خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/05/24 13:49:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون بهداشت و درمان:

دولت تلاش کند جو روانی ناشی از افزایش هزینه‌ها شکل نگیرد

**نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی گفت: اگرچه تمام کارشناسان بر اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها اتفاق‌نظر دارند اما اگر اجرای این قانون خوب مدیریت نشود می‌تواند ضرر و زیان غیرقابل جبرانی را بوجود آورد، به تعبیر بهتر اجرای این قانون در حوزه سلامت به تدبیر و مدیریتی که دولت در پیش می‌گیرد بستگی دارد.

محمدرضا رضایی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تاثیرات اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در حوزه سلامت گفت: بدون شک اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها تاثیراتی در حوزه سلامت دارد که اگر مدیریت صحیح در پرداخت یارانه‌ها صورت گیرد شاهد تاثیرات منفی نخواهیم بود.

به گفته وی، از اجرای طرح هدفمندکردن یارانه‌ها تحقق دوهدف مدنظر است، نخست صرفه‌جویی؛ به نظر می‌آید به جهت یارانه‌هایی که توسط دولت به حوزه‌های مختلف نظیر انرژی و سلامت اختصاص می‌یابد خیلی از سرمایه‌های کشور تلف شده و از بین می‌رود. هدف دیگر، توزیع عادلانه امکانات در میان اقشار مختلف کشور است، یعنی در حال حاضر از پولی که دولت در قالب یارانه‌ در حوزه‌های مختلف پرداخت می‌کند عده‌ای بیشتر و عده‌ای کمتر بهره‌مند می‌شوند.

مخبر سابق کمیسیون بهداشت و درمان ادامه داد: در حوزه سلامت هم وضعیت توزیع یارانه‌ها به همین شکل است، به نحوی که در روستاهای دورافتاده چه بسا عده‌ای هستند که واقعا از یارانه‌های حوزه سلامت هیچ استفاده‌ای نمی‌کنند اما در مقابل در شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها مردم از یارانه‌های حوزه سلامت استفاده بهتر و بیشتری می‌کنند.

رضایی اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را به گذر از گردنه‌ای صعب‌العبور تشبیه و تاکید کرد: اجرای صحیح قانون هدفمند کردن یارانه‌ها کار بسیار سختی است و خیلی باید با دقت مدیریت شود، چراکه در غیر این صورت همین نیت و هدف خوب که همه معتقدند باید انجام شود، برای مردم کاری بسیار سخت و دشوار می‌شود.

وی هم‌چنین خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از چنین امری باید کار به دقت مدیریت و کنترل شود، تا افزایش هزینه‌های ناشی از جو روانی اجرای این قانون شکل نگیرد چراکه در صورت تحقق چنین امری دیگر سخت است که دولت بتواند آن را مهار کند.

رضایی گفت: قطعا حذف یارانه‌ها هزینه‌های مضاعفی به خانواده‌ها تحمیل می‌کند لذا دولت باید به گونه‌ای مدیریت کند که میزان یارانه‌ی بیشتری به اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر پرداخت شود تا آنها حوزه سلامت و درمان را به دست فراموشی نسپارند، اگرچه بهتر بود هزینه‌هایی که قرار است به صورت نقدی پرداخت شود در حوزه سلامت و درمان هزینه شود.

نماینده جهرم در خانه ملت اظهار کرد: اقشار آسیب‌پذیر مقوله بهداشت و سلامت را بعد از سیر کردن شکم‌شان و تامین پوشاک و مسکن در آخرین اولویت قرار می‌دهند، بنابراین دولت باید پول کافی برای رفع نیازهای اساسی زندگی به این افراد پرداخت کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در خاتمه خاطرنشان کرد: به هر صورت طرح هدفمندکردن یارانه‌ها مورد نظر تمام کارشناسان است، اما اجرای آن نیاز به یک عزم همگانی دارد، نمی‌توان توپ را تنها در زمین دولت انداخت، باید دستگاه‌های دیگر نظیر مقننه، قضایی، صدا و سیما، مردم و نخبگان همه کمک کنند تا به اقشار آسیب‌پذیر فشار کمتری وارد شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet