نمایندگان استانهای شمالی کشور معتقدیم که باید از برنج حمایت شود و دولت در تلاش باشد تا در راستای خودکفایی و استقلال غذایی در کشور گام بردارد، توقع این است که از این محصول مهم کشاورزی نیز حمایت لازم انجام شود و در نرخ‌گذاری معیارها و ملاک‌های متعددی مد نظر قرار گیرد تا این نرخ نه به ضرر کشاورزان باشد و نه به قدری بالا باشد که مردم را به سمت برنج‌های خارجی که معمولاً کیفیتی به مراتب پایین‌تر از برنج داخلی دارند، بکشاند.

 اگر دولت در سال جاری نیز نتواند به هر دلیل به تعهدات خود در این زمینه پایبند باشد نمایندگان مجلس چه می‌کنند؟

تمامی نمایندگان استانهای شمالی کشور که مسئله برنجکاری را در استانشان دارند، به خصوص نمایندگان استان مازندران تمام تلاش خود را برای سامان دادن به مسئله برنج کشور و واردات بی‌رویه‌ای که وجود داشت، انجام دادند. ما در این مسئله از حقوق موکلان خود که اکثرشان کشاورز و برنجکار هستند دفاع می‌کنیم و اگر احساس شود وزرایی مانند وزیر بازرگانی و جهاد کشاورزی به تعهدات خود در این زمینه عمل نمی‌کنند و همچنان راه برای واردات بی‌رویه برنج را باز گذاشته‌اند، نمایندگان استان نیز حق استفاده از اختیارات قانونی خود برای سؤال و استیضاح وزیر را محفوظ می دانند البته امیدواریم با رایزنیها و اتفاقاتی که صورت گرفته کار به این مسائل کشیده نشود.

 در کنار بحث برنج و ضرورت توجه سالانه به این موضوع در فصل برداشت، موضوع زیرساختهای کشاورزی نیز در استان مازندران وجود دارد. با توجه به شکل گرفتن بحث بررسی برنامه پنجم توسعه در مجلس چه برنامه‌ای برای توجه به زیرساخت‌ها  در این لایحه دیده شده است؟

یکی از موضوعاتی که در برنامه پنجم توسعه به آن پرداخته شده است، مکانیزه کردن کشاورزی و ارتباط مهم آن با صنعت و صنایع تبدیلی است. مکانیزاسیون ادوات کشاورزی، اصلاح زیرساختها اعم از اصلاح اراضی، استفاده از آخرین تکنولوژی روز برای کاشت و برداشت برنج و تلاش برای مهار آب‌های سطحی و سدسازی مسائلی است که در برنامه پنجم توسعه به آنها پرداخته شده است. همچنین زه‌کشی اراضی شالیزارها و سایر مواردی که باید برای اقدامات زیربنایی و زیرساختهای کشاورزی مورد بحث قرار گیرد، در برنامه‌ریزیهای میان‌مدت و بلندمدت در دستور کار مجلس و دولت قرار خواهد گرفت.

 تا به حال نیز مصوبه‌ای در این خصوص وجود داشته است؟

بله. در سفر  هیأت دولت به استان مازندران بود که زه‌کشی 240 هزار هکتار اراضی استان مازندران به تصویب رسید که البته متأسفانه به علت تعلل مدیریت جهاد کشاورزی استان مازندران این مصوبه روی زمین مانده و در جلسه حضوری با وزیر جهاد کشاورزی نیز اعتراض مردم و کشاورزان منعکس شده است. با این حال در برنامه پنجم توسعه نیز مانند سایر برنامه‌ها سیاستهای مربوط به خودکفایی در محصولات غذایی به شدت مورد تأکید قرار گرفته است و در بحث هدفمند کردن یارانه‌ها نیز حمایت از بخش کشاورزی در تخصیص یارانه‌های بذر و کود و سم لحاظ شده است. نکته مهم دیگر در بحث برنامه‌های میان‌مدت و دراز‌مدت بحث احداث صنایع تبدیلی غذایی در استانهای شمالی کشور است که با محصولات کشاورزی متنوعی که در این استانها وجود دارد، حمایت از تولید و صنایع تبدیلی می‌تواند به اقتصاد کشور و بخش تولید نیز کمک خوبی بکند و در برنامه توسعه نیز به شدت مورد توجه بوده است.

 یکی از مشکلات مهم کشاورزان ما در حال حاضر بحث بازاریابی برای محصولاتشان و سیستم توزیع کالاست. راه‌حلی برای این مشکل وجود دارد؟

در مصوباتی که سال گذشته در حضور معاون اول رییس جمهور داشتیم، مشخص شده بود که برای بازاریابی مناسب و شبکه توزیع برنج از ظرفیت سازمان تعاونی روستایی کشور که سهامداران آن کشاورزان هستند استفاده شود و این از ملزومات کار کشاورزی است که برای توزیع و خرید محصولات به صورت تضمینی و توافقی استفاده کرد. اما این خبر را نیز باید به مردم داد که اگر وزارت بازرگانی به وظیفه‌اش عمل کند، در شهرهایی مانند فریدون‌کنار حتی می‌توان انتظار صادرات محصولات کشاورزی را نیز داشت، زیرا در عین حال که کشورمان در حال حاضر به خودکفایی در تولید برنج نرسیده است، اما ظرفیت لازم برای کشاورزان وجود دارد که به فکر صادرات محصولات خود باشند و اگر نگرانی از بازار داخلی وجود نداشته باشد، اندیشیدن به فتح بازارهای منطقه کار سختی نیست.

 در پایان شاید بهتر باشد به بحث واردات برنج‌های آلوده به کشور بپردازیم، امسال چه تضمینی وجود دارد که کشور با چنین مسئله‌ای رو‌به‌رو نشود؟

در هر صورت یکی از مسائل مهمی که در واردات باید مد نظر قرار گیرد، بحث کیفیت و سلامت این محصولات است و بایداین خبر را نیز اعلام کنم که باتوجه به واردات زیادی که در سال زراعی گذشته انجام شد، بسیاری از برنج های تولید داخل کشور در انبارها مانده است که نیاز به واردات در سال زراعی جدید را به کلی از بین برده است و باید به هر شکل ممکن با توجه به کیفیتی که این برنج های وارداتی دارند از وارد شدن آنها به کشور به هر شکل ممکن جلوگیری به عمل آید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet