هدر اصلی
1389/05/25 10:14:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
محبی‌نیا:

صاحبان تقوای سیاسی‌ افراط و تفریط‌های سیاست را نمی‌پذیرند

**یک عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با بیان این‌که در « تقوای سیاسی» عنصری به نام عقلانیت مورد نیاز است، گفت: البته عقلانیت سرکش و ابزاری مدنظر نیست، ضمن آن‌که بحث عدالت باید در تقوای سیاسی مطمع نظر باشد.

جهانبخش محبی‌نیا، عضو هیات رییسه‌ی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: تقوا یک واژه‌ای است که در اثر ممارست در تهذیب نفس و صرفا در مسیر حضرت حق بدست می‌آید و اگر فرد به آن جایگاه رسید، در همه وجوه زندگی فردی و اجتماعی، میزان و اصولی را بدست خواهد آورد.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم کالبدشکافی عمیق‌تری انجام دهیم و از فرصتی که به جد ذی‌قیمت است، استفاده موسع و عمیق و کارکردی داشته باشیم، شاید بتوان گفت تقوا در حوزه‌ی مسائل سیاسی بیشتر برای ما کاربرد دارد.

محبی‌نیا افزود: تقوای سیاسی، یعنی افسار مرکب سیاست که زیر پای نخبگان، سیاستمداران و صاحبان قدرت است در دست تدین، انصاف، عدالت و توحید.

نماینده مردم میاندوآب در خانه‌ ملت، با بیان این‌که اردوگاه سیاست، اردوگاه بسیار حساسی است، خاطرنشان کرد: در خیلی مواقع انسان به اشتباه از فرصت‌ها و موقعیت‌ها استفاده ابزاری می‌کند، که اگر در آن موقعیت و عرصه نباشد به راحتی می‌تواند تشخیص دهد که آیا نگاه، موضع‌گیری، سخنرانی و اظهار عقیده به خاطر خدا و از باب اصلاح بین امور و اصلاح بین ذات هست یا به خاطر شیفتگی و خودشیفتگی و خود غرق شدن در سیراب نمودن نفسی است که انسان را وادار به موضع‌گیری، سخنرانی یا اظهار عقیده می‌کند.

وی با بیان این‌که تقوای سیاسی را در این عرصه بزرگ‌مردانی همچون شهیدان باهنر، رجایی و بهشتی داشتند، اظهار داشت: اینها از جمله افرادی بودند که افراط و تفریط‌های عالم سیاست را قبول نکردند و با « توکلت علی ا...» و« کفی با ا... وکیلا » با نگاه توحیدی و مهدوی با قدرت وارد این عرصه شدند و برای خود نیکنامی بدست آوردند.

این عضو هیات رییسه‌ مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به حدیثی که مرحوم کافی در باب تقوای سیاسی آن را نقل کرده است، گفت: در این حدیث آمده است که در مواقعی که میل به صحبت کردن دارید، خاموش باشید و در مواقعی که میل به خاموشی دارید، صحبت کنید؛ یعنی گرایش‌ها و نفس انسان نباید مبنای فریاد و سکوت، اظهار عقیده و موضع‌گیری باشد.

محبی‌نیا دو عنصر عقلانیت و عدالت را دو عنصر مورد نیاز در تقوای سیاسی دانست و گفت: اگر در گرماگرم رقابت و یا کینه و خصومت مواظبت نکنیم در بسیاری از موارد به ناحق دست به تضعیف انسان‌ها و تضعیف موقعیت‌ها خواهیم زد که مورد پسند خداوند نیست.

وی یادآور شد: در سیره‌ی علی بن ابیطالب (ع) نیز می‌خوانیم که در معرکه‌ی جنگ نیز وقتی شمشیر برمی‌کشید به آینده افراد و احتمال این‌که حریف او به دین اسلام و به حقیقت اسلام بگرود می‌اندیشید؛ در این راستا هر چند باید گفت که امام علی (ع) در موقعیتی بسیار برتر و غیرقابل مقایسه با ما انسان‌ها زندگی می‌کرد اما می‌توانیم نسیمی از آن نگاه عدالت‌جویانه را بر زندگی خود حاکم کنیم.

نماینده مردم میاندوآب در خانه‌ی ملت معتقد است: کانون‌های تقوای سیاسی در جامعه‌ی ما ضعیفند، مردانی که صاحب تقوای سیاسی هستند، خموشند و آنها که به این برکت الهی اعتنایی نمی‌کنند، متاسفانه بدجور می‌تازانند. در نتیجه، تقوای سیاسی در سطحی ضعیف مورد پاسداشت و نگهبانی ماست و اگر به شکل اورژانسی و فوری از شرط‌ها و ربط‌های سیاسی حفاظت الهی و رمضانی به عمل نیاوریم کانون‌های تخریب، توطئه، دسیسه، ترور، افترا و تهمت به جوشش خواهند آمد.

محبی‌نیا گفت: لازمه‌ تعدیل و تضعیف این کانون‌های کینه، پناه بردن به مدارا، سازش و نیم نگاهی به مشیت حضرت حق است که در هر جزء و حزبی از قرآن انسان‌ها را به سازش و برگشت به خدا دعوت می‌کند و امکان اصلاح، توبه و برگشت را برای انسان به صورت زیبایی خنیاگری می‌کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet