روز مجلس
1389/05/25 10:18:00
سرویس اقتصادی
نایب رییس‌کمیسیون انرژی:

در واگذاری نیروگاه‌ها نباید از بُعد امنیتی ‌غافل ‌شد

**نایب رییس‌کمیسیون‌انرژی بااشاره به جنبه امنیتی و اجتماعی اداره نیروگاه ها،برلزوم‌دقت درواگذاری نیروگاه ها تاکیدکردوگفت:نیروگاه ها علاوه برجنبه اقتصادی ودرآمدزایی دارای بُعداجتماعی وامنیتی نیز هستندکه درواگذاری ها نبایداز این موضوع غافل شد.

"عبدالله کعبی" نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، گفت: در بحث نیروگاه ها علاوه بر بعد اقتصادی، یک بعد حاکمیتی نیز وجود دارد؛ چرا که نیروگاه ها به واسطه یک سری مسائل اجتماعی و امنیتی، باید تحت نظارت باشند و همیشه کنترل و اعمال حاکمیت بر آنها، در اختیار دولت باشد.

کعبی با بیان اینکه استفاده از برق جنبه اجتماعی دارد و جنبه اجتماعی آن می تواند جنبه امنیتی پیدا کند، گفت: بیمارستان ها، شرکت ها، واحدهای دولتی، نظامی و همه تاسیسات کشور متاثر از تامین برق هستند به همین دلیل در بحث واگذاری نیروگاه ها باید یک مطالعه و بررسی جدی صورت بگیرد.

نایب رئیس کمیسیون انرژی با انتقاد از روند کلی خصوصی سازی در کشور گفت: عموما در واگذاری های انجام شده تا بحال دقت لازم انجام نشده است، و واگذاری نیروگاه ها هم از این قاعده مستثنی نیست اما امیدواریم در آینده سازمان خصوصی سازی دقت بیشتری بخصوص در مورد نیروگاه ها، بکند.

بخش خصوصی،توجیه اقتصادی برای خرید نیروگاهها ندارد

نماینده مردم آبادان با اشاره به استقبال کم فروغ بخش خصوصی از مشارکت در احداث نیروگاه ها، گفت: بخش خصوصی به خاطر یک سری مشکلات، از ورود به عرصه مدیریت نیروگاه ها، کم استقبال کرده، که بیشتر نگرانی‌های بخش خصوصی در مورد درآمد زایی این نیروگاهها بوده است.

وی همچنین افزود: ما در مورد تامین سوخت این نیروگاه ها هم شاهد یک سری نگرانی ها در بخش خصوصی هستیم و باید بررسی شود که بعد از واگذاری این نیروگاه ها، بحث فروش سوخت به این نیروگاه‌ها و خرید برق از آنها به چه شکلی خواهد بود.

کعبی با اشاره به فشارهای خارجی علیه استفاده از انرژی اتمی، گفت: چون روند حرکت ما به سمت استفاده از انرژی اتمی به واسطه تحریم ها وفشارهای بین المللی کند شده است، ما همچنان مجبوریم از نیروگاه های سیکل ترکیبی استفاده کنیم

استقبال کم فروغ بخش خصوصی از واگذاری نیروگاه‌های دولتی، نگرانی هایی را در میان مجریان اصل 44 قانون اساسی برانگیخت؛ چرا که نیروگاه ها به عنوان بخش مهمی از چرخه تولید انرژی در کشور باید هرچه سریع‌تر به بخش خصوصی عرضه می شدند، اما بخش خصوصی بر خلاف بسیاری از حوزه‌های دیگر با آغوشی سرد از نیروگاه‌ها استقبال کرد.

 بسیاری از کارشناسان دلیل برخورد سرد بخش خصوصی را، برآمده از نگرانی‌های این بخش در مورد تامین سوخت، شیوه فروش برق و همچنین عرضه سهام نیروگاه ها در فرابورس عنوان کردند.

 این برخورد سرد بخش خصوصی در قبال واگذاری نیروگاه‌ها باعث شد تا برخی از متخصصین در پی آسیب شناسی این موضوع برآیند. در همین راستا تعدادی از نمایندگان نگرانی اصلی را در تضمین دولت برای خرید از نیروگاه‌های خصوصی شده، عنوان کردند. نتیجه این نگرانی‌ها در مجلس، ملزم کردن دولت در قانون بودجه سال 89 و همچنین برنامه پنجم توسعه به خرید انرژی از نیروگاه‌های خصوصی سازی شده بود تا با این کار بتوانند تضمین‌های لازم را به بخش خصوصی بدهند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet