روز مجلس
1389/05/24 10:15:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
یک عضو کمیسیون اصل نود:

واردات بی‌رویه از مشکلات اساسی در اشتغال و تولید داخل است

**عضو کمیسیون اصل نودم قانون اساسی گفت: یکی از مشکلات اصلی در بخش اشتغال و تولید داخلی، مساله واردات بی‌رویه و بی‌حساب و کتاب و غیرکارشناسی است؛ در واقع وارداتی که بر اساس منافع افراد صورت می‌گیرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحاجی‌محمد موحد در گفت‌وگو با ایسنا، عنوان کرد: بارها فریاد برآمده که کارخانه‌های ریسندگی و بافندگی ما در حال ورشکستگی و نابودی است و عمده دلیل نابودی آنها هم نبود برنامه‌ و عدم توجه به واردات بی‌حساب و کتاب است؛ هر روز شاهد بحران در یکی از کارخانه‌ها بوده و هستیم.

وی ادامه داد: از دیگر سو، شاهدیم کالاهای چینی تمام بازار کشور را فرا گرفته و به هر جنسی و کالایی دست بزنیم روی آن نوشته شده که محصول کشور چین است. به همین دلیل اگر خواستار ساماندهی شدن این قبیل مسائل هستیم باید یک انقلاب اساسی در مقوله صادرات و واردات ایجاد کرده و یک برنامه اساسی و مدون در این رابطه طراحی کنیم.

نماینده مردم بهبهان در خانه ملت با بیان این‌که در این زمینه مشکل قانون وجود ندارد، خاطرنشان کرد: هر کس بگوید مشکل از قانون است اشتباه می‌کند، اما اگر جایی خلاء قانونی باشد مجلس آمادگی کامل برای رفع مشکلات نبود قانون را دارد.

موحد تصریح کرد: اگر واقعا به تولید داخلی و اشتغال می‌اندیشیم باید واردات را ساماندهی کنیم و در این جهت به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که سرمایه‌گذار در بخش‌های تولیدی به آینده کاری خود در داخل امیدوار باشد، زیرا یکی از دغدغه‌های همیشگی سرمایه‌گذاران نبود برنامه و تدبیر است و من این مسئله را یک خطر جدی می‌دانم که باید برای آن فکر اساسی و چاره اندیشی شود.

وی با بیان این‌که در این وضعیت دولت متولی امر است و باید تکلیف را روشن کند، افزود: در واقع دولت باید متولی را تعیین کند و هر چند در روزهای اخیر از وزیر بازرگانی در مورد واردات بی‌رویه سوال شد معتقدم باید بحث را فراتر از سوال ببرند.

نماینده مردم بهبهان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مسوولین امر باید در این رابطه احساس خطر کنند و تکلیف واردات و صادرات را به گونه‌ای ترسیم کنند که هر کس از هر کانال و هر مسیری نتواند در این میدان وارد شود و هرگونه می‌خواهد عمل کند و بعد شاهد باشیم کالاهای بی‌کیفیتی از آن سوی دنیا به کشور وارد شود که تنها مشکل مضاعف برای مردم ایجاد کرده است.

موحد افزود: البته مجلس هم باید به طور قوی و محکم در این قضیه وارد عمل شود و دولت را به تدوین برنامه‌ریزی‌ در این زمینه موظف کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet