هدر موبایل
1389/05/24 12:11:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نمایندگان مجلس درباره برنامه‌های ماه رمضان سخن گفتند:

پرهیز از خرافات، زنده کردن سنت‌های فراموش شده و حفظ شأن این ماه

**همزمان با ماه مبارک رمضان تنی چند از نمایندگان مجلس نظراتشان را درباره ویژه‌برنامه‌های صداوسیما بیان کردند و به پرسش‌هایی درباره زمان پخش برنامه‌ها، برنامه‌های گفت‌وگو محور ماه رمضان و همچنین حجم بالای سریال‌های مناسبتی پاسخ گفتند؛ آنان معتقدند فضای رسانه ملی باید با شأن ماه مبارک رمضان متناسب باشد؛ نمایندگان مجلس بر این نکته تاکید کردند که برنامه‌سازان در سریال‌ها و برنامه‌های مخاطب محور از اشاعه خرافات پرهیز کنند و همچنین صداوسیما برنامه‌ریزی‌اش به گونه‌ای باشد که مساجد و مسؤولان فرهنگی هم بتوانند در ای

زنده کردن آداب بومی ماه رمضان با ساخت برنامه‌های نمایشی

به گزارش ایسنا، عضو کمیسیون فرهنگی و نماینده مردم نیشابور در مجلس معتقد است که صداوسیما باید در کل ایام سال نسبت به تولید برنامه‌های اعتقادی و مذهبی و پخش آن‌ در ماه رمضان اهتمام داشته باشد.

حجت‌الاسلام سیدعلی حسینی درباره چگونگی پخش برنامه‌های مخاطب محور در ماه رمضان از جهت محتوا و زمان پخش می‌گوید: آداب و سنت‌های خاصی در ماه مبارک رمضان داریم، لذا باید فضای رسانه‌ها از جمله رسانه ملی نیز در همین راستا تعریف شود؛ البته به این معنا نیست که صرفا سریال یا برنامه‌هایی با محتوای ماه مبارک رمضان تدوین شود.

نماینده مردم نیشابور با تاکید براین‌که سریال‌هایی که پخش می‌شود، باید در جهت اشاعه فرهنگ ارزشی و اعتقادی ماه مبارک رمضان باشد، می‌افزاید: باید صداوسیما با مشاوره و استخدام پژوهشگران، آداب و سنت‌های فراموش شده در استان‌ها و شهرهای را زنده و یا آن‌ها را تبدیل به تله‌تئاتر یا سریال کند.

وی معتقد است که هنوز حرف‌های ناگفته درباره ماه مبارک رمضان به ویژه درباره سنت‌های بومی داریم که احصاء نشده‌است.

حسینی تاکید بر پخش برنامه‌های سرگرم کننده در ماه رمضان را زیبنده این ماه نمی‌داند وبر زمان پخش مناسب برنامه‌های مخاطب محور در ماه رمضان تاکید می‌کند.

 

پرهیز از خرافات و افسونه‌پروری در سریال‌ها و برنامه‌های مخاطب‌محور

حجت‌الاسلام سیدرضا اکرمی، نماینده مردم تهران در مجلس نیز بر پرهیز از خرافات و افسونه‌پروری در سریال‌ها و برنامه‌های مخاطب‌محور ماه مبارک رمضان تاکید می‌کند.

او ‌می‌گوید: صداوسیما در ماه رمضان امسال به سه محور اساسی یعنی اخلاق فردی، اخلاق اجتماعی و اخلاق سیاسی باید بهای بیشتری دهد.

اکرمی در عین حال توجه به داستان‌های قرآنی را در سریال‌ها و برنامه‌های مخاطب محور صداوسیما در ایام ماه مبارک رمضان مورد تاکید قرار می‌دهد.

عضو جامع روحانیت مبارز، توجه به زمان پخش برنامه‌های مخاطب محور در ایام ماه رمضان را نیز مورد توجه قرار می‌دهد و می‌گوید: اگر مثلا اذان مغرب ساعت هشت و نیم گفته می‌شود، بهتر است سریال‌ها بعد از اذان و اقامه نماز پخش شود که هم مسجدی‌ها از آنها استفاده کنند و هم توده‌های مردم و این مسایل باید مورد توجه صداوسیما باشد.

