هدر اصلی
1389/05/13 09:10:00
سرویس اقتصادی
نمایندگان ایرانشهر و زابل بررسی کردند:

نقش حیاتی کارآفرینی درسیستان وبلوچستان

**همه بر این باورند که کارآفرینی موتور محرکه توسعه اقتصادی کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است. سه دلیل مهم کشورها برای توجه به مقوله کارآفرینی، تولید ثروت، توسعه تکنولوژی و اشتغال مولد است. در حالی که در کشور ما به گفته کارشناسان به اشتباه این مفهوم صرفاً با اشتغال‌زایی مترادف شده و فقط برای حل مشکل اشتغال به سمت کار آفرینی پیش می‌رویم.

علیرغم اینکه در کشورهای پیشرفته دنیا از اواخر دهه 1970 به بعد  به موضوع کارآفرینی توجه جدی شده و حتی در بسیاری از کشورهای در حال توسعه هم از اواخر دهه 1980 این موضوع را مورد توجه قرار داده اند، در کشور ما تا شروع اجرای برنامه سوم توسعه، توجه چندانی به کارآفرینی نشده بود. حتی در محافل علمی و دانشگاهی نیز به جز موارد بسیار نادر، فعالیتی در این زمینه صورت نگرفته بود. مشکل بیکاری و پیش‌بینی حادتر شدن آن در دهه 1380 موجب شد که در زمان تدوین برنامه سوم توسعه، موضوع توسعه کارآفرینی مورد توجه قرار گیرد. در برنامه چهارم ، توسعه کارآفرینی در سطح وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جهاد کشاورزی، صنایع و معادن و فلزات و همچنین مؤسسه جهاد دانشگاهی به دلیل ارتباط با فعالیت‌های آنها، مطرح شده است. وضعیت اقتصادی کشور و ترکیب جمعیتی امروزه بیش از پیش مارا نیازمند یافتن زمینه‌های پیشرو در صحنه اقتصادی می‌کند و در این راستا ضرورت داشتن مدل، الگو و راهکارهای مناسب جهت آموزش، تربیت و استفاده بهینه از نیروی فعال و کارآفرین بیشتر می‌شود.

وزارت کار و امور اجتماعی یکی از متولیان اشتغال در کشور نیزدر آستانه راه در راستای وظایف و اهداف خود، به کارآفرینی به عنوان یک راهکار مؤثر در ایجاد اشتغال نگریسته و در این زمینه اقداماتی به عمل آورد. از جمله اهم این اقدامات می‌توان به برگزاری جشنواره اشتغال و کارآفرینی در مهر ماه سال 1383 اشاره کرد که اهدافی مانند شناسایی و معرفی طرح‌ها و تلاش‌گران برگزیده در حوزه اشتغال و کارآفرینی، ترویج و اشاعه فرهنگ کارآفرینی به منظور ایجاد اشتغال بیشتر، ‌فراهم ساختن زمینه مناسب برای رقابت سازنده در این عرصه را دنبال می‌کرد.

 

 وزارتخانه‌های تعاون و صنایع متولیان کار آفرینی هستند

اما کار آفرینی در استانهای محروم و توسعه نیافته که با مشکلات بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنند تا چه اندازه موفق و کار آمد بوده است و تا چه اندازه توانسته است تولید کننده کار، ‌ثروت و اشتغال باشد؟

محمد قیوم دهقانی نماینده مردم ایرانشهر در گفتگو با هفته نامه مندیل معتقد است سیستان و بلوچستان با توجه به درصد بالای بیکاری، محرومیت و توسعه نیافتگی درزمینه کارآفرینی نیاز به آموزش و فعالیت‌های زیادی دارد.

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس شورای اسلامی به عدم سرمایه گذاری‌ها در استان اشاره می‌کند و می‌گوید: غیر بومی‌ها با مشکلاتی که در استان ما وجود دارد تمایلی به سرمایه‌گذاری ندارند و بومی‌ها هم توانایی کمی در زمینه سرمایه‌گذاری دارند. اما به نظر می‌رسد بالاخره باید از جایی شروع کرد و استان مابه لحاظ محرومیت و فقر نیاز بیشتری به کار آفرین های بومی دارد اما قبل از هر چیز آنها باید بتوانند از آموزشهایی در این زمینه بر خوردار شوند.

نماینده مردم ایرانشهر در پاسخ به این سؤال که وزارت کار به عنوان متولی اشتغال و متعاقباً ایجاد تسهیلات جهت کار آفرینی است، ‌می گوید:  من وزارت کار را متولی این کار نمی‌دانم این وزارتخانه وظیفه‌اش حفظ حقوق کارگر است . وزارت کار متولی کار آفرینی نیست اما وظیفه‌اش نظارت بر اجرای کار است.

دهقانی وزارت تعاون و وزارت صنایع را از متولیان کار در کشور می‌داند و معتقد است این دو وزارتخانه موظفند در زمینه کارآفرینی تلاش‌هایی انجام دهند.

 

عدم بازدهی بنگاههای کوچک زودبازده

آنچه بر اهمیت کارآفرینی در بسیاری از مناطق می‌افزاید وجود محرومیت و بالا بودن آمار بیکاری است که در کشور ما بسیاری از استان‌ها رادر بر می‌گیرد . نقشی که کار آفرینی در اشتغالزایی و به دنبال آن در توسعه پایدار می‌تواند داشته باشد اجتناب ناپذیر است.

 حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان با اشاره به نرخ بیکاری بالای 30 درصد در استان سیستان و بلوچستان، ‌در عدم بازدهی بنگاههای کوچک زودبازده با دهقانی هم عقیده است.

 

وزارت کار هماهنگ کننده وزارتخانه‌ها در ایجاد اشتغال است

عباسعلی نورا عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس شورای اسلامی دلایل دیگری در ضعف کارآفرینی در استان دارد.

 نورا معتقد است کارآفرینی بر بستر اشتغال بارور می‌شود و تا جایی اشتغال ایجاد نشود بحث از کار آفرینی بیهوده است.

 نماینده مردم زابل و زهک در توضیح مفهوم کارآفرینی به هفته نامه مندیل می‌گوید: کارآفرینی یعنی ایجاد اشتغال و کار از تجربه‌هایی که دیگران کرده‌اند. اما ما متأسفانه از داشتن تجربه‌های دیگران محرومیم که بخواهیم ایجاد کارآفرینی کنیم. کار آفرینی در کشور ما به علت عدم زیرساختها و بستر‌های لازم به شکل واقعی وجود ندارد.

 این نماینده نمونه‌هایی که در برخی دانشگاهها یا در بخش شیلات و یا سیمان در این زمینه انجام شده است نمونه‌هایی موفق و اندک می‌شمارد. نورا درخصوص سهم وزارت کار به عنوان متولی اشتغال، به وضعیت اشتغال در استان سیستان وبلوچستان و فارغ التحصیلان بیکار آن اشاره می‌کند و می‌گوید: این وزارتخانه می تواند وضعیت اشتغال را از طریق سازمانها و مؤسسات سازماندهی کند.

عضو کمیسیون بودجه مدیریت وزارت کار را در سراسر کشور دارای مشکلاتی می‌داندو می‌گوید: این وزارتخانه خودش ایجاد شغل نمی‌کند بلکه باید بتواند دیگران را تشویق به اشتغال کند، مثل وزارت صنایع و یا تعاون، ‌وزارت کاردر این صورت می‌تواند نقش هماهنگ کننده داشته باشد. 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet