خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/05/24 11:17:00
سرویس صحن
با تصویب امروز مجلس صورت می‌گیرد

معافیت 15 ساله شرکت‌های دانش بنیان از مالیات

**با تصویب لایحه حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات، شرکت های دولتی، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و نیز شرکت ها و موسساتی که بیش از ۵۰ درصد از مالکیت آنها متعلق به شرکت های دولتی و موسسات و نهادهای عمومی دولتی باشد، مشمول حمایت های این قانون می شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه در بررسی لایحه حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات مصوب کردند که شرکتها و موسسات دانش بنیان شرکت یا موسسه خصوصی یا تعاونی است که به منظور هم افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصادی دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری سازی نتایج و توسعه (شامل طرحی و تولید کالای و خدمات در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان به ویژه در تولید نرم افزارهای مربوطه تشکیل می شود.

همچنین براساس تبصره ماده یک نمایندگان مصوب کردند شرکت های دولتی موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و نیز شرکت ها و موسساتی که بیش از پنجاه درصد (50 %) از مالکیت آنها متعلق به شرکت های دولتی و موسسات نهادهای عمومی غیردولتی باشد مشمول حمایت های این قانون نیستند.

در ادامه این جلسه نمایندگان در ماده 2 مصوب کردند شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری که مسئولیت برنامه ریزی و پیگیری اجرای این قانون را به عهده دارد از این پس در قانون به اختصار شورا نامید شود و دبیرخانه شورا مسئول پیگیری اجرا مصوبات شورا از طریق دستگاه های ذی ربط باشد.

همچنین طبق ماده 2 این لایحه که به تصویب نمایندگان رسید حمایت ها و تسهیلات قابل اعطاء به شرکتهای دانش بنیان در این قانون شامل معافیت از پرداخت مالیات، عوارض، حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض صادراتی به مدت پانزده سال، تامین تمام یا بخشی از هزینه تولید، عرضه یا به  کارگیری نوآوری و فناوری با اعطاء وام کم بهره یا بدون بهره بلندمدت یا کوتاه مدت، اولویت استقرار واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی و تولیدی شرکت های دانش بنیان موضوع این قانون در محل پارک های علم و فناوری، مراکز رشد، مناطق ویژه اقتصادی و یا مناطق ویژه علم و فناوری. اولویت گذاری واگذاری تمام یا بخشی از سهام و موسسات پژوهشی دولتی قابل واگذاری براساس ضوابط قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران واجرا و سیاست های کلی اصل (44) قانون اساسی به شرکت دانش بنیان موضوع این قانون. ایجاد پوشش بیمه ای مناسب برای کاهش خطرپذیری محصولات دستاوردهای دانش، نوآوری و فناوری در تمام مراحل تولید، عرضه و به کارگیری تسهیل شرایط مناقصه در موضوعات مروبتط با ماده یک و تمهید امکان مشارکت شرکت های دانش بنیان موضوع این قانون.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet