خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1389/05/13 11:25:00
سرویس سیاسی
نوروزی خواستار شد:

احیای جایگاه واقعی هیات نظار ت بر عملکرد شوراها

**عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور،بررسی مصوبات و رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در شوراها را از مهمترین وظیفه کمیته حل اختلاف و نظارت بر شوراهای استانی عنوان کرد و خواستار احیای جایگاه واقعی این کمیته شد.

"حسن نوروزی" نماینده ناظر در کمیته حل اختلاف و نظارت بر شوراهای استان در گفتگو با خبرنگار خانه ملت اظهار داشت:بعد از تمدید دوره سوم شوراهای اسلامی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور عملا منحل شد چرا که قرار نیست تا 2 سال آینده انتخابات برگزار شود .

نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخش زیادی از مسئولیت های این هیات به کمیته حل اختلاف و نظارت و شوراهای استان واگذار شده است،افزود:در این هیات نظارت 2 نماینده از قوه مقننه،استاندار،رئیس دادگستری تهران و نماینده ای از شوراهای استانی حضور دارند .

وی بررسی مصوبات و رسیدگی به تخلفات شوراها را دو وظیفه اصلی این هیات عنوان کرد و گفت: مصوباتی از شوراها که در کمیته تطبیق مصوبات فرمانداری ها رد می شود و شوراها بر آن اصرار می ورزند برای بررسی بیشتر ، تصمیم گیری و رای نهایی در مورد آن ها به این کمیته ارجاع داده می شود .

نوروزی ادامه داد:یکی دیگر از وظایف مهم و اساسی این کمیته،رسیدگی به تخلفات و تخطی هایی است که از سوی اعضای شوراها صورت گرفته است که در مقابل این جرم 8 مجازات در قانون اساسی پیش بینی شده که از جمله آن می توان به اخطار بدون درج در پرونده ،اخطار با اعلان عمومی،عزل یک ساله و... اشاره کرد.

نوروزی رای به انحلال شوراها را در چارچوب اختیارات این هیات نظارت عنوان کرد و اظهار داشت : چنانچه فرماندار بنا به دلایلی از جمله تخلف ،سهل انگاری و عدم کارایی شوراها درخواست انحلال آنها را مطرح کند ،کمیته نظارت موظف است با بررسی درخواست فرماندار و جوانب امر در مورد انحلال یا ابقای شوراها تصمیم گیری کند .

وی خاطر نشان کرد:این وظایف تعریف شده نشان دهنده آن است که هیاتهای نظارت می توانند نقش مهمی در استمرار واقعی جایگاه شوراها داشته باشند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با تاکید براینکه این هیات نظارت هنوز جایگاه وافعی خود در روند کاری شوراها را پیدا نکرده است،خاطر نشان کرد:اگر برنامه ریزی مدون و قوی برای ساماندهی فعالیت ها و حوزه های نظارتی این کمیته صورت گیرد مطمئنا در بهبود روند کاری شوراها و اصالت بخشی به آنها نیز موثرخواهد بود.

نماینده مردم رباط کریم درمجلس افزود: متاسفانه جایگاه هیات های نظارت حتی درمجلس هم به درستی تعریف نشده است.معتقدم باید دبیرخانه ای در مجلس بر اعمال این هیات ها،نظارت کند و به دقت پیگیر عملکرد و فعالیت آنها باشد .

نوروزی تصریح کرد:حتی دیوان عدالت اداری هم به رای و تصمیم گیریهای این هیات توجهی نمی کند و بعضی اوقات مشاهده می شود که نظری که این هیات داده است به دلیل شکایت افراد،توسط دیوان عدالت اداری رد می شود بدون اینکه از اعضای هیات برای دادن این رای توضیح بخواهند .

این نماینده مجلس در پایان بر هماهنگی بیشتر بین هیات نظارت،اعضای شوراهاو دیوان عدالت اداری  تاکید کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet