ولادت امام موسی کاظم (ع)
1389/05/11 19:20:00
سرویس اقتصادی
نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد

حمایت از هنرمندان صنایع دستی موجب توسعه اقتصادی می‌شود

**قالیبافی، گلیم بافی، نمدمالی، سرامیک و سفالسازی از مهمترین صنایع دستی استان سمنان هستند. قالیبافی در مهدیشهر و شهرستان شاهرود از مهمترین صنایع دستی به شمار می‌رفت اما این روزها رونق چندانی ندارد. ورود فرشهای ماشینی به بازار و نبود پشتوانه نیروی کاری و طراح قالی و نیز به دلیل کهولت تدریجی استادان و کارگران قالیباف، قالیبافی در استان سمنان دچار رکود فاحش شده است. امروز قالیبافان استان از نقش و طرح سایر مناطق مانند تبریز، مشهد، اصفهان، نائین، کاشان، یزد و کرمان استفاده می‌کنند. یکی دیگر از صنایع دستی که قدمت

در میان انواع صنایع دستی استان سمنان، صنعت سفالگری در این استان از پیشینه معتبر برخوردار است. در سالهای اخیر، راه‌اندازی واحدهای آموزش سفالگری و سرامیک در شهرهای سمنان و شاهرود موجب احیا و رشد بیشتر این صنعت در استان شد و هم‌اکنون ضمن تولید و ارسال تولیدات این رشته به استانهای دیگر، زمینه‌های تولید کالاهایی برای بخش صادرات خارجی نیز فراهم شده است. در حال حاضر سفالگران استان سمنان در کارگاه‌های سفالگری و سفال‌سازی در سطح استان به ساختن گونه‌هایی ارزشمند سفال مشغولند. در این میان، کارگاه سفالگری و سفال‌سازی قان‌بیگی در شاهرود از اهمیتی ویژه برخوردار است.  همچنین شهرستان سمنان به ویژه شهرهای سرخه، مهدیشهر، فولادمحله و روستاهای شهرستان دامغان و روستاهای بسطام از مهمترین مراکز تولید دستباف‌ها در استان سمنان هستند. با این همه صنایع دستی در استان سمنان از رونقی که باید برخوردار نیست. هر چند هر سال با برگزاری نمایشگاه‌های متعدد، به‌خصوص در ایام نوروز به صنایع دستی استان سمنان توجه می‌شود اما این نمی‌تواند به معنی توسعه صنایع دستی در استان سمنان باشد.

برنامه برای رونق اقتصادی

صنایع دستی و هنرهای سنتی استان سمنان نظیر سفال، نقاشی، چاپ قلمکار، منبت، معرق، سرامیک، نساجی، مصنوعات چرمی، زیراندازها و بافته‌های داری از جمله صنایع‌دستی رایج استان سمنان است که می‌توانند به یکی از پردرآمدترین بخش‌های اقتصادی صنایع‌دستی استان تبدیل شوند. در حال حاضرصنعت سرامیک به عنوان میراث مهم صنعتگران و هنرمندان سمنان از جمله صنایع دستی رایج در استان است که پس از قالی، گلیم و نساجی سنتی بیشترین فروش را به خود اختصاص داده است.

به اعتقاد مصطفی کواکبیان، صنایع دستی به دلیل رواج در نقاط محروم، این امکان را ایجاد می‌کند که از آن برای فقرزدایی، ایجاد اشتغال، تعدیل مشکلات اجتماعی و توسعه اقتصادی بهره گرفته شود. مصطفی کواکبیان نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی در این باره می‌گوید: «این صنایع در صورتی می‌تواند در توسعه اقتصادی نقش داشته باشد که هنرمندان رشته‌های مختلف صنایع دستی مورد حمایت قرار گیرند، بازار مناسب برای عرضه این محصولات ایجاد شود و برنامه مدونی برای سامان دادن به زیرساختها و گسترش این صنایع تهیه شود.»

به اعتقاد این نماینده مجلس، صنایع دستی در استان سمنان و حتی در دیگر استانهای کشور قابلیتی ارزشمند برای اشتغالزایی محسوب می‌شود و این قابلیت باید مد نظر دولتمردان قرار گیرد. کواکبیان در گفتگو با هفته نامه کویر در این باره می‌گوید: «صنایع دستی از جمله اموری است که حرفه اصلی یا فرعی بسیاری از مردم استان سمنان محسوب می‌شود و هنرمندان بسیاری در شهرها، روستاها و حتی در میان عشایر به این صنایع می‌پردازند.»

قابلیت‌های صنایع دستی استان سمنان

ازسوی دیگر، نماینده مردم سمنان درباره قابلیت‌های صنایع دستی در استان سمنان می‌گوید: «هزاران هنرمند در استان سمنان به تولید صنایع دستی مشغولند. تعداد قابل توجه این هنرمندان و نیز حضور فعال آنها در نمایشگاههای ملی و بین‌المللی و حتی کسب امتیازات برتر در این نمایشگاهها، حکایت از آن دارد که صنایع دستی استان سمنان می‌تواند به یکی از امکانات اقتصادی ارزشمند در این استان بدل شود».