 

پرهیز از پخش سریال‌های پرمخاطب در ساعت اوج عبادت

همچنین عضو کمیسیون فرهنگی مجلس و نماینده مردم تفت و میبد در خانه ملت بر توجه به محتوا و زمان پخش برنامه‌های مخاطب محور به ویژه سریال‌ها و فیلم‌ها در ایام ماه مبارک رمضان، تاکید می‌کند.

حجت‌الاسلام سیدجلال یحیی‌زاده یادآور می‌شود: کمیسیون فرهنگی مجلس پافشاری دارد که وقتی سریال‌ها مناسب، فاخر و ارزشمند است، باید به شکلی در شبکه‌های مختلف پخش نشود که در ساعت اوج عبادت و برگزاری نماز جماعت در مساجد، مردم مشغول دیدن سریال‌ها باشند.

این نماینده مجلس تصریح می‌کند: این مساله در طول ایام سال هم بسیار شایسته است ملحوظ شود، ولی در ماه مبارک رمضان به خاطر استقبالی که مردم از مساجد و شرکت در نماز جماعت دارند، اهمیت این مهم دو چندان و مضاعف خواهد شد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است: بهترین سریال‌هایی که در مناسبت‌های مختلف ساخته شده، همان سریال‌هایی بوده که در ماه رمضان معمولا پخش شده‌است؛‌ کارهای ارزشمندی در یکی - دو سال اخیر در این رابطه صورت گرفته است که برخی از آنها مورد رضایت و تایید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفت.

وی ادامه می‌دهد: توقع داریم که باز هم حرکت رو به رشدی را برای سریال‌های تلویزیونی در ماه مبارک رمضان امسال از سوی صدا و سیما شاهد باشیم.

 

وظیفه سنگین‌ صداوسیما برای مقابله با شبکه‌های دشمنان قسم‌خورده

حجت‌الاسلام حمید رسایی، رییس کمیته رسانه و هنر مجلس، می‌گوید: صداوسیما در ایام ماه مبارک رمضان به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که مساجد و مسؤولان فرهنگی هم بتوانند در این ایام برنامه‌ریزی داشته باشند و صداوسیما هم از فرصت‌های دیگر برای کشاندن مردم پای این دانشگاه بزرگ (صداوسیما) استفاده کند.

او معتقد است: صداوسیما تجربه موفقی را در سال‌های گذشته در خصوص تولید و پخش برنامه‌های گفت‌وگو محور در ایام ماه مبارک رمضان پشت سر گذاشته‌است.

وی با بیان اینکه صداوسیما از جهت محتوایی، ساخت و جذب مخاطب توانسته است مخاطبان خوبی را به خود اختصاص دهد، اضافه می‌کند: البته این به آن معنا نیست که سریال‌های سال‌های گذشته بدون عیب بوده است؛ طبیعی است که عیب‌های فنی و محتوایی نیز داشته ولی در مجموع قابل دفاع بوده است.

نماینده مردم تهران در خانه ملت، می‌افزاید: امسال با توجه به تحرکاتی که دشمنان قسم خورده نظام دارند و در این زمینه به راه‌اندازی شبکه‌های خاص که مهم‌ترین وظیفه‌ی آن‌ها از بین بردن اخلاق و معنویت و بنیان خانواده در جامعه ماست، اقدام کرده‌اند، طبیعتا صداوسیما وظیفه بسیار سنگین‌تری دارد.

وی تاکید می‌کند: البته نمی‌توان انتظار داشته باشیم که به دلیل برنامه‌های ماهواره‌ای و فرهنگی دشمن، مردم را تنها پای تلویزیون نگه داریم‌، چون حضور در مساجد و برنامه‌های معنوی است که مردم را علاقه‌مند به برنامه های معنوی صداوسیما می‌کند. بنابراین زمان پخش برنامه‌های مخاطب محور باید به خوبی طراحی شود که در این زمینه تجربه‌ی خوب و انجام شده‌ای را از صدا و سیما در سال‌های قبل شاهد بوده‌ایم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet