خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
اخلاق بندگی ۷ :

نیت غایی؛ مهم‌ترین اصل در انجام کارها

یکشنبه 19 اردیبهشت 1400 ساعت 11:23
حجت‌الاسلام والمسلمین آقا تهرانی در قسمت هفتم درس‌ گفتار «اخلاق بندگی»، در ادامه مبحث نیت گفت: به نیات‌تان دقت کنید که برای چه کاری را انجام می‌دهید؛ نیت غایی(آخری) مهم است که مثلاً کار می‌کنم، درآمد کسب می‌کنم و .. که چه کار کنم؛ این نیت آخر مهم است. باید این را مواظبت کرد فقط برای خدا باشد و اگر برای هر کس و هر چیز دیگری باشد باختید.

 

 

بخش هفتم «اخلاق بندگی» به شرح ذیل است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

برای همه دختران و پسران از خدا توفیق بیشتر می‌طلبم و انشالله در این ماه که روزه می‌گیرید این ضعف جسمانی به درد شما می‌خورد و غصه آن را نخورید که بعداً در روز حشر وقتی که از قبرها بیرون می‌آییم خیلی به این توجهات نیاز داریم.

 

در ادامه صحبت جلسه قبل درباره نیت، در روایت داریم که «لکل امرئ ما نوى»؛ دستاورد هر کسی به نیت اوست. اصلاً نیت است که به کارها ارزش می‌دهد. گاهی اوقات ما نیات مختلفی داریم. مثلاً وقتی من می‌خواهم از منزل یا محل کار به جایی بروم تا آنجا هر لحظه اراده‌ها و نیات مختلفی می‌کنم اما مهم آخرین نیت است. از کسانی که وارد مدرسه می‌شوند می‌پرسند برای چه مدرسه آمدید؛ یکی می‌گوید درس بخوانم، یکی می‌گوید دیپلم، لیسانس یا دکتری بگیرم و .. سؤال این است که چرا؟ برای اینکه به مردم خدمت کنم، پولدارتر شوم، بیشتر معروف شوم، به صندلی بزرگ‌تری برسم و ... اینها نیت است که همان هدف آخر است.

 

به نیات‌تان دقت کنید که برای چه کاری را انجام می‌دهید. به قولی نیت غایی(آخری) مهم است که مثلاً کار می‌کنم، درآمد کسب می‌کنم و .. که چه کار کنم؛ این نیت آخر مهم است. باید این را مواظبت کرد فقط برای خدا باشد و اگر برای هر کس و هر چیز دیگری باشد باختید. عمرتان را مفت نفروشید. انسان نباید عمر و دارایی خود را ارزان بدهد.

 

وقتی کار می‌کنم حقوقی می‌گیریم؛ اما این هدف آخر نیست. حتی اینکه این حقوق را هزینه زندگی و خانواده می‌کنم خوب است اما باز هم هدف آخر نیست. گرچه در روایات است که «الکاد على عیاله کالمجاهد فى سبیل الله» ولی مجاهد هم نیت بالاتری دارد و به خاطر اینکه خدا دوست دارد این کار را انجام می‌دهد تا خانواده و همسر و فرزندان اذیت نشوند و مردانگی و همت می‌کند و به دنبال کار می‌رود. پس نیت‌تان رسیدن به خدای تعالی و کمال مطلق باشد که رسیدن به کمال مطلق انسانی هدف آخر ماست.

 

انتهای پیام

ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

Powerd By : Tasvirnet