 به گفته کواکبیان مجلس نه تنها هنرمندان سنتی بلکه دانش‌آموختگان رشته صنایع دستی نیز در استان سمنان بسیارند و دولت باید زمینه فعالیت را برای آنها فراهم کند. مصطفی کواکبیان هم درباره جایگاه صنایع دستی در استان سمنان می‌گوید: «تعداد هنرمندان فعال در عرصه صنایع دستی در قیاس با جمعیت یک استان، رشته‌های فعال صنایع دستی، فعالیت‌های جنبی در این زمینه از جمله آموزش، برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌ها و نمایشگاههای صنایع دستی امکانی است برای شناسایی جایگاه یک استان در زمینه صنایع دستی و با این وصف می‌توان گفت صنایع دستی در استان سمنان، همچون قابلیت درست کشف نشده‌ای است که باید از همه زوایا بررسی شود و برایش برنامه‌ریزی بلندمدت صورت بگیرد.»

پیش زمینه برای صادرات

نقش صنایع‌دستی و صادرات آن بر عوامل و متغیرهای توسعه اقتصادی از جمله درآمدارزی، درآمد سرانه، تولید ناخالص ملی، جمعیت و مهاجرت به اشتغال و در نتیجه توسعه اقتصادی و اجتماعی مؤثر است. کواکبیان درباره صادرات صنایع دستی می‌گوید: «در کشورهایی مثل ایران که منابع ملی آن صرف سرمایه‌گذاری در امور زیربنایی کشور می‌شود و درآمدسرانه و ضریب پس‌انداز به خصوص در مناطق روستایی در حدی، به زحمت کفاف حداقل معیشت را می‌دهد توجه به عامل کار به جای سرمایه امری ضروری به نظر می‌رسد.»

به عبارتی کواکبیان معتقد است افزایش تولید و صادرات صنایع دستی در افزایش تولید ناخالص ملی اثر مسقیم دارد، چراکه این صنایع بومی هستند. او در این باره توضیح می‌دهد: «با توجه به بومی بودن صنایع‌دستی افزایش تولید و صادرات آن در افزایش تولید ناخالص ملی اثر مستقیم خواهد داشت که از مهمترین معیارهای توسعه اقتصادی است. صنایع‌دستی یکی از ابزارها و عوامل مهم صادرات به حساب می‌آید. امروزه با توسعه صنایع‌دستی که یکی از بزرگترین صنایع بعد از صنایع سنگین و خودروسازی به شمار می‌آید، می‌توان با کمترین هزینه به بیشترین درآمد صادراتی دست یافت.»

این نماینده مجلس معتقد است صادرات صنایع دستی هم به شکل مستقیم و هم به شکل غیرمستقیم در توسعه اقتصاد کشور نقش دارد. او در این باره می‌گوید: «صادرات صنایع‌دستی می‌تواند نقش و اهمیت قابل ملاحظه‌ای در جذب گردشگر، تداوم و توسعه تولید، ایجاد و اشتغال مولد، ارز آوری به داخل و توسعه اقتصادی پایدار به دنبال داشته باشد.»

با توجه به نکات مطرح شده درباره صنایع دستی در استان سمنان، به نظر می‌رسد صنایع دستی در این استان زمانی به شکوفایی کامل خواهد رسید و خواهد توانست به عنوان یک صنعت سودآور مطرح شود که زمینه برای صادرات این محصولات فراهم شود. اما کواکبیان معتقد است قبل از ایجاد زمینه صادرات باید امکانات مناسب برای تولید بهتر در اختیار هنرمندان این صنعت قرار گیرد.

کواکبیان در این باره می‌گوید: «هر محصولی برای اینکه به صورت مداوم تولید شود، نیاز به بازار خرید دائمی دارد و باید همواره برای این محصول مشتریانی وجود داشته باشد که تقاضای خریدش را داشته باشند. بنابراین باید بازار مناسب ابتدا در داخل و سپس در خارج از کشور برای این محصولات ایجاد شود. ضمن اینکه تولید صنایع دستی نیازمند انگیزه برای تولید است اما متأسفانه صنایع دستی در کشور ما با معضلات متعددی روبه‌روست که انگیزه تولید را از بین می‌برند.»

نماینده سمنان درباره معضلات تولید صنایع دستی می‌گوید: «انحصاری بودن برخی بازارها، رعایت نکردن استانداردهای مناسب، عدم کیفیت مواد خام، بی‌توجهی به برخی ظرافت‌های کاری، بی‌توجهی به نوع درخواست متقاضی، نداشتن تنوع در تولیدات، عدم یکنواختی و یکپارچگی و یکسانی در تولیدات انبوه، سنتی بودن برخی فعالیت‌ها، شناسایی نشدن بازارهای مناسب داخلی و خارجی، نبود بودجه کافی در زمینه تحقیقات و پژوهش و بسیاری موارد دیگر از جمله معضلاتی هستند که صنایع دستی در کشور ما با آنها دست به گریبان است.»

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet