انتخابات ریاست جمهوری
1386/05/08 17:01:00
سرویس سیاسی
رئیس مجلس در مراسم اعتکاف دانشگاه تهران :

ریشه هر نوع سازندگی و توسعه، اعتکاف و امور معنوی است

جداد عادل گفت: برخی افراد عقیده دارند که معتکفین بیکار هستند و تنها در مسجد به عبادت می‌پردازند و این باعث اثربخشی در رشد اقتصادی می‌شود، ولی ما می گوییم ریشه هر نوع سازندگی و توسعه، همین اعتکاف و امور معنوی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه همزمان با ایام البیض در مراسم معنوی اعتکاف در مسجد دانشگاه تهران حضور یافت.

دکتر غلامعلی حدادعادل با حضور در جمع دانشجویان معتکف و گفت وگو با آنان از نزدیک در جریان برگزاری این مراسم معنوی و روحانی قرار گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اظهار خوشحالی از استقبال و حضور جوانان در این گونه برنامه‌های فرهنگی و معنوی ابراز امیدواری کرد که جلوه‌ها و تاثیرات مثبت این برنامه‌های مذهبی در رفتارهای اجتماعی جوانان ظهور و بروز داشته باشد.

دکتر حدادعادل همچنین در مراسم نماز جماعت ظهر و عصر و دعا و نیایش دانشجویان معتکف شرکت کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در روز پایانی مراسم اعتکاف مسجد دانشگاه تهران با تسلیت سالروز وفات بانوی کربلا حضرت زینب(س) و تبریک به معتکفین دانشجو جهت شرکت در این مراسم معنوی اظهار کرد: مراسم اعتکاف در سال‌های بعد از انقلاب در کشور گسترش پیدا کرد و یکی از نعمات الهی و هدایای جمهوری اسلامی به جامعه ما بود که این سنت از یاد رفته را زنده کرد.

حدادعادل با بیان این که مسجد دانشگاه تهران جایی است که شهدایی چون بهشتی، باهنر، رجایی و سایرین در سال‌های انقلاب در این مکان تحصن کرده‌اند، گفت: روح آنها از حضور شما در این مکان‌ها شادمان است و شاید آنها در آن روز این آینده را می‌دیدند. این اعتکاف و مدتی زندگی روزمره را ترک کردن، از سنت‌های اولیای خداست.

وی افزود: اساس زندگی همین کارهای معنوی است؛ چون اگر تقوا نباشد تمامی این کارها به درد انسان نخواهد خورد. زیرا مهم‌ترین نیاز امت که امام علی(ع) نیز در نهج‌البلاغه به آن تاکید کرده‌اند تقوا و فاصله گرفتن از شیطان است.

حدادعادل با تبریک به جوانان حاضر در این مراسم خاطرنشان کرد: حال و هوایی که الان جمهوری اسلامی برای پیشرفت معنوی جوانان و دانشجویان فراهم کرده همانند بهاری است که بذر زیر سنگ نیز در آن رشد کرده و سبز می‌شود.

وی در ادامه اظهار داشت: یکی از خصوصیات خاص انسان بی‌نهایت طلبی است و این خصوصیت مخصوص انسان است و ربطی به این ندارد که شخص معتقد به دینی باشد یا نباشد؛ به هر حال انسان سیری‌ناپذیر است و توقف نمی‌کند و اگر این بی‌نهایت‌طلبی انسان متوجه اموری شود که لایق انسان نیست، تبدیل به حرص می‌شود که انسان را از مسیر اخلاقی و انسانی دور می‌کند.

حدادعادل در ادامه تصریح کرد: آن مطلوبی که متناسب با این صفت انسان و طلب اوست خدای واحد و کریم است و انسان باید تلاش کرده و خود را به خداوند و این دریای رحمت برساند.

وی اعتکاف مومنین جوان و دانشجو را از چند جهت حایز اهمیت دانست و گفت: اولا این که عموم افرادی که در این مراسم حضور دارند جوانان هستند، دوم این که این امر مقدس در دانشگاه پذیرفته شده که یک امیدواری به همه ما می‌بخشد که آن حضور دین در دانشگاه‌هاست.

رئیس مجلس شورای اسلامی یکی از توطئه‌های دشمنان در قرن‌های اخیر را طرح‌ریزی برای برچیده شدن دین از دانشگاه‌ها و مراکز علمی برشمرد و افزود: یکی از توطئه‌های دشمنان این بود که هر که به دنبال علوم جدید برود باید از دین ببرد و در آن زمان صحبت از دین در دانشگاه‌ها امر عجیب و غریبی بود؛ به طوری که وقتی این اجتماعات شما را می‌بینیم آن وقت می‌دانیم که چقدر شرایط عوض شده است.

وی افزود: شما جوانان و دانشجویان باید فرصت‌های به وجود آمده را محترم بشمارید تا در سال‌های آینده این خودسازی به درد زندگی و کار شما بخورد، شما در دانشگاه مانند کشتی در ساحل هستید؛ تا وقتی از ساحل جدا نشده‌اید هر چه آذوقه برای سفر در دریای خروشان لازم دارید تامین کنید، چون بعدها این امکان خودسازی و پرداختن به امور معنوی کمتر پیش می‌آید.

رییس مجلس خاطرنشان کرد: خود را برای خدمت به اسلام، مردم و انقلاب آماده کنید؛ زیرا راه تقریب به خدا همان خدمت به مردم است.

حدادعادل هم چنین با اشاره به سالگرد پیروزی حزب‌الله لبنان خاطرنشان کرد: باید ببینیم نیرویی 44 هزار نفری چگونه درمقابل ارتش مجهز رژیم صهیونیستی به پیروزی رسید که مطمئنا این نشان از تاثیر ایمان و خودسازی جوانان مسلمان بود.

وی ابراز عقیده کرد: پیشرفت مادی و علمی این کشور نیز در سایه ایمان میسر خواهد بود و این که مقام معظم رهبری بارها بر پیشرفت علمی تاکید کرده‌اند، نشانه یک جهاد علمی است که کلید آن به دست جوانان مومن و متدین ایران مثل شما معتکفین قرار گرفته است.

حداد عادل هم‌چنین جوانان را از خطر وجود اندیشه سکولار که به رنگ‌ها و قالب‌های مختلف در حال فعالیت در تمامی کشورها و به خصوص کشورمان است، بر حذر داشت و تصریح کرد: اندیشه سکولار در پی این است که به شما تحمیل کند که تنها به عبادت و تسبیح به دست گرفتن در مساجد اکتفا کنید؛ زیرا حساب دین از جامعه شما جداست، به طوری که معاویه نیز در آن زمان چنین تفکری را دنبال می‌کرده که باید مواظب این تفکر در جامعه بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود در مراسم پایانی اعتکاف مسجد دانشگاه تهران با اشاره به این که به شکر خدا، دولت و مجلس با نوع فکر و مسیر شما جوانان مومن همسو و همراه است، اظهارداشت:

تلاش ما در مجلس بر این است که هر چه بیشتر به یاری دولت بیاییم که نمونه آن سهمیه‌بندی بنزین و کمک مجلس به دولت در این زمینه بود.

حدادعادل بیان داشت: متاسفانه برخی از کارشکنی‌ها، مخالفت‌ها و مزاحمت‌ها  از سوی برخی افراد بر سر راه این طرح وجود دارد.

وی هم چنین خاطرنشان کرد: وقتی من از طرح سهمیه‌بندی بنزین صحبت می‌کنم می‌گویند مگر نمی‌خواهید دوباره رای بیاورید؛ آن وقت ما می‌گوییم ما که برای رای آوردن نیامده‌ایم و تنها وظیفه خود را انجام می‌دهیم، زیرا این به سود کشور است.

حدادعادل با انتقاد از افرادی که به هر شکلی در بحث سهمیه‌بندی بنزین کارشکنی می‌کنند، متذکر شد: حالا که چنین مجلس و دولتی برای اجرای این کار پیدا شده برخی به هر شکلی یک کارشکنی انجام می‌دهند و نه تنها هیچ کمکی انجام نمی‌دهند، بلکه در فکر مشکل تراشی هستند و ریشه‌ همه این مسایل به نبود خودسازی و پایین بودن سطح معنوی این افراد مربوط می شود.

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet