ایام محرم 1398
1389/05/25 08:43:00
سرویس اقتصادی
مفتح:

صندوق‌توسعه‌ملی‌رانبایدبه‌برنامه پنج ساله محدودکرد

**مفتح‌سخنگوی‌کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی‌با بیان‌اینکه نگاه به صندوق توسعه ملی بهتر است نگاهی فراترازنگاه برنامه پنج ساله باشد،گفت:به‌عقیده من بهتر است صندوق توسعه ملی ناظر بریک فعالیت طولانی مدت و بیش از برنامه پنج ساله باشد.

"محمد مهدی مفتح"  نماینده رزن در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، درباره اهداف تاسیس صندوق توسعه ملی، گفت: ذخیره کردن درصدی ازدرآمد نفتی حال حاضر کشور، برای نسل آینده هدف اصلی تاسیس این صندوق است؛ چرا که ما در برابر آیندگان وظیفه داریم و باید از درآمد حال حاضر کشورمان که از ذخایر ملی به دست می آید برای آیندگان پس انداز کنیم.

مفتح همچنین افزود: این یک نگاه آینده نگرانه است و باید در برنامه ای بیش از 5 سال برای آن برنامه ریزی کرد؛ چرا که اگر در لایحه برنامه پنجم توسعه آن را ببینیم، اعتبارش پنج ساله خواهد بود و بعد از آن باید اعتبارش تمدید شود؛ البته منع قانونی برای تمدید وجود ندارد، ولی محدود کردن آن به پنج سال به نظر من کار درستی نیست.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به فواید تصویب اساسنامه صندوق توسعه ملی به صورت قانون دائمی، گفت: اگر این اساسنامه از ابتدا به شکل قانونی دائمی تصویب شود، می‌تواند استمرار داشته باشد و افق زمانی مناسب‌تری هم برای آن در نظر گرفته شود.

نماینده مردم رزن همچنین افزود: اگر اساسنامه صندوق توسعه ملی بصورت قانون دائمی بررسی شود پخته تر و کامل تر می‌توان روی آن بحث کرد، اما اگر در خلال برنامه پنجم بررسی شود به یک ماده معمولی در میان 200ماده دیگر لایحه برنامه پنجم توسعه تبدیل می‌شود.

وی با بیان این مطلب که شایسته تر است وقت و دقت بیشتری برای موضوع صندوق ملی توسعه صرف شود، گفت: اگر اساسنامه این صندوق در خلال برنامه پنجم توسعه تصویب شود، این اساسنامه باید به سرعت بررسی و تصویب شود و زمانی هم که به آن تخصیص پیدا می‌کند به اندازه یک قانون مستقل نمی تواند باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet