عید سعید غدیرخم
1389/05/06 20:13:00
سرویس فرهنگی
عباسپور: در خصوص آموزش‌های فنی و حرفه‌ای

مجلس چیزی جز اجرای قانون ابلاغ شده را نمی‌پذیرد

**رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مجلس در خصوص آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، چیزی جز اجرای قانون ابلاغ شده را نمی‌پذیرد، یادآور شد: دولت با عدم اجرای قانون جذب دانشجو به دانشجویان و آموزش فنی و حرفه‌ای لطمه وارد کرد.

"علی عباسپور تهرانی فرد" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه آزمون ورودی دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای از سوی دولت سه بار لغو شد، تصریح کرد: با وجود قانون مصوب مجلس و اعلام ظرفیت از سوی وزارت آموزش و پرورش، دولت 15 تیرماه سال جاری ثبت نام  از دانشجویان متقاضی رشته های فنی را لغو کرد.

وی ادامه داد: این اقدام دولت برای سومین بار صورت گرفت و اعلام کرد آزمون مجدد رشته‌های فنی و حرفه‌ای را سال 90 برگزار خواهد کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلام شهر با بیان اینکه آموزش فنی و حرفه‌ای جایگاه مناسبی در بین  دانشجویان کسب کرده است، تاکید کرد: عدم برگزاری آزمون در حالی که تمام برنامه‌ریزی آن انجام شده لطمه بدی به این رشته و دانشجویان وارد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم عدم اجرای قانون، دانشجویان را از تحصیل در این رشته دلسرد نکند، تصریح کرد: رشته‌ها فنی و حرفه‌ای در دنیا از جایگاه رفیعی برخوردار هستند و آنها را زیر مجموعه‌ای از وزارت آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فنآوری خود می‌دانند.

عباسپور افزود: اقدام دولت در حالی است که افراد بسیاری جذب رشته های فنی شده بودند، تا جایی که دانشجویان فرصت ادامه تحصیل تا مقطع فوق لیسانس و دکترا را داشتند.

وی ادامه داد: حتی بسیاری از دانشجویان آموزش دیده در این دانشکده‌ها بعد از تحصیلات تکمیلی به عنوان اساتید مجرب در رشته فنی و حرفه ای فعال شدند.

 رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات با بیان اینکه وضعیت دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز در هاله‌ای از ابهام است، گفت: متاسفانه دولت در خصوص دانشگاه جامع علمی-کاربردی نیز اقدامات نامناسبی دارد، قوه مجریه در نظر دارد رشته‌های این دانشگاه را به آکادمی و غیر آکادمی تقسیم بندی کند.

وی ادامه داد: این در حالی است که تعریف درستی از رشته‌های آکادمی و غیرآکادمی ارائه نشده است.

عباسپور با اشاره به اینکه قانون پذیرش دانشجوی در آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای و دانشگاه جامع علمی-کابردی از سوی رییس مجلس ابلاغ شده، تاکید کرد: قانون مصوب و ابلاغ شده از سوی مجلس باید اجرا شود.

وی ادامه داد: همچنین مجلس نمی‌پذیرد ارگان‌های دیگر برای دانشجویان دانشگاه‌ علمی-کاربردی مدرک صادر کنند و تنها مدارک تایید شده وزارت آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فنآوری مورد قبول مجلس است.

عباسپور به اشتغال‌زایی دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای اشاره کرد و گفت: در بررسی صورت گرفته مشخص شد مراکز آموزشی رشته‌های فنی و حرفه‌ای ضمن آموزش، دانشجویان را جذب بازار کار کرده و در زمینه اشتغال‌زایی خوب ظاهر شده اند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet