انتخابات ریاست جمهوری
1389/05/12 09:00:00
سرویس اقتصادی
نایب رئیس کمیسیون انرژی تاکیدکرد:

تحریم هاباعث حرکت به سوی خودکفایی در تولید سوخت

** کعبی نایب رئیس کمیسیون انرژی با بیان این مطلب که باید وابستگی کشور به درآمدهای نفتی کمتر شود، به لزوم توسعه پالایشگاه ها برای درآمدزایی بیشتر اشاره کرد و گفت: اگر با توسعه پالایشگاه ها در تولید سوخت به خودکفایی برسیم و این درآمدها را درصنعت و کشاورزی هزینه کنیم، وابستگی کشور به درآمد نفتی کمتر می شود.

"عبدالله کعبی" نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با بیان این مطلب که همیشه در بودجه ریزی کشور اساس بودجه ریزی بر درآمدهای نفتی بوده است، به لزوم استقلال کشور از درآمدهای ناشی از نفت که یک کالای سیاسی است، اشاره کرد و گفت: مسیر حرکت باید به سمتی باشد که روزبروز با توسعه صنعت و کشاورزی و بر اساس یک برنامه استراتژیک، از وابستگی ما و بودجه ما به درآمدهای نفتی کم شود.

نایب رئیس کمیسیون انرژی با بیان این مطلب که با شروع تحریم ها روند افزایش و توسعه پالایشگاه ها آغاز شده است، کارهای انجام شده در سه سال اخیر، در این حوزه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: یکی از برکات تحریم ها این است که بجای صادرات نفت خام به سمت توسعه پالایشگاه ها و حرکت به سمت خودکفایی در تولید سوخت و فرآورده های نفتی حرکت کرده ایم.

کعبی با تاکید بر این موضوع که کشورهای بیگانه با توسل به ابزار تحریم، قصد تهدید کشور ما را دارند گفت: با آغاز سهمیه بندی بنزین و وقتی که نیات تهدید آمیز کشورهای غربی از تحریم برای ما روشن تر شد، حرکتی از سوی دولت در راستای احداث پالایشگاه ها صورت گرفت که حرکت خوب و قابل تقدیری است.

نماینده مردم آبادان که سابقه چهار دوره نمایندگی مجلس را دارد، با بیان این مطلب که رویکرد به توسعه پالایشگاه ها خوب ولی روند توسعه پالایشگاه ها کند است، گفت: بنا به گفته مسئولان وزارت نفت تا دو سال آینده باید در تولید سوخت به خودکفایی برسیم که من با شواهد موجود هرچند به این موضوع امیدوارم، اما خوشبین نیستم؛ چرا که روند فعلی در توسعه پالایشگاه ها را برای رسیدن به این هدف کند می دانم.

نایب رئیس کمیسیون انرژی با بیان این مطلب که اگر در تولید سوخت به خودکفایی برسیم، دو اتفاق مهم در کشور خواهد افتاد، گفت: با خودکفایی در تولید سوخت دو اتفاق مهم می افتد، اول رهایی از تهدیدهایی است که از سوی کشورهای متخاصم علیه ما وجود دارد و دوم کمتر شدن هزینه های حمل و نقل و خرید انرژی از کشورهای خارجی است.

وی با بیان اینکه رسیدن به خودکفایی در عرصه تولید سوخت، باعث بالا رفتن درآمد کشور می شود گفت: خودکفایی در این عرصه علاوه بر اینکه اشتغالزایی بالایی دارد باعث بالارفتن درآمد ملی کشور نیز می شود.

اگر وابسته به درآمد نفت باشیم تکلیف آیندگان ما چه خواهد بود؟

کعبی با طرح این پرسش که تا کی باید وابسته به منابع نفت باشیم و با این روند تکلیف آیندگان ما در جهان جدید چه خواهد شد، گفت: امروز بیشتر از هر زمانی لزوم سرمایه گذاری در عرصه صنعت و کشاورزی احساس می شود و باید با حرکت به سوی توسعه این بخش ها، امنیت اقتصادی آینده کشور را تضمین کرد.

نایب رئیس کمیسیون انرژی با تاکید بر این که بخش خودرو سازی می تواند یکی از بخش های مهم در جهت قطع وابستگی به درآمدهای نفتی باشد، به لزوم سرمایه گذاری و بالا بردن کیفیت صنعت خودور اشاره کرد و گفت: اگر بهره وری و کیفیت در بخش خودرو سازی را بالا ببریم، این صنعت می تواند با ایجاد حس رقابت در بازار جهانی شرکت کند و کم کم به واسطه اشتغالزایی و درآمدزایی که دارد باعث قطع وابستگی ما به درآمدهای نفتی شود.

 نماینده آبادان گفت : بحث قطع وابستگی به درآمدهای نفتی یکی از مهمترین دغدغه های دولتمردان و قانون گذاران ایران در سالهای اخیر بوده است و همواره یکی از مهمترین انتقادهای وارده به مدیریت اقتصادی کشور را شامل شده است، در سالهای اخیر و بعد از افزایش تحریم ها علیه ایران، دولت در راستای افزایش و توسعه پالایشگاه ها اقدام کرده  تا با قطع وابستگی به واردات فرآورده های نفتی، آثار این تحریم ها را کم کند و آنها را از حالت تهدید برای منافع ملی ایران خارج کند.
کعبی افزود : بسیاری از کارشناسان تحریم های غرب علیه ایران را فرصتی برای شکوفایی توان داخلی ایرانیان جهت عبور از بحران هایی که غرب برای آن بوجود می آورد، عنوان می کنند. رویکرد توسعه پالایشگاه ها که در سالهای اخیر با جدیت از سوی دولت دنبال می شود، هرچند به زعم برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس کند است؛ اما روندی مثبت و موثر را در راستای قطع وابستگی ایران به درآمدهای نفتی و افزایش توان داخلی طی می کند .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet