هدر اصلی
1389/05/12 15:24:00
سرویس اقتصادی
جعفرقادری:

مجلس کم و بیش ازمیزان موجودی صندوق ذخیره ارزی اطلاع دارد

**عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات خاطر نشان کرد:در نحوه عملکرد صندوق ذخیره ارزی دولت و مجلس به یک اندازه مقصر هستند چرا که دولت با مصوبه مجلس تخلف کرده و بیشتر از حد مجاز برای بودجه از صندوق برداشت کرده است در حقیقت در کوتاهی که صورت گرفته مجلس و دولت هر دو سهیم هستند.

"جعفر قادری" نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت گفت: موجودی حساب ذخیره ارزی به شکل رسمی اعلام نشده اما منابع ارزی در صندوق وجود دارد که با توجه به مسائل امنیتی نمی توان آن را منتشر کرد. 

وی خاطر نشان کرد: برای حل مشکلات مربوط به صندوق ذخیره ارزی، صندوق توسعه ملی تاسیس می شود که با توجه به مبالغی  که باید در اختیار بخش غیر دولتی قرار دهد، تا حدودی مشکل صندوق ذخیره ارزی حل می شود.

 نماینده شیراز یادآور شد: تفکیک صندوق توسعه ملی و صندوق ذخیره ارزی در برنامه پنجم باعث می شود هر دو این صندوقها  شفاف عمل کنند و عملکرد آنها قابل ارزیابی باشد.

 وی ادامه داد: صندوق توسعه ملی باعث می شود منابع صندوق غیر از کمک به بخش خصوصی در جای دیگری هزینه نشود.این امر در بودجه و اساسنامه صندوق توسعه ملی مورد توجه قرار می گیرد.

قادری درباره سازو کار صندودق ذخیره ارزی تصریح کرد: بر اساس مواد برنامه چهارم که تفکیک این حساب را در اصل 44مشخص کرده 50 درصد منابع صندوق باید در اختیار بخش غیر دولتی و 50 درصد با مجوز مجلس برای کمک به منابع ارزی بودجه مورد استفاده قرار بگیرد.

وی در خصوص اطلاع رسانی از موجودی صندوق ذخیره ارزی افزود: اطلاعات مربوط به حساب ذخیره ارزی در اختیار بانک مرکزی است و هرگاه دولت صلاح بداند آن را منتشر می کند. اما مجلس کم و بیش از میزان موجودی اطلاع دارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات درباره عملکرد صندوق گفت: پرداخت50 درصد موجودی صندوق به بخش خصوصی نیازی به مصوبه مجلس ندارد. این درحالی است که عملکرد صندوق نشان می دهد سهم بخش خصوصی رعایت نشده و بیشتر برداشتها در سالهای گذشته به بودجه تزریق شده است.

وی در نهایت خاطر نشان کرد: در نحوه عملکرد صندوق ذخیره ارزی دولت و مجلس به یک اندازه مقصر هستند چرا که دولت با مصوبه مجلس تخلف کرده و بیشتر از حد مجاز برای بودجه از صندوق برداشت کرده است در حقیقت در کوتاهی که صورت گرفته مجلس و دولت هر دو سهیم هستند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet