هدر موبایل
1389/05/23 18:49:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون عمران:

برای کنترل بازار مسکن خلاء قانونی وجود دارد

**عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که بخشی از مشکل موجود در بخش مسکن به عرضه نشدن منازل مسکونی خالی بر می‌گردد، گفت: متاسفانه نوعی احتکار در زمینه مسکن وجود دارد و برای مقابله با آن نیز خلاء قانونی داریم.

"نصرالله کمالیان" عضو کمیسیون عمران در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت از وجود خلاء قانونی در مورد کنترل بازار مسکن و اجاره بها خبر داد و گفت: متاسفانه در حال حاضر به خاطر خلاء قانونی، کسانی که خانه‌ای دارند و اجاره نمی‌دهند، هیچ پیگردی متوجه آنها نمی شود و این موضوع خودبخود باعث کاهش عرضه و ایجاد مشکل در بازار مسکن، بخصوص در کلانشهرها می‌شود.

کمالیان با اشاره به وجود خانه های قابل بهره برداری اما خال از سکنه در کلانشهرها گفت: با قوانین فعلی اگر خانه ای برای مدت بخصوصی خالی بماند هیچ جریمه و پیگردی متوجه مالک آن خانه نمی شود، در صورتیکه مالکین چنین واحدهایی باید به خاطر ارائه نکردن منزل مسکونی خود جریمه پرداخت کنند؛ چرا که اینها سرمایه ای را بلوکه کرده اند و این در حکم احتکار است.

عضو کمیسیون عمران همچنین بر لزوم نظام مند شدن اجاره بها در کلانشهرها اشاره کرد و گفت: در بسیاری از کشورهای جهان سیستم نظام مند اجاره بها اجرا می شود و ما نیز می توانیم با تصویب قوانین پویا در این جهت حرکت کنیم.

وی با اشاره به قوانین موجود در مورد رابطه موجر و مستاجر گفت: قوانین کشور ما در مورد روابط موجر و مستاجر به نحوی است که خودبخود ایرادات بسیاری را بوجود می آورد و برای رهایی مردم و اقتصاد کشور از این وضعیت باید به اصلاح این قوانین پرداخت.

نماینده مردم فاروج و قوچان در تشریح وضعیت فعلی بازار مسکن، گفت: وضعیت فعلی بازار مسکن را نمی توانیم رکود نام دهیم؛ چرا که این وضعیت که به واسطه سیاست های انقباضی پولی بوجود آمده در واقع رکود در بازار داغ و کاذب مسکن است نه رکود در ساختمان سازی.

کمالیان در پایان از مسکن مهر به عنوان فرصتی مناسب برای کنترل بازار مسکن یاد کرد و گفت: مسکن مهر هشداری به کسانی بود که قصد احتکار و انحصار در بازار مسکن را داشتند، از این جهت می شود مسکن مهر را پارامتر خوبی برای ثابت نگاه داشتن قیمت مسکن در نظر گرفت و با ادامه این طرح به وضعیت مسکن کشور سر و سامان داد.

وزیر مسکن و شهرسازی، هفته گذشته در گفتگویی رسانه ای از نظام مند کردن اجاره بها در تهران و لزوم نظام مند کردن اجاره بها در تهران با توسل به قوانین جدید خبر داده بود. در همین راستا گروهی از کارشناسان حوزه مسکن از سخنان وزیر مسکن انتقاد کرده و تعیین اجاره بها توسط دولت را مورد نقد قرار دادند. در مقابل گروهی از کارشناسان نیز بر لزوم تدوین قوانین جدید برای کنترل بازار مسکن و ادامه سیاست‌های انقباضی تاکید دارند و معتقدند که دولت باید برای کنترل بازار مسکن در این حیطه وارد شود و اجازه احتکار منازل را از مالکان واحدهای مسکونی خالی بگیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